Češi si z Kazaně odváží povinnou výhru nad Bělorusy. Navzdory ne příliš vábnému výkonu

Pro české fotbalové reprezentanty je úkol pro zbytek kvalifikace na MS 2022 jasný. Po páteční domácí remíze 2:2 s Walesem musí svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého bezpodmínečně porazit zbývající dva soupeře, tedy nyní Bělorusy a v polovině listopadu Estonce, aby se dostali na druhé místo kvalifikační skupiny E a zajistili si tak postup do baráže. První krok se v pondělí Čechům vydařil, tedy alespoň výsledkově. Díky gólům Patrika Schicka a Adama Hložka, jenž tak konečně protrhl střeledckou smůlu z posledních týdnů a proti Bělorusku se tak trefil poprvé v reprezentačním dresu, tak tedy Češi porazili Bělorusko v ruské Kazani 2:0. Výkon to ale jinak nebyl kdovíjaký.

Málokdo však v poněkud topornějším výkon většiny českých reprezentantů v zápase proti Bělorusku vynikal jako záložník Michal Sadílek.To byla ostatně jedna ze čtyř změn, kterou provedl před utkáním v Kazani oproti pátečnímu duelu v Edenu trenér Šilahavý. Ten totiž ještě do sestavy nově zasadil Matěje Vydru a do obrany ještě Zimu s Wiesnerem, pro něhož tak byla reprezentační premiéra v základní sestavě.

Zpátky ale k velmi aktivnímu Sadílkovi. Byl opravdu hodně vidět na kazaňském pažitu, nejen svou aktivitou a během, ale i svým presinkem a aktivním nabízením se spoluhráčům. V podstatě během prvních dvaceti minut Češi neustále hledali nějakou skulinku v běloruské obraně, ovšem dlouho marně. Až tedy na řadu přišla 22. minuta utkání, kdy právě Sadílek využil prostru, který mu protihráči darovali, parádním obloučkem do šestnáctky našel připraveného Schicka a ten svým již typickým způsobem konečně otevřel skóre, 1:0 pro Česko.

Rozhodně se ale mohlo bjít o poločasu do kabin za daleko většího brankového rozdílu, neboť běloruská defeziva nebyla zrovna z těch nejpevnějších. Hned čtyři minuty po první přesné trefě se do šance po brejku řítil Vydra, jenže ten pak v souboji jeden na jednoho gólmana Pavjučenka nepřekonal.

Že ten český výkon ani tentokrát nebyl skutečně bůhvíjaký, dokládá ten fakt, že Češi sice měli po většinu prvníí půle územní převahu, ale než aby přímočaře rozvinuli nějakou útotčnou akci, příliš zdlouhavě obehrávali běloruský bránící val a to i na své obranné polovině. A proto tak nemohlo nikoho překvapit, že do přestávky zamířily na běloruského brankáře pouze tři střely.

Tento obraz hry se příliš neměnil bohužel ani po obrátce. A to i přesto, že se čeští hráči očividně snažili čím dál více směřovat balóny na kanonýra Patrika Schicka. V 58. minutě byla opět k vidění spolupráce mezi českým legionářem v bundesligovém Leverkusenu a Michalem Sadílkem z nizozemského Twente. Ten opět tehdy tomu prvně jmenovanému nahrál do volného prostoru, ale gól z toho tentokrát nebyl. Schick svým obloučkem přestřelil branku.

Nakonec přeci jenom díky Schickovi opadl druhý gól českého týmu. V 65. minutě utkání se totiž běoruská obrana zajímala právě spíše o bundesligového plejera, než aby se zajímala i o Adama Hložka, jenž dostal míč právě od Schicka a i když mu k tomu pomohla teč bránícího Bělorusa, mohl se radovat konečně po dnech čekání z branky. A nejen tak ledajaké. Jedná se o jheo první trefu v reprezentačním dresu.

V následujících minutách hry se snažili i Bělorusové alespoň zkorigovat pro ně nepříznivý stav, deset minut před závěrečným hvizdem ale Pečenin ve slibné akci poslal míč před Vaclíkovu svatyni, kde však nebyl nikdo z jeho spoluhráčů.

Po zápase se opět dalo k výkonu českého mužstva řííct staré známé fotbalové rčení o tom, že "důležité jsou body a je jedno jak". První povinné tři z celkových šesti má po pondělku družina Jaroslava Šilhavého v kapse. Nicméně poté, co v souběžně hraném zápase kvalifikační skupiny E Wales porazil Estonsko 1:0, bude se muset i přes případnou výhru nad Estonskem spolehnout v listopadu v boji o druhé místo na Belgii, která se v závěru skupiny představí ve Walesu.

Konečný výsledek:

Bělorusko - ČR 0:2 (0:1)Branky: 22. Schick, 65. Hložek

Související

Lionel Messi

Lionel Messi po přestupu do Ameriky: Na dalším MS už mě v dresu Argentiny neuvidíte

V posledních dnech bylo kolem jedné z největších fotbalových hvězd Lionela Messiho živo. Vše začala zpráva o tom, že po ohlášeném konci v Paris Saint Germain s největší pravděpodobností nezamíří ani do Barcelony, ani do Saúdské Arábie, ale do zámořské MLS, kde bude hrat za klub Inter Miami. Právě Spojené státy americké budou spolu s Kanadou a Mexikem nejbližší světový šampionát a na něm už slavného Argentince fotbaloví fanoušci neuvidí. 
Chorvaté si na MS poradili s Kanaďany

MS ve fotbale: Belgičani propadli s Marokem, Chorvaté si poradili s Kanaďany. Španělsko s Německem se rozešly smírně

Ani další den fotbalového mistrovství nebyla nouze o překvapivé výsledky. O první z nich se postarali už v prvním zápase dne Kostaričané, kteří vypadali, že ani v tomto zápase nevystřelí na branku, stejně jako v tom úvodním proti Španělsku, jenže k jedné střele se v zápase s Japonskem přeci jenom dostali a právě z ní v 81. minutě Fuller rozradostnil nejen tuto jihoamerickou zemi, ale i Němce, kteří tak zůstávají ve hře o postup. O to víc, že se našim západním sousedům se podařilo ve šlágru se Španěly vyválčit bod za remízu 1:1. Nahnuté to naopak mají Belgičané, kterým se vzdálil postup ze skupiny poté, co s Marokem prohráli 0:2 a budou se muset o postup porvat s Chorvaty. Ti naopak měli s Kanadou jednodušší práci, jelikož ji porazili bez větších problémů 3:1, přestože Kanaďané vstřelili zatím nejrychlejší gól šampionátu.

Více souvisejících

fotbal MS Fotbal

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy