ROZHOVOR | Zveřejněné Sobotkovy e-maily: Co za nimi stojí?

ROZHOVOR - Odcizené e-maily premiéra Bohuslava Sobotky zveřejněné dosud neznámými hackery na internetu dělají vrásky politikům i tajným službám. Předseda vlády tvrdí, že heslo použité u jeho soukromé schránky bylo dostatečně silné a bezpečné, podle experta na počítačovou bezpečnost Karla Mika ze společnosti DCIT je ale hlavní problém jinde.

V souvislosti s uniklou poštou premiéra Bohuslava Sobotky se opět otevřelo téma nedostatečného zabezpečení dat na internetu. Jak často se u nás podobné věci, tedy prolomení ochrany nějakého účtu či e-mailu, dějí?

Není to nic výjimečného, s ukradenými přístupovými údaji (hesly) k e-mailovým schránkám se již poměrně dlouhou dobu čile obchoduje (na "černém trhu").

Co je podle vás v kauze uniklých e-mailů tím největším bezpečnostním problémem? Může jím být slabé heslo, nebo například využívání soukromé schránky na Seznamu pro pracovní účely?

Slabé heslo anebo zneužití kontrolních otázek jsou stále spíše nepotvrzené spekulace. Hlavní problém v tomto případě je, že e-mail u Seznamu není úplně nejvhodnější platforma pro poměrně citlivou komunikaci vrcholného politika.

V dnešní době je řada zabezpečení, kterými se dá těmto předejít, například ochrana formou autorizace přístupu pomocí mobilního telefonu či jiného autentikátoru. Které z aktuálně používaných zabezpečení je podle vás nejlepší?

Pokud to služba nabízí, lze jednoznačně doporučit 2-faktorovou autentizaci (přes SMS či speciální autentizační aplikaci v chytrém telefonu). Běžné tzv. freemailové služby Vám pravděpodobně nic lepšího nenabídnou, u komerčních služeb mohou být v nabídce pokročilejší metody zabezpečení.

Fungují některá zabezpečení stoprocentně?

Asi bych nepoužil slovo stoprocentně, ale zcela jistě lze kombinací silné autentizace, šifrování příp. dalších opatření zabezpečit e-mail i v případně exponovaných osob (politiků, manažerů apod.) tak, aby byla bezpečnostní rizika akceptovatelná.

V souvislosti s hesly se často spekuluje o jejich délce a používaných znacích. Existuje nějaký návod na bezpečné heslo?

Za bezpečné lze v podstatě prohlásit pouze náhodně vygenerované heslo, pro jeho uložení (i vygenerování) je vhodné používat některý z dostupných programů pro správu hesel (password manager).

Častou ověřovací metodou v případě zapomenutého hesla je kontrolní otázka. Jak zvolit tu nejlepší a zároveň s ní i vhodnou odpověď, aby si ji uživatel zapamatoval, ale aby ji neodhadl někdo, kdo se bude snažit do účtu dostat?

Nejlépe je kontrolní otázky vůbec nepoužívat. Pokud Vás služba nutí nějaké zadat, tak jednoznačně doporučuji volit zcela smyšlené odpovědi.

Říká se, že teroristé jsou o kork napřed před vyšetřovateli. Tvůrci virů před antivirovými systémy. Platí podobný vztah i mezi hackery a uživateli, resp. zabezpečením?

Je tam rozdíl, zatímco vyšetřovatelé (resp. výrobci antivirů) se "honí" za teroristy (resp. tvůrci virů). Uživatelé se za nikým nehoní, chtějí pouze používat služby, pokud možno pohodlně a jednoduše (nejlépe zdarma), což je často v rozporu s požadavky na bezpečnost.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka Karel Miko rozhovor

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 21 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO cvičí poblíž ruských hranic. Připravují se na válku, soptí Kreml

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí, Marija Zacharovová, v sobotu označila čtyřměsíční vojenská cvičení NATO, známá jako Steadfast Defender, za důkaz toho, že Severoatlantická aliance se připravuje na potenciální konflikt s Ruskem.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy