Kontroverzní projekt fotbalové Superligy opět ožívá. Nově počítá s 60 až 80 účastníky

Poprvé od dubna 2021 se do mediálního prostoru opět dostala kontroverzní fotbalová Superliga. Zatímco první pokus ztroskotal po velké kritice veřejnosti prakticky po pár hodinách od vzniku soutěže a odstoupením většiny z dvanácti evropských velkoklubů z této původně chystané uzavřené soutěže, nyní -  alespoň podle informací webu A22 Sports - se počítá v novém projektu Superligy s 60 až 80 evropskými kluby. 

Real Madrid, Barcelona a Juventus Turín. Právě tyto tři velkokluby zůstaly po exodu zbývajících účastníků původní Superligy (Manchester United, Liverpool, Manchester City, Chelsea, Tottenham, Arsenal, AC Milán, Inter Milán a Atlético Madrid). Nyní přišly s dalším nápadem na oživení této myšlenky. 

Jak uvádí šéf společnosti A22 Sports Bernd Reichart, právě tyto tři kluby o novém projektu Superligy tentokráte hovořily s více než padesáti evropskými kluby. "A většina z nich je přesvědčena, že základy fotbalu jsou v ohrožení a je potřeba změna," prozradil Reichart a pokračoval: "Z diskuzí vyplynulo, že ideální by byla liga, která je otevřená a založená výhradně na sportovních zásluhách, měla by několik úrovní a hrálo by ji 60 až 80 klubů."  

Prozradil tak, že by tentokrát nemělo jít o uzavřenou soutěž a také to, že by každý z účastníků měl podle plánu odehrát čtrnáct zápasů. Zároveň uvedl, že žádný z účastníků by nebyl chráněn před sestupem, což je opak původního projektu o 20 klubech, který počítal s tím, že 15 klubů včetně zakládajících členů by vždy hrálo v nejvyšší soutěži. 

Ani nově chystanému formátu Superligy se však záhy po zveřejnění detailů nedostal pochvalných slov. Své si už k tomu stihl říct třeba šéf španělské ligy Javier Tebas, jenž má za to, že soutěž zvýhodňuje velkokluby. "Superliga je vlk, který se převlékl za babičku, aby ošálil evropský fotbal. Ale jeho nos i zuby jsou velké. Chtějí mít čtyři evropské ligy? Ligu budou řídit kluby? Jistě, ale jen velké," komentoval projekt na svém twitterovém účtu. 

Podle Asociace evropských fotbalových klubů (ECA) už byl takovýto podobný návrh na stole, ale v roce 2019 byl zamítnut. "Byl navržen, probrán a jednohlasně zamítnut," stojí konkrétně v prohlášení asociace a pokračuje se v ní. "Jako jediná organizace uznávaná FIFA i UEFA, přes kterou mají kluby jedinou možnost ovlivnit změny ve fotbale, znovu zdůrazňujeme, že jsme zásadně proti založení Superligy nebo jiné podobné soutěže." 

ECA připomněla, že sama Evropská fotbalová unie UEFA přišla nedávno s návrhem nového formátu Ligy mistrů, který počítá s rozšířením účastníků z 32 na 36 mužstev od sezony 2024/25. "V evropských pohárech se tak představí více klubů z většího počtu zemí," zakončila asociace. 

Související

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.
Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

Více souvisejících

Fotbal UEFA Juventus FC Real Madrid FC Barcelona

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

včera

včera

Turecko podpořilo Rutteho do pozice šéfa NATO. Chybí mu podpora tří zemí

Turecko potvrdilo, že podpoří do čela Severoatlantické aliance dosluhujícího nizozemského premiéra Marka Rutteho. Podle agentury Reuters to oznámil vysoce postavený turecký činitel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy