ROZHOVOR: "Změna týmu nemá nic společného s neúspěšnou sezonou," říká Vettel

Abú Zabí - Sebastian Vettel tvrdí, že po nevalném začátku sezony se druhá polovina sezony vyvíjí lépe.

Po čtyřech letech dominance v F1 je Sebastian Vettel před posledním závodem sezony v pořadí jednotlivců na čtvrtém místě. Tvrdí, že jeho současná situace neměla rozhodující vliv na rozhodnutí změnit tým.

Všichni tuší, že v následující sezoně budete jezdit ve Ferrari, ale nemůžete nic určitého říct, dokud to Ferrari neoznámí oficiálně. Jak se cítíte v této situaci?„Určitě bych chtěl zveřejnit podrobnosti o své budoucnosti, ale musím být trpělivý. Škoda, že nemůžu poskytnout odpovědi na některé dotazy, proto doufám, že se vše brzy vyjasní."

Čeká se hlavně na odchod Fernanda Alonsa z Ferrari. Zlobíte se na něho?„Nemyslím si, že bych měl kohokoliv obviňovat. Problém je v tom, že věci zatím nejsou jasné, v F1 se to někdy stává."

Vraťme se k letošní sezoně. Proč Daniel Ricciardo tak často poráží čtyřnásobného mistra světa?„Už ani nevím, v kolika závodech jsem měl technické problémy. Nejdřív by bylo dobré zbavit se jich. Kromě toho je to prostě složitá sezona, která se nepodobá na ty ostatní. Po závodě ve Spa se situace trochu zlepšila."

Je to výsledek nového šasi?„S šasi se věci mají tak – když máte pocit, že se stále pohybujete v kruhu, všímáte si vše kolem sebe, včetně šasi. Jen tak se můžou problémy vyřešit. Dost nás ovlivnila i skutečnost, že na začátku sezony jsme nemohli dostatečně dlouho pracovat na okruhu v ranních trénincích."

V testech ale také Daniel nenajel dost kilometrů...„Stejně jich bylo víc, než mých. Vůz se přes zimu hodně změnil, neřídil se stejným způsobem, jako ten loňský. Nebylo možné si na všechno rychle zvyknout. Abych ukázal potenciál vozu, potřebuju několik věcí. Nesnažím se jen o stabilní rychlost, ale i o to být mezi lídry. Musíte najít všechny limity vozu, aby šel další vývoj správným směrem. Vyzkoušeli jsme mnoho věcí, které se ukázaly být neefektivní."

Mluvíte o nastaveních?„Nejen o nich. Řeč je i o programovém vybavení. V současnosti se nastavuje hodně věcí pomocí elektroniky. Nová F1 dává velký prostor umění inženýrů. Je možné, že RB10 zatím neumožňuje dokonale využít nová technická pravidla. Nakonec jsme se mnohému naučili a druhá polovina sezony už byla lepší."

V čem jste zaostával za Danielem Ricciardem nejvíc a proč?„Závody jsou namáhavou prací. Musíte cítit vůz, kdy nejpozději můžete brzdit, kdy zatočit volantem, přizpůsobit se aktuální situaci. Letos se vůz choval divně. Nedokázal jsem vycítit, co se stane v nejbližším momentu. Musel jsem si dát hodně záležet na tom, jak projíždět zatáčkami. Nebyl jsem si jist, zda i následující kolo bude stejné, jako to předešlé. Zkoušel jsem všechno, ale procítit vůz bylo hodně složité."

Jaké byly největší změny?„Vše se začíná u brzd, protože mají velký vliv na jízdu vozu. Necítíte brzdy stejným způsobem, jak tomu bylo u tradičních závodních vozů. Teď jsou zadní kola naplno řízené elektronikou. Abyste dodal brzdám nezbytnou energii, musíte ji nejdřív získat, a to ovlivňuje celkové vlastnosti vozu. Já jsem si na to nezvykl. Když nemůžete zabrzdit optimálním způsobem, nejedete po optimální stopě. Poté nedokážete dostat vůz do situace, v které vyjedete ze zatáčky co nejlépe. Je to spíš reakce, než akce. Výsledkem je, že na vše reagujete příliš pozdě. Walter Röhrl jednou řekl, že vůz se musí vnímat šestým smyslem. Mně se to už dlouho nepodařilo, i když jsem na tom dlouho pracoval – proto byla doba experimentů tak dlouhá. Vůz se víc hodí pro Danielův styl."

V jakém smyslu?„Nedá se mluvit o nějakých velkých rozdílech. Velký rozdíl byl jenom ve Spa. Nemám údaje, které by potvrzovaly, že jsem pomalejší v zatáčkách. Prostě mi chybí vyrovnanost. Kdybych cítil svůj vůz, dokázal bych se pobít o lepší umístění. Když jsem se o to pokoušel letos, nevycházelo to."

Daniel Ricciardo zvítězil ve třech závodech, Vy jste letos nezvítězil...„To je shoda okolností. Kdyby v Maďarsku vyjel zpomalovací vůz v jiném okamžiku, možná by se věci vyvíjely jinak. Kdybych v Kanadě zajel do boxů o kolo později, mohl jsem použít DRS za Bottasem a získal bych 0,8 sekundy. Byl bych také před Danielem a mohl jsem útočit na Péreze a poté na Rosberga. Také se v jednom závodě stalo, že jsem měl v určitém úseku ojeté pneumatiky, zatímco tým dal Ricciardovi nové. I proto mohly být výsledky jiné."

Kdy jste měl z vozu nejlepší pocit?„Hodně jsme pracovali s brzdami a dosáhli jsme pokroku. Po výměně šasi jsme se mohli soustředit na detaily. Počínaje Monzou to jde už správným směrem."

Zbytek článku a další zajímavosti ze světa F1 se dočtete zde

Související

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

Více souvisejících

Formule 1 Sebastian Vettel (F1)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy