ROZHOVOR | Politolog Broul: Den Putinovy invaze si budeme pamatovat dlouho, já hlavně pocity. Byl jsem upřímně zděšen

Politolog David Broul z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomněl, že Rusko všechny podobné jím rozpoutané války prohrálo. „Studenty na katedře jsem na brzkou možnost otevřeného konfliktu buď na Ukrajině, nebo na Tchaj-wanu upozornil na konci roku 2021. Přesto jsem si celoplošnou válku na Ukrajině nedokázal představit,“ popisuje Broul v rozhovoru. 

Před rokem jsme se společně bavili o ekonomických sankcích, které může Západ uplatnit vůči Rusku. Jsou ze strany Západu sankce dostatečné, nebo by měly být přísnější? 

Sankce mají stále rezervy a mohly by být přísnější. To ale nic nemění na tom, že jsou bezprecedentní a již po roce nesou své ovoce. Cenové stropy na vývoz ropy a plynu stejně jako výrazné snížení dovozu těchto surovin do Evropy až prakticky na nulu začíná výrazně zasahovat ruskou schopnost vést zničující válku proti Ukrajině.

K tomu si připočtěme značně ztíženou dostupnost západních technologií, na nichž je Rusko z podstatné části závislé, anebo odstřižení významné části ruského bankovního sektoru od platebního systému SWIFT. Ruská propaganda bude mít čím dál těžší úkol zakrývat ekonomickou katastrofu, k níž se země blíží. 

Není na čase odstřihnout Rusko definitivně od platebního systému SWIFT?  

Už velmi dlouho se to nabízí. Ostatně Rusko se na tuto alternativu – stejně jako Čína – už dopředu připravovalo v rámci projektu „Pevnost Rusko“, když si mimo jiné vytvořilo vlastní platební systém SPFS. A tento systém pak vede mnoho diplomatů k úvahám o zbytečnosti absolutního odstřižení od SWIFT. Vzhledem k existenci SPFS by takový krok měl už jen marginální dopad, jednalo by se tak víceméně pouze o symbolické gesto. Ale jak víme, i symboly hrají velkou roli. 

Lidé často přirovnávají pocit z teroristických útoků na Dvojčata k takovému, který prožívali před rokem, když se dozvěděli o ruské invazi. Jak to máte vy, pamatujete si přesně, jaké to bylo? Myslíte si, že to zůstane v živé paměti lidí ještě dlouho? 

Přiznám se, že si z prvního dne pamatuji hlavně pocity a záblesky situací. O invazi jsem se dozvěděl z notifikací mediálních agentur na mobilu ihned po probuzení. Pamatuji si pocit zděšení, obav a zvláštní paralýzy, která mě nutila pouze sledovat online zpravodajství nebo psát přátelům. A z rozhovorů vím, že jsem první den a první dny invaze podobně neprožíval jen já. Nedalo se dost dobře soustředit na jinou mentální činnost, diskuse se stáčely ke konfliktu na Ukrajině a jeho budoucnosti. Ano, myslím, že den Putinovy invaze na Ukrajinu si bude mnoho lidí pamatovat velmi dlouho. 

Co pro vás jako odborníka celá válka na Ukrajině znamená? Změnil jste svůj pohled na mezinárodní vztahy a obdobné disciplíny, nebo jste předpokládal, že se něco takového opravdu může stát? 

Odpovědí navážu na předchozí vzpomínky. Byl jsem upřímně zděšen i přesto, že jsem na možnost eskalace do takové míry upozorňoval přibližně od listopadu předchozího roku. Podle některých vědců měl diktátor Putin úmysl okupovat celou Ukrajinu už v roce 2014. Již tehdy narazil na překvapivý odpor Ukrajinců, svého snu se ale nevzdal a postupnými kroky k němu směřoval.  

Studenty na katedře jsem na brzkou možnost otevřeného konfliktu buď na Ukrajině, nebo na Tchaj-wanu upozornil na konci roku 2021. Přesto jsem si celoplošnou válku na Ukrajině nedokázal představit. Nebyl jsem sám v úvahách o Putinově racionalitě, přece není možné, aby ruské rakety dopadaly i na Kyjev a Lvov. Probuzení 24. února 2022 tak bylo skutečně šokující.  

Válka na Ukrajině ale můj pohled na mezinárodní vztahy a s nimi spjaté disciplíny nijak nezměnila. Eskalace, ke které přistoupil Vladimir Putin, byla bohužel logickým vyústěním stupňování tlaku, který vyvíjel skrze svůj režim. Historie ruských vůdců je plná takřka totožných situací, teorie nedemokratického vládnutí takový vývoj předpokládají, v tomto smyslu se opět pouze naplnila dějinná logika. A ta mě i vede k mírnému optimismu. Rusko podobné jím rozpoutané konflikty zpravidla prohrálo. 

Vladimir Putin nedávno oznámil pozastavení ruské účasti na smlouvě Nový START, načež ruský resort zahraničí později uvedl, že Moskva bude smlouvu nadále dodržovat. Co mohou značit takovéto neshody? 
 
Jedná se o rozdíl rétoriky směrem k domácímu publiku a zahraničním aktérům. Vladimir Putin dovnitř země sděluje, že se oficiálně vyvazuje z účasti na smlouvě, která byla jeho rétorikou diktována Západem a k níž se Rusko v dobré vůli připojilo. Navenek – ale stále pro domácí publikum – navíc sděluje, že je odhodlaný eskalovat situaci až v případný jaderný konflikt; jedná se o tradiční taktiku strategie odstrašování nepřítele, aby se tento zdržel určitých akcí, zde zejména dodávek vojenského materiálu na Ukrajinu.  

Putin ale zároveň pomocí svých nižších administrativních složek zahraniční aktéry ujišťuje, že se zatím o žádnou zásadní eskalaci nejedná. V tomto smyslu se nic neděje bez vědomí Putina. Všimněme si také, že právě nižší administrativní složky jsou Putinem odsouzeny k přijímání kritiky zvnějšku: ohledně výkonu ruské armády, nedosahování stanovených cílů, porážek na bojišti apod.  

Ruský vůdce nesmí být kritizován, taková kritika by se jejímu autorovi nemusela vyplatit; zároveň by mohla předznamenat vůdcův pád. Zdánlivé neshody mezi Putinem a jeho podřízenými v ruské byrokratické struktuře tak značí dirigované vymezování pozic samotným Putinem.  
 
Promění se válka na Ukrajině v dlouhotrvající konflikt, stejně jako válka na Donbase trvající od roku 2014? 

Nacházíme se v jiné situaci než po okupaci Krymu a části Donbasu. V dnešní době prakticky nikdo nevolá po zachování statutu quo a obě strany se zdají být víc než odhodlané válčit za své zájmy; a to nejen Ukrajina, ale i globální Západ, který zatím razí tezi, že dohoda bez Ukrajiny je vyloučená. Jestli tedy nedojde k nějaké zásadní změně, jako třeba širší eskalaci konfliktu nebo změně v ruském vedení, bude jako v každém válečném konfliktu záležet na čtyřech zásadních faktorech – politické vůli, celkové vyčerpanosti, morálce a zdrojích. Dokud budou mít obě strany dostatek zdrojů a odhodlání vést válku, konflikt bude trvat ještě dlouho. 
 
Má Rusko šanci udržet válku ještě další rok? 

Myslím, že tu šanci má, nesmíme Putina v jeho ochotě bojovat a dát do války všechno podcenit. Zároveň se znovu odkážu na předchozí odpověď. 

Související

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory) Rozhovor

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.
Ondřej Zajíc Rozhovor

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Více souvisejících

rozhovor David Broul válka na Ukrajině Ukrajina Rusko Vladimír Putin protiruské sankce Tchaj-Wan SWIFT dohoda Nový START

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy