Premier League 20. kolo: Chelsea inkasovala od Tottenhamu pět branek, Manchester City vyhrál nad Sunderlandem a dohnal tak bodově Londýňany. Arsenal i s Rosickým v sestavě prohrál se Southamptonem

Londýn – Na Nový rok, tedy první den roku 2015, bylo na programu hned celé 20. kolo anglické Premier League. A udály se opět zajímavé momenty i výsledky. Začneme na White Hart Lane, tedy domácím svatostánku Tottenhamu, kde byli diváci svědky londýnského derby, jelikož se Tottenham střetl s Chelsea. Čekalo by se, že favorit, který byl v tomto střetnutí jasný a to Chelsea, která vede tabulku anglické ligy, jasně všem ukáže, že není vedoucím celkem náhodou. Avšak realita nakonec byla úplně jiná. Tottenham vstřelil klubu ze Stamford Bridge pět branek, zatímco Chelsea vstřelila gólů jen tři. To byla šance pro Manchester City, tedy aktuálně druhý celek této ligové soutěže. Mohl se tak bodově dotáhnout na tým Blues a to se mu také nakonec povedlo. Ve svém utkání totiž svěřenci kouče Manuela Pellegriniho zvítězili nad Sunderlandem 3:2. Nedařilo se Arsenalu. Po pár úspěšných výsledcích se opět vrátil na kolej nepovedených utkáních a i když jsme se jako čeští fotbaloví fanoušci radovali z toho, že se kouč Kanonýrů Arséne Wenger rozhodl opět dát do základní sestavy Tomáše Rosického, tak jsme nakonec mohli vidět nepovedený duel tohoto celku. Se Southamptonem prohrál 2:0.

Jak už bylo výše avizováno, začneme duelem Tottenham Hotspur vs. Chelsea. Tomu, že by tento zápas skončil nějakým divokým výsledkem, po uběhnutí prvních 20ti minutách nikterak vůbec nenasvědčovalo. Psala se totiž 18. minuta, když diváci mohli sledovat střelu mladého Belgičana ve službách Chelsea Edena Hazarda. Ta se nakonec odrazila od tyče ke kopačkám Brazilce Oscara, jenž následně vrátil balón před branku, kde byl přítomen Diego Costa. Ten už měl jednoduchou pozici, neboť stačilo už pouze zamířit do odkryté klece Tottenhamu, 0:1. Krátce po půl hodině hry tu však byli domácí fotbalisté s vyrovnáním. To předvedl sólovou jízdu domácí Kane, který pak tuto svou akci zakončil přesnou trefou do rohu branky, 1:1. Další góly pak padly ještě v prvním poločase, konkrétně těsně před poločasovou pauzou, a to krátce po sobě. Nejdříve padl druhý gól Tottenhamu po akci, kterou začal Christian Eriksen, jenž předal míč svému spoluhráči Chadlimu, který nejprve sice vystřelil do tyče, pak se ale k dorážce dostal Danny Rose a ten už dokázal rozvlnit síť Courtoisovy branky. Sotva se po tomto gólu rozehrálo ze středového kruhu, už padl další gól a to na 3:1 pro domácí. Po výkopu se totiž k míči dostal Kane, jenž byl jasně v pokutovém území zfaulován Cahillem, a rozhodčí tohoto duelu následně nařídil penaltu. Tu pak proměnil v branku Townsend. V kabině Chelsea poté proběhla bouřka, v níž byl hlavním burácejícím hromem kouč tohoto londýnského klubu José Mourinho. Jenže ani to moc nepomohlo, neboť sedm minut po zahájení druhého dějství to už bylo 4:1 pro Tottenham. Tehdy totiž proběhla gólová akce, na jejímž začátku byl Chadli, který přihrál na hranici pokutového území, kde byl přítomen Kane, jenž pak nakonec střelou z otočky navýšil dvougólové vedení domácích. Vypadalo to, že už je Chelsea definitivně pro dnešní utkání odepsaná, když v tom vstřelil Eden Hazard v 61. minutě druhou branku týmu Blues. Tento belgický fotbalista totiž nejprve uzmul balón protihráči Faziovi, pak si ještě vyměnil balón s Cescem Fábregasem a nakonec z bezprostřední blízkosti skóroval, 4:2. Za krátkou chvíli už to mohlo být 4:3, kdyby ovšem Azpilicueta překonal gólmana Llorise, jennž předvedl výtečný zákrok. Pak padl pátý gól do branky Thibauta Courtoise. To velmi aktivní domácí fotbalista Kane v tomto zápase našel přesně nabíhajícího spoluhráče Chadliho a tento hráč tak navýšil skóre na 5:2. Závěrečný zápis do střelecké listiny tohoto utkání napsal John Terry, jenž v 87. minutě snížil na 5:3 a byl to gól důležitý pro Chelsea, protože díky němu je i po tomto kole klub ze Stamford Bridge na prvním místě ligové tabulky o které se dělí kvůli rovnosti skóre s Manchesterem City. Pak už jen v nastaveném čase trefil Španěl Fábregas tyč Llorisovy klece a tak nakonec duel skončil až nečekaně divokým výsledkem 5:3.

I když duel mezi Manchesterem City a Sunderlandem skončil nakonec výhrou domácích 3:2, první poločas tohoto utkání se rozhodně nezařadí mezi ty nejkrásnější v tomto ročníku Premier League. Manchester City mohl dokonce do šaten na poločasovou přestávku odcházet jako tým, který prohrává, ovšem jejich gólman, kterým byl pro tento duel Willy Caballero, jenž předvedl skvělý zákrok proti volnému přímému kopu zahrávanému Sebastianem Larssenem. Až v 57. minutě se začalo konečně pořádně hrát. Tehdy totiž přišel neuvěřitelný projektil z kopačky Yayi Tourého, který zaplul do sítě gólmana Pantilimona, který i přes svou výšku na balón nedosáhl, 1:0. Od té doby viděli fanoušci na Etihad Stadium 17ti minutový gólový úsek. Během něho totiž padlo celkem 5 branek. Po zmíněné první z kopačky Yayi Tourého pak rozvlnil síť hostující branky pro změnu Jovetič, který skóroval zblízka a to poté, co mu balón nacentroval jeho spoluhráč Clichy. Jenže Sunderland se v žádném případě nevzdával a minutu poté se tak mohl radovat ze snížení stavu na 2:1. V 68. minutě se totiž hlavou poté, co Sunderland rozehrál rohový kop, trefil přesně Rodwell. Běžela 71. minutě, když hosté vstřelili svůj druhý gól. To Adam Johnson dokázal proměnit pokutový kop, jenž byl sudím nařízen po faulu Zabalety na Billyho Jonese. Poslední branku viděli všichni přítomní v 73. minutě, kdy duel rozhodl nejzkušenější hráč na hřišti Frank Lampard. Tento fotbalista vstřelil třetí branku Manchesteru City hlavou poté, co mu na ni nacentroval míč jeho kolega Clichy. Hráči Citizens pak měli ještě několik velkých příležitostí, ale gól nepadl a to ani na jedné straně. Duel tak skončil vítězstvím Manchesteru City 3:2.

Tým Arséna Wengera Arsenal se v posledních kolech ukázal v dobrém světle, ale jak to tak bývá u tohoto celku celkem až se železnou pravidelností, opět se dostalo zpátky na ne příliš povedenou kolej. Tentokrát klopýtl v zápase na hřišti Southamptonu. A bylo to vidět hned od úvodních minut, že to rozhodně nebude pro Kanonýry zápas snů. Hráči Southamptonu byli totiž nebezpečnější než Londýňané a na obranné linii londýnského celku bylo vidět, že silvestrovské oslavy byly právě u obránců Arsenalu dlouhé a do Nového roku se špatně vyspali. Nebyl to zkrátka jejich den. Potvrdilo se to ve 34. minutě zápasu, kdy domácí Ward-Prowse našel přesně dlouhým pasem skvěle nabíhajícího Maného,. Ten se bez nejmenších potíží dostal přes svého strážce Koscielnyho, jenž by se v tuto chvíli rozhodně jako bodyguard neuživil, a poté Mané nakonec vystřelil z ostrého úhlu tak, že to bylo pro vyběhnuvšího gólmana Szczesnyho nechytatelné. Toto zaváhání dostatečně odčinil polský gólman ve službách Londýňanů těsně před koncem první pětačtyřicetiminutovky. Tehdy totiž fantasticky vyrazil výtečnou střelu ze šestnácti metrů, kterou na londýnskou branku vyslal Ward-Prowse. Jakoby si gólman Forster na druhé straně řekl, že nechce být kvůli tomuto skvělému zákroku Szczesnyho nikterak zastíněn a tak ve druhém poločase, konkrétně krátce po jeho zahájení, předvedl obdobně výtečný zákrok a to proti střele Alexise Sáncheze. A tak opět platilo heslo „Nedáš, dostaneš.". Arsenal poté v 56. minutě podruhé inkasoval. Začalo to celkem nevinnou přihrávkou domácího Stevena Davise, jenž poslal míč napříč pokutovým územím hostujícího mužstva. Tam si však příliš dobře s míčem neporadil obránce Mathieu Debuchy a nešťastně k tomu přispěl gólman Szzcesny. Najednou to vypadalo, že se angličtí fanoušci dívají na Pata a Mata, protože právě Szczesny odehrál balón tak, že se dostal přímo na kopačku domácího Tadiče a právě on dostal kulatý nesmysl do sítě Arsenalu. A nemuselo se zůstat jenom u toho. Mohlo to být i 3:0 pro domácí, jenže to by neměl Pellé po druhé v tomto zápase tyč. Duel tak nakonec skončil výsledkem 2:0 pro Southampton, jenž se tak po tomto zápase ocitá na čtvrtém místě ligové tabulky.

Konečné výsledky 20. kola anglické Premier League:

Stoke City - Manchester United 1:1Branky: 2. Shawcross - 26. Falcao

Aston Villa - Crystal Palace 0:0

Hull City - Everton 2:0Branky: 33. Elmohamady, 43. Rosenior

Liverpool - Leicester 2:2Branky: 18. (z pen.) a 40. (z pen.) Gerrard - 58. Nugent, 60. Schlupp

Manchester City - Sunderland 3:2Branky: 57. Touré, 67. Jovetić, 73. Lampard - 68. Rodwell, 71. Johnson (z pen.)

Newcastle - Burnley 3:3Branky: 15. S. Taylor, 26. Colback, 78. Sissoko - 19. Dummett (vl.), 66. Ings, 86. Boyd

Queens Park Rangers - Swansea 1:1Branky: 20. Fer - 90. Bony Wilfried

Southampton - Arsenal 2:0Branky: 34. Mané, 56. Tadić

West Ham United - West Bromwich Albion 1:1Branky: 11. Sakho - 42. Berahino

Tottenham Hotspur - Chelsea 5:3Branky: 30. a 52. Kane, 44. Rose, 45. Townsend (z pen.), 78. Chadli - 8. Costa, 61. Hazard, 87. Terry