Kdo používá kybernetické útoky k zničení svých nepřátel? Odpověď Vás možná překvapí

MAGAZÍN - Nedávný kybernetického útok nevídaného měřítka zanechal svět v šoku. Podle posledních šetření bezpečnostních firem Symantec a Kaspersky Lab má jedna z prvních verzí viru část kódu společnou s některými programy používanými skupinou Lazar (Lazarus Group), která je krycí hlavičkou pro severokorejské hackery. Bezpečností firma FireEye ve své zprávě upozorňuje, že Severní Korea není jediným asijským státem, který využívá hackerů k útoků na své konkurenty.

FireEye od roku 2014 sledovala alespoň deset oddělených útoků provedených organizací známou jako OceanLotus nebo APT32. Cíle zahrnovaly členy médií a soukromé a veřejné  organizace z Německa, Číny, USA, Filipín, Spojeného království a Vietnamu. Podle FireEye za útoky stojí vietnamští hackeři napojení na vietnamskou vládu. Spolčenost tak soudí, protože útoky byly v souladu s zájmy této vlády a zahrnovaly mimo jiné jak vietnamské disidenty, tak čínské organizace a instituce.

Nick Carr z firmy FireEye, který napsal zprávu, připustil, že mezi hackerskou skupinou a vietnamskou vládou neexistuje žádná přímá vazba. Přesto se domnívá, že takové spojení zřejmě existuje vzhledem k povaze útoků a vybraných cílů. „ APT32 získal informace o personálů a jiné údaje od napadených organizací, které měly malé využití pro jakoukoli jinou stranu než pro vietnamskou vládu," uvedl Carr ve svém prohlášení pro  TechCrunch. „Navíc, zdá se, že načasování útoků APT32 koresponduje s obchodními schůzkami mnoha jeho obětí s vietnamskou vládou ohledně regulačních záležitostí."

Vietnamská vláda takové obvinění odmítla. „Vietnamská vláda nepovoluje žádnou formu kybernetických útoků proti organizacím nebo jednotlivcům. Všechny kybernetické útoky nebo ohrožení kybernetické bezpečnosti musí být odsouzeny a vážně potrestány v souladu s předpisy a zákony, " řekl mluvčí vietnamské vlády agentuře Reuters.

Podle Carreho kybernetické útoky spáchané Vietnamem ukazují na širší trend mezi menšími národy, kteří využívají kybernetických útoků k získání výhod nad svými politickými či obchodními konkurenty . „Zatímco aktéři z Číny, Íránu, Ruska a Severní Koreje jsou i nadále nejaktivnějšími hrozbami kybernetické špionáže, které FireEye sleduje a na které reaguje, APT32 odráží rostoucí počet nových zemí, které tuto dynamickou schopnost přijaly," uvádí Carr.

Kybernetické útoky jako zbraně hromadného dopadu

Podle všeho útoky APT3 nejsou spojeny s obrovskou vlnou globálních kybernetických útoků známých jako WannaCry, která se zprvu přičítala skupině Shadows Brokers. Podle bezpečnostních firem Symantec a Kaspersky Lab za útokem zřejmě stojí skupina Lazarus Group, spojená s vládou KLDR. Byla to tato skupina, která v roce 2014 uveřejnila tajné materiály filmového studia Sony Pictures, podle všeho jako odvetu za satirický film Interview (The Interview), namířeného proti severokorejskému vůdci.

Kód použitý skupinou je podle odborníků z Kaspersky Lab velmi podobný tomu, který byl užit ve WannaCry. Sdílený kód nemusí vždy znamenat, že za útokem stojí stejná skupina. Úplně jiná hackerská skupina může jednoduše znovu použít kód Lazarus Group jako „falešnou vlajku“ na zmatení každého, kdo by se skupinu pokusil vystopovat. Protože ale tento sdílený a dříve použitý kód byl odstraněn z pozdějších verzí WannaCry, dá se soudit, že za útokem skutečně mohla stát Lazarus Group, pokoušející se skrýt svou přítomnost.

„Tato úroveň sofistikovanosti je něco, co se obecně nenachází v kybernetickém světě,“ píše na svém blogu firma Kaspersky. „ Je to něco, co vyžaduje přísnou organizaci a kontrolu ve všech fázích provozu. To je důvod, proč si myslíme, že Lazarus není jen další pokročilá vytrvalá hrozba," dodává firma, která objevila, že útoky pocházejí z IP adres v KLDR.

Lazarus Group zřejmě využila záznamů o zranitelných místech v populárních programech a informací o kybernetických zbraní shromážděných americkou národní bezpečnostní agenturou NSA. Skupina Shadow Brokers v srpnu 201 tyto informace zveřejnila a učinila je tak dostupné pro všechny organizace operující na poli kybernetického zločinu.  

Zajímavou skutečností je, že názvy obou skupin mají co do činění s populární sérií počítačových her sci-fi Mass Effect. V herní trilogii vystupovala tajemná postava obchodníka s informacemi, známého jako Stínový prostředník (Shadow Broker). V druhém dílu trilogie je hlavní hrdina oživen tajnou skupinou Cerberus v rámci tzv. Projektu Lazar (Lazarus Project). American Center for Democracy upozorňuje, že kybernetické útoky jsou používány jako zbraně hromadného dopadu (Weapons of Mass Effect - WME). Na rozdíl od zbraní hromadného ničení, zbraně hromadného dopadu se nemusí nutně uchylovat k úplnému zničení, ale k narušování ekonomického potenciálu a sociálních vazeb (WME tak může být např. panika rozšiřovaná médii o možném teroristickém útoku).

Související

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

Více souvisejících

Hackeři Kybernetická bezpečnost Severní Korea (KLDR) vietnam WannaCry

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy