Šampionát v Kataru je přelomový, lidskoprávním organizacím ale přidělává vrásky

V neděli 20. listopadu vypukne další velký sportovní svátek tohoto roku, na který se těší především fotbaloví fanoušci. Již 22. mistrovství světa v historii fotbalu bude letos poprvé hostit arabská země, konkrétně Katar. Už to je samo o sobě přelomové, ale přelomových věcí přináší tento šampionát víc. Třeba revoluční technologii na co nejpřesnější rozeznávání ofsajdů, ale třeba i ten fakt, že na mužském mistrovství světa budou mezi rozhodčími i ženy. Přes všechnu modernu 21. století ale Katar jako pořadatel v lecčems zaostává, především pak v lidských právech a dalších společenských otázkách. Proto má světový šampionát určitou pachuť.

V první řadě se pojďme podívat na technologické novinky, které tento šampionát přinese. Samozřejmě ani tady nebude chybět již známý a především u nás v poslední době hojně diskutovaný videosystém VAR. Ten bude mít v rámci celého šampionátu k dispozici až 42 kamer, přičemž všechny záběry budou putovat do centra VAR v Dauhá pomocí optických kabelů. Ty sem budou vést signál ze všech osmi stadionů a následně bude odeslané záběry kontrolovat hned sedmičlenný tým (videoasistent rozhodčího, jeho tři asistenti a tři operátoři).

Kromě této již zavedené technologie budou mít hlavní rozhodčí k dispozici hodinky upozorňující na to, zda balon přešel celým objemem za brankovou čáru, přičemž tentokrát nebude tato technologie využívat data z oficiálního čipu FIFA umístěného v míči. Kde ale bude tento čip rozhodně využíván, tak to ve zbrusu nové technologii poloautomatického rozeznávání ofsajdu. Ta bude mít pro změnu k dispozici 12 kamer, díky kterým budou jednotliví hráči až padesátkrát za vteřinu snímáni zásluhou 29 senzorů na těle každého z nich. Když se k tomu přidá již zmiňovaný čip v míči, výsledkem bude co nejpřesnější zjištění toho, zda byl ofsajd nebo ne, přičemž tento výsledek bude k vidění ve 3D formátu. Konečný verdikt by měl padnout do 70 vteřin od okamžiku.

Novinkou patřící rozhodně do 21. století je fakt, že v listině rozhodčích nominovaných na tento šampionát jsou i ženy. Stéphanie Frappartová z Francie, Salima Mukansangaová ze Rwandy a Jošimi Jamašitaová z Japonska jako hlavní a Brazilka Neuza Backová, Mexičanka Karen Díazová Medinaová a Američanka Kathryn Nesbittov jako čárové rozhodčí. "Dáváme jasně najevo, že je pro nás důležitá kvalita a ne pohlaví. Doufám, že v budoucnu bude výběr elitních ženských rozhodčích pro důležité mužské soutěže vnímán jako něco normálního, nikoli jako senzace," uvedl k tomuto kroku ze strany FIFA šéf komise rozhodčích této organizace Pierluigi Collina.

Nejvýraznější postavou mezi ženskými rozhodčími je Francouzka Stéphanie Frappartová, která už má za sebou odříděno několik zápasů kvalifikace i ve skupinách Ligy mistrů. Pískala finále ženského mistrovství Evropy v roce 2019, stejně tak už má za sebou i finále mužského Francouzského poháru. Není proto divu, že je vnímána jako nejlepší ženská rozhodčí na světě, alespoň podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků.

FIFA byla v minulých letech kritizována za nevyrovnanost výkonů rozhodčích z různých kontinentů světa. Proto se v posledních letech zaměřila na to, aby rozhodčí z každého kontinentu měli stejnou přípravu. "Díky inovativnímu programu sledování a podpory mohou být všichni rozhodčí pod dohledem instruktorů rozhodčích FIFA ještě těsněji a intenzivněji než v předchozích letech. Příprava se zaměřuje na ochranu hráčů a obrazu hry, konzistenci, jednotnost, čtení hry z technické a taktické perspektivy a porozumění různým mentalitám hráčů a týmů,“ uvedl k tomu Massimo Busacca, ředitel rozhodčích FIFA.

Umístění šampionátu do Kataru je pro mnohé facka lidským právům. Poukazuje se na dělníky i LGBT komunitu

Už v momentě, kdy bylo oznámeno, že se toto mistrovství bude konat v Kataru, vyvolávalo tento výběr řadu otázek a kontroverzí. Od začátku se spekulovalo o tom, že Katar získal pořadatelství mistrovství pomocí korupce. Není to ale jediný problém, který se vznáší nad tímto turnajem.

Mnohé se napsalo o dělnících pracujících na výstavbě stadionů a jejich pracovních podmínkách. Statistiky katarské vlády hovoří o více než 17 000 migrantů, kteří od roku 2010 zemřeli, přičemž jen méně než polovina z nich pracovala ve stavebnictví. Katarské úřady však mají za to, že na základě pracovních úrazů zemřeli pouze tři lidé, s čímž souhlasí i FIFA. Přitom britský deník The Guardian píše až o 6500 mrtvých kvůli pracovním úrazům. "Není pravda, že by během příprav zahynulo 6500 dělníků. Zahynuli tři. Je to pořád vysoké číslo, ale je to velký rozdíl. Pracovní podmínky jsou podobné jako v Evropě," nechal se slyšet před časem šéf FIFA Gianni Infantino.

Nouze v Kataru není ani o rasismus a homofobii. Bylo totiž pravidlem, že arabsky mluvící dělník dostával více zaplaceno, než ti ostatní. A své místo na slunci tu nemají ani členové LGBTQ komunity, kteří jsou v této zemi zpravidla zavíráni pro svoji orientaci. Navzdory tomu všemu se ale generálmajor Abdalazíz Abdalláh Ansarí nechal slyšet, že členové LGTQ komunity z cizích zemí budou v Kataru během světového šampionátu vítáni, nestojí však o žádnou jejich propagaci. "Pokud někdo bude mít duhovou vlajku a já mu ji vezmu, nebude to kvůli tomu, že mu ji chci vzít, abych ho urazil, ale abych ho ochránil. Protože pokud to neudělám, někdo by ho mohl napadnout. Nemůžu ručit za chování ostatních lidí. Rezervujte si společný pokoj, spěte společně – to nás nezajímá. My jsme tu kvůli tomu, abychom řídili turnaj. Nemůžeme tu měnit zákony, nemůžeme na 28 dnů šampionátu změnit náboženství," řekl Ansarí konkrétně.

Nejedna účastnická reprezentace už uvedla, že se nehodlá smířit s tím, jaké jsou v Kataru podmínky a že tak bude proti utlačování lidských práv ze strany hostitelské země nejrůznějšími způsoby protestovat a poukazovat na ně. FIFA apeluje, aby se účastníci šampionátu soustředili především na fotbal. "Prosím, soustřeďme se teď na fotbal! Víme, že fotbal nežije ve vakuu. Stejně tak si uvědomujeme, že po celém světě existuje mnoho výzev a obtíží politického charakteru. Nedovolte ale prosím, aby byl fotbal zatahován do každé ideologické či politické bitvy, která existuje. Žádný z lidí, kultury nebo národa není 'lepší' než kdokoli jiný. Tato zásada je základním kamenem vzájemné úcty a nediskriminace. A to je také jedna ze základních hodnot fotbalu. Tak si to, prosím, všichni zapamatujme a nechme fotbal, aby byl ve středu dění," uvedli ve společném prohlášení před šampionátem Gianni Infantino a generální tajemnice Fatma Samourová.

Jak to tak tedy poslední dobou bývá pravidlem, i tentokrát jde ruku v ruce sport a politika. Věřme ale, že následující měsíc bude ve znamení příběhů, které fotbal prostřednictvím světového šampionátu přináší vždy a že snad tak tento turnaj pomůže ke zlepšení života v Kataru nenásilnou formou.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Polský sudí Marciniak se nenechává rozhodit kritikou výkonu ve finále MS. Francouzům poslal jasný vzkaz

Každý fotbalový fanoušek má jistě ještě stále v živé paměti úchvatné finále letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru, ve kterém se Argentinci střetli s Francouzi a ve kterém to byli právě Jihoameričané, jimž se podařilo po stavu 3:3 po prodloužení vyhrát na penalty 4:2. Jenže Francouzi stále nemůžou očividně skousnout tuto porážku, a nejenže se tak ve Francii objevila petice pro opakování finále, kterou podepsalo už 200 000 lidí, ale stále tam sílí i kritika hlavního sudího zápasu, Poláka Szymona Marciniaka. Podle Francouzů totiž přinejmenším jeden z argentinských gólů neměl vůbec platit.

Více souvisejících

MS ve fotbale Katar 2022 Katar Fotbal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy