Roman Berbr už není členem FAČR. Kvůli trestnímu stíhání se členství vzdal

Bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr, jenž byl donedávna považován za neoficiálního vládce této asociace, který měl pod palcem rozhodčí, už není členem v FAČR. Svého členství se vzdal poté, co tresně stíhán a co byl loni v říjnu zatčen. Berbr je podezřelý z ovlivňování zápasů i z defraudace peněz Plzeňského krajského fotbalového svazu.

Jako první o této informaci informovaly Seznam Zprávy. Právě jim Martin Gregor z tiskového oddělení asociace potvrdil, že Berbr už členem FAČR skutečně není. „Ano, mohu potvrdit, že Roman Berbr už není členem Fotbalové asociace ČR,“ uvedl Gregor konkrétně. Podle zákulisních informací měl vystoupit Berbr z členské základny již před několika týdny.

A jak se takové členství v FAČR může ukončit? Buď se to stane tak, že daný člen nezaplatí příspěvky v daném termínu, nebo může o vystoupení z členství informovat dopisem, že se tak svobodomyslně rozhodl a nebo člověk přestane být členem FAČR tehdy, co o tom rozhodl výkonný výbor FAČR ve svém hlasování. V případě Romana Berbra šlo o druhou variantu ukončení členství. „Šlo o rozhodnutí pana Berbra,“ řekl Gregor.

Připomeňme, že vloni 16. října po zátahu policie v tuzemském fotbalovém prostředí zatkli dvacet osob včetně právě tehdejšího místopředsedy FACR Romana Berbra a i třeba sportovního ředitele druholigového Slavoje Vyšehrad Romana Rogoze. V poutech tehdy skončilo i několik fotbalových rozhodčích a delegátů či domažlický funkcionář a bývalý ligový hráč Michal Káník. Případ se má týkat ovlivňování zápasů druhé a třetí ligy, přičemž se ocitly informacve i o prvoligových duelech a pohárovém finále, které se mělo taktéž ovlivnit.

Vedle toho fiktivní faktury ukázaly, že se zpronevěřilo 850 000 korun Plzeňského krajského fotbalového svazu, přičemž peníze už byly vráceny.

Protože se Michal Káník a spolu s ním sudí Tomáš Grimm rozhodli po zatčení s policií spolupracovat, oni jako první byli nakonec vyšeetřováni na svobodě. Až do poloviny ledna pak strávil ve vazbě dlouhé dny jak Roman Rogoz, tak i Roman Berbr. Ten stihl opustit všechny své funkce v českém fotbale, stejně tak učinila i jeho partnerka Dagmar Damková, která navíc opustila i řady UEFA.

Co bude znamenat pro Berbra, že už není členem FAČR? Je jistě zajímavý ten fakt, že coby nečlen FAČR nemůže být již stíhán Etickou komisí FAČR, která s ním formáně zahájila trestní řízení 25. listopadu 2020. Jenže ta trestné řízení záhy přerušila a to do té doby, než bude znám pravomocný rozsudek v této kauze. „Nejpozději však na dobu do 23. listopadu 2021,“ připomíná však Jan Pauly starší, šéf Etické komise FAČR.

Je nepravděpodbné, že by do 23. listopadu 2021 byl znám pravomocný rozsudek, kromě toho se pravomoc Etické komise FAČR vztahuje pouze na členy FAČR a nikoli tedy už na Berbra. Mimochodem, stejný postup zvolila Etická komise FAČR i u Romana Rogoze, ten sice členem FAČR stále je, ale zatím ještě nezaplatil příspěvky a pokud tedy neučiní včas, ani on už nebude členem FAČR.

Co se týče dalšího zmíněného kumpána Romanan Berbra Michala Káníka, tak ten členem FAČR před tím nebyl a pochopitelně stále není. S ním však diciplinární řízení zahájeno, zřejmě i proto, nebylo.

Související

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.
Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

Více souvisejících

Fotbal FAČR Roman Berbr (fotbalový funkcionář)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy