Obětí není více než 1500, tvrdí firma, jejíž software posloužil ke kyberútoku

Americká společnost Kaseya, jejíž software o víkendu využili hackeři pro masový útok typu ransomware, se domnívá, že zasažených subjektů je v různých zemích 800 až 1500. Firma se sídlem na Floridě to uvádí v novém prohlášení, podle agentury AP ale někteří odborníci na kybernetickou bezpečnost mají její odhad za příliš nízký a předčasný.

K případu se dnes znovu vyjádřil Bílý dům, podle kterého bude americká vláda příští týden o hackerských útocích jednat s ruskými představiteli.

Pokud by počet obětí masivního víkendového útoku vyděračským softwarem skutečně nepřevyšoval 1500, byla by to ještě relativně nízká bilance. Kaseya totiž odhaduje, že firmy, které za pomoci jejího softwaru spravují sítě třetím stranám, mají dohromady 800.000 až jeden milion zákazníků, zejména z řad malých podniků. Kaseya už v neděli uvedla, že z jejích zákazníků se incident dotkl více než 60.

Hackeři se zmocnili jejího nástroje VSA, díky němuž mohou technici na dálku dohlížet na sítě klientů a spravovat například bezpečnostní a jiné aktualizace. Následně mohli hackeři hromadně vyslat svůj škodlivý software, který zašifroval data nejméně stovkám subjektů v různých zemích.

Podle některých analytiků tvrzení o definitivním počtu obětí nejsou na místě, protože jsou stále identifikovány další zasažené subjekty a protože útok přišel na začátku prodlouženého svátečního víkendu v USA a uživatelé případně mohli problémy objevit až s dnešním návratem do práce. "Vzhledem ke vztahu mezi Kaseya a poskytovateli správcovských služeb není jasné, jak by Kaseya mohla znát počet zasažených obětí. Není ovšem možné, aby ty počty byly tak nízké, jak Kaseya tvrdí," řekl AP Jake Williams z bezpečnostní firmy BreachQuest.

Komentátoři každopádně hovoří o mimořádně vydařeném hackerském útoku. "Tohle se bezpochyby ukáže jako suverénně největší, nejničivější kampaň ransomware, jakou jsme kdy viděli," cituje dnes zpravodajský web Axios spoluzakladatele bezpečnostní společnosti Crowdstrike Dmitriho Alperovitche. K útoku se přihlásil kybernetický gang REvil spojovaný s Ruskem, který na konci května napadl největšího světového výrobce masa JBS a narušil provoz jeho závodů.

Podle Bílého domu víkendový incident ukazuje, že soukromé společnosti i vládní instituce musí zapracovat na zabezpečení svých počítačů. Mluvčí Jen Psakiová uvedla, že prezident Biden bude ve středu o hrozbě jménem ransomware jednat s pracovníky své administrativy i dalšími odborníky. Příští týden pak mají přijít jednání s Rusy, ovšem nebylo jasné, kdo se jich má zúčastnit.

Bílý dům už předtím ohlásil vyšetřování v režii amerických tajných služeb a pohrozil nespecifikovanou odpovědí, pokud se ukáže, že do útoku na firmu Kaseya byla zapojená Moskva.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Hackeři Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku

Rusko se připravuje na válku s NATO? Odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje, co Kreml chystá, tvrdí ISW

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

před 7 hodinami

MS v hokeji

Navzdory bojovnému srdci Poláci nestačili na zkušenější Švédy, alpské derby nabídlo jedenáct branek

Po vyrovnané boji s Lotyši narazili Poláci ve svém druhém zápase na letošním MS na daleko těžšího soupeře a to Švédy. Přestože ani tentokrát našim severním sousedům nechybělo vedle hlasité podpory z hlediště Ostravar Areny podobě nadšení jako proti pobaltskému soupeři, kvalita v jednotlivých hokejových dovednostech byla znát. Seveřané rozhodně nehráli na plný plyn, ale i v poněkud utlumeném režimu si dokráčeli za pohodovou výhrou 5:1 a k dosavadním třem bodům si tak připsali další tři. To v Praze se favorizovaným Švýcarům nerodilo očekávané vítězství vůbec lehce. Alpské derby nabídlo jedenáct branek, přičemž tu rozhodující vstřelili Švýcaři až v poslední minutě základní hrací doby. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko hlásí dronové útoky na Lipeckou, Belgorodskou a Kurskou oblast

Ukrajinský dronový útok způsobil v noci na pondělí požár elektrické rozvodny v ruské Lipecké oblasti, tvrdí tamní gubernátor Igor Artamonov. Nálet bezpilotních letadel hlásili i představitelé Belgorodské a Kurské oblasti, píše agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy