Totální blackout: Co by se stalo, kdyby po celém světě vypadl internet?

Přístup k internetu již mnozí z nás považují za něco samozřejmého. Za poslední čtvrtstoletí se internet stal každodenní součástí našeho života a kdekdo si dnes už bez něj jen stěží umí představit svůj život. Jaké dopady by ale pro nás měla skutečná ztráta internetu v podobě blackoutu?

V dnešním světě disponuje v té či oné formě připojením k internetu ohromné množství lidí. Podle BBC v současnosti vlastní připojení zhruba 3,5 miliard lidí a číslo každou další vteřinou narůstá. S tím souvisí také naše závislost na internetu. Podle průzkumu Pew Research Center ho používá až pětina Američanů „téměř neustále“ a 73% pak minimálně jednou za den. Ve Velké Británii zase zjistili, že v tříměsíčním dotazovaném období využilo internet 90% dospělých.

Ne všichni si však uvědomují, že může být naše připojení k internetu přerušeno. Možných příčin je hned několik. Například cílené hackerské útoky, které mohou napadnout naše routery nebo shodit servery, na kterých běží internetové domény. Některé vlády mají ve svém arzenálu nástroje, pomocí kterých mohou připojení omezit. Turecko i Írán využívaly této možnosti během protestů, podobnými schopnostmi údajně disponuje i čínská vláda a možná opatření se řešila také v americkém Kongresu.

Existují i další, výraznější hrozby. Spojení totiž do velké míry závisí na podmořských kabelech, které propojují jednotlivé kontinenty. Ty mohou být poškozeny třeba i neúmyslně. Podobná událost zasáhla v roce 2008 oblasti Blízkého východu, Indie a jihovýchodní Asie. Silná solární bouře by pak měla na naše technologie ještě větší dopad, protože by vyřadila z provozu satelity, elektrickou síť i počítače.

Podobná situace by naštěstí nemusela trvat příliš dlouho. Podle Scotta Borga z neziskové organizace US Cyber Consequence Unit, která se kybernetickou bezpečností zabývá, je pro takovou možnost „připravena armáda lidí, kteří by vše dali brzy do pořádku.“ Nicméně i krátkodobý výpadek by, podle některých prognóz, mohl mít velké důsledky.

Vědci proto zkoumali, jak citelně by nás podobná kalamita zasáhla. Borg, spolu se svým týmem, zkoumal pro americký Department of Homeland Security destrukční potenciál a zjistil, že katastrofické odhady bývají nadsazené. „Zkoumali jsme případy, ve kterých byly předpokládány astronomické ztráty, i v řádech miliard dolarů. Ve skutečnosti jsme nezjistili žádné závratné propady ani u výpadkům náchylných odvětví jako je letecká doprava nebo ubytovací služby.“

To samozřejmě platí za předpokladu, že by byl provoz internetu během pár dnů znovu obnoven. Dlouhodobější výpadky by jistě měly vliv na logistiku a společnosti by tak, podle autorů studie, měly mít připravený záložní plán.

Vědci zkoumali i možné psychologické dopady na populaci. „Většina internetu je vytvořena za jediným účelem: abychom spolu mohli komunikovat,“ říká Jeff Hancock, který na Stanfordské univerzitě studuje sociální a psychologické procesy v online komunikaci. Podle něj by byť dočasná ztráta této možnosti byla pro mnoho lidí znepokojující.

Zároveň je podle odborníků naivní se domnívat, že by se lidé v takové situaci více sociálně angažovali. „Existuje taková představa, že by se lidé při neexistenci internetu začali družit s kamarády a rodinou. Podle mě je však mylná,“ myslí si William Dutton z Michiganské státní univerzity. Souhlasí s ním i Stine Lomborg z Kodaňské univerzity, která však zároveň dodává: „Pokud bychom ztratili na den přístup k internetu, tak by se svět nerozpadl. Myslím si však, že pro mnoho lidí by i pouhý den byl děsivý.“

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.

Více souvisejících

internet blackout Země

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Volební štáb hnutí ANO

ANO lže, jako když Rudé právo tiskne. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 14 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

Na Mělnicku leželo bezvládné tělo u havarovaného auta. Případ řeší policie

Středočeská policie se zabývá nálezem bezvládného těla na Mělnicku. Muž se zřejmě zastřelil po předchozí dopravní nehodě, vyplývá z dosavadních informací. Tragická událost je nadále předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy