ROZHOVOR | Rusové mají pořád z čeho čerpat. Původní dynamiku ze začátku invaze už ale nezískají, hodnotí vojenský historik pro EZ

Vojenský historik Tomáš Řepa, vyučující na Univerzitě obrany v Brně, pro EuroZprávy.cz zhodnotil na základě vojenské přehlídky v Moskvě momentální situaci v ruské armádě – mimo jiné také její dislokaci po celém území. Za celou dobu se přehlídky, která proběhla přesně před týdnem, zúčastnil jediný tank T-34 a omezená vojenská posádka. „Až na výjimky jako železniční vojsko většinou nešlo o pravidelné jednotky. Jak je čím dál silněji patrné, Rusku dochází dech, ta společnost se však rozhodně ještě jen tak nezhroutí,“ popisuje v rozhovoru. Rusko podle něj má stále z čeho čerpat. 

Jak byste zhodnotil letošní přehlídku ke Dni vítězství na Rudém náměstí v Moskvě? 

Již s nějakým odstupem bych hodnotil letošní přehlídku jako přesný odraz ruské současné společnosti. 

Co to znamená? 

Po velkých očekáváních v minulých letech, kdy bylo cílem na přehlídkách ukázat i nejnovější ruskou vojenskou techniku, ze které se mohl stát exportní tahák, je ta letošní výraz úpadku celé země. A vlastně i neradostné vojenské situace přímo na bojišti. 

Ano, po náměstí se pohyboval pouze jeden tank… 

Na přehlídce se objevil pouze jeden tank připomínající sovětské vítězství ve druhé světové válce, které bylo draze zaplaceno všemi národy tehdejšího SSSR včetně Ukrajinců, na které nyní dopadají rakety. Z výskytu pouze jednoho T-34 na přehlídce bych ovšem žádné velké vývody nedělal, spíše je zarážející, jaké jednotky se přehlídky účastnily.  

Vysledoval jste tedy, jaké jednotky se přehlídky účastnily? 

Až na výjimky jako železniční vojsko většinou nešlo o pravidelné jednotky. Jak je čím dál silněji patrné, Rusku dochází dech, ta společnost se rozhodně ještě jen tak nezhroutí. Rusové jsou zvyklí trpět a je třeba jen konstatovat, že to u útočné války není pro svět ani Rusko vůbec dobré. Získat zpět dynamiku, se kterou se sebevědomě do napadení Ukrajiny pustili však už jednoduše nebude možné. 

S velkou mírou pravděpodobnosti to tím zdaleka nekončí. Zvláště zarážející je, bez ohledu na již opakovanou absenci u přehlídky, špatný výkon druhého nejsilnějšího bojového letectva na světě, který v žádný moment války nedokázalo vnutit soupeři svoji vůli ovládnout vzdušný prostor.  

Za situace, kdy Ukrajinci disponují velkým množstvím ručních zbraní schopných levně likvidovat drahou ruskou techniku, to jistě nebyl jednoduchý scénář. Přesto je zjevné, že nasazen byl jen zlomek sil, a i ty nejsofistikovanější nijak nezáří. 

U tankové techniky jsou pak výsledky ještě horší. Obrovské množství ruské techniky navíc padlo i do ukrajinských rukou po úspěšných protiofenzivách.  

Říkáte, že byl nasazen jen zlomek sil. Nicméně na Rudém náměstí vypadala účast velmi chudě. Kde všechny ty jednotky tedy byly? Máte nějaké informace o dislokaci jednotek v rámci Ruské federace? 

Zde si musíme uvědomit, že přes veškeré ztráty na Ukrajině stále Rusko má kde brát, včetně využití rezervistů. Aktivních vojáků Ruské federace je kolem 900 tisíc, probíhají pravidelné odvody a jednotky jsou rozmístěny i podle toho pod jaké složky armády spadají – pozemní síly, námořnictvo, vzdušné a kosmické síly, což je kombinace letectva s protivzdušnou a protiraketovou obranou, výsadkové jednotky VDV a také něco, co bychom mohli nazvat jadernými silami.  

Možná to bude znít paradoxně a je možné, že ruské ztráty na Ukrajině skutečně dosahují, jak tvrdí Ukrajinci, už téměř 200 tisíc vojáků, ale s dislokací ruských sil u těch složek armády, které přímo nebojují na Ukrajině, to neudělalo zase tak velkou změnu.  

Navíc musíme uvést, že řada padlých jde na vrub wagnerovcům. Pro Rusko se změnila situace i vstupem Finska do NATO, protože jeho přímá hranice s členskými zeměmi NATO výrazně vzrostla. I na to bude muset Rusko reagovat a nemůže na Ukrajinu poslat všechno co má nohy a ruce. S dojmem z přehlídky bych to vůbec nesměšoval.  

Každopádně ta válka je katastrofa z dlouhodobého demografického hlediska pro Rusko a vše, co je už teď v ukazatelích špatně, se tím ještě razantně zhorší. To je však časový horizont, který v Kremlu zjevně nikdo neřeší.  

Jen tak pro zajímavost – jak Rusové dokážou ohlídat obrovské území na Sibiři? 

Na teritoriální bázi, mají vytvořeny armádní okruhy, kdy každý z nich má určenou svoji zónu, za kterou zodpovídá. I když i zde může docházet k překrývání a posilování jednoho na úkor druhých. Za Sibiř odpovídají dva okruhy, ten blíže Evropě je Střední vojenský okruh, ten vzdálenější je Východní vojenský okruh.  

Bojí se nové ukrajinské protiofenzivy? 

Rusko očekává ukrajinskou protiofenzivu s velkou nervozitou. Je klidně možné, že někde nastane i kolaps podobný tomu jako na podzim v Charkovské oblasti. 

Tato válka je pro ruský národ zlomem. Pokud dokážou projít katarzí a mentálně se konečně nastavit jinak po dekádách nalhávání a snění o novém imperiálním snu a přijmout, že vojenská expanze s cílem anektovat území sousedů není přijatelnou formou mezinárodní politiky, pak ještě má Rusko nějakou naději. Pokud váhání a vojenské porážky budou trvat ještě dlouho, nevyhnutelně to povede i k vnitřní nestabilitě. 

To zní docela děsivě… 

U země s tisíci jaderných hlavic to jistě není scénář, který by měl člověka nechat klidným. Myslím, že situace na bojišti nakonec jasně Rusku nastaví zrcadlo. Přehlídky jako tuto sice Rusko bude pořádat i nadále, ale i kníže Potěmkin dokázal lhát o svých úspěších s jistou noblesou. To se tady ale skutečně nedaří!  

Může se Rusko tak extrémní vnitřní nestabilitě ještě vyvarovat? 

Vše hovoří proti tomu, konec konců i výkřiky lidí jako Prigožin, Strelkov či mnoha ruských vojenských blogerů, které jsou čím dál kritičtější vůči ruskému vojenskému i politickému vedení, ukazují, že nestabilita stoupá. Taková kritika by byla na začátku válka nemyslitelná. Zatím se to ještě neobrátilo přímo proti Putinovi a je možné, že mu to takto zatím i vyhovuje, protože to není on, kdo by bylo přímo cílem mocenského přetahování, ale tato fáze nepotrvá navěky.  

Související

Více souvisejících

Ruská armáda válka na Ukrajině Tomáš Řepa rozhovor

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy