Online podvodníci zneužívají osamělost lidí. V karanténě jim nabízí lásku, pak je okradou

Zločinci včetně organizovaných skupin zneužívají samotu, kterou lidé cítí během koronavirových karanténních opatření, a snaží se získat peníze prostřednictvím podvodů na seznamkách a stránkách pro ty, kdo hledají lásku, varovala britská charita pomáhající obětem podobných činů.

Skupina Victim Support, kterou citoval zpravodajský server BBC News, uvedla, že větší sebejistota lidí při užívání internetu k setkávání a komunikaci zvyšuje jejich zranitelnost. Podle výzkumu této skupiny podvodníci oběti průměrně připraví o 47.000 liber (téměř 1,5 miliónu korun).

Jedna z podvedených žen, která vystupuje pod přezdívkou Mary, řekla, že "srdce ovládalo její rozum", když posílala peníze muži, do nějž byla zamilovaná. S tímto podvodníkem se seznámila ještě před začátkem epidemie covidu-19. Ale když se začal šířit koronavirus, uvěřila, že muž jejího srdce žije v těžce zasažené zemi - a dotyčný toho využil, aby z ní vymámil více peněz.

Přispěl k tomu také její pocit osamělosti, který je běžný u mnoha zranitelných lidí během nynější krize. Tato dvaašedesátiletá vdova se seznámila s "Arnoldem" poté, co se poprvé přihlásila na online seznamku. Od té doby si pět měsíců "ráno, v poledne i večer" povídali o sdílené lásce k muzice a o svých rodinách.

Muže, o němž si myslela, že je Američan žijící v zámoří, ale ve skutečnosti představovala organizovaná zločinecká skupina, která se střídala na směny v odpovídání na její vzkazy, anebo s ní mluvila přes praskající telefonní linku.

"Objevovaly se varovné signály, ale já jsem je pořád popírala," řekla. "Jste přesvědčeni, že jste našli svou životní lásku - a dáte do toho vztahu sto procent," dodala.

Zhruba po měsíci jí Arnold začal líčit, že měl dopravní nehodu, že potřebuje nový, fungující laptop, a jaké má podnikatelské problémy. Také jí říkal, jaký strach má z epidemie covidu-19, což mu poskytlo další příležitost požádat ji o peníze.

Převáděla mu stále další finanční částky - a držela se jeho prosby, aby o tom nikomu neříkala, protože "by se styděl, až se nakonec seznámí se členy její rodiny". Celkem mu poslala tisíce liber, které jsou nyní ztracené. Šlo o peníze, které si šetřila na auto, na dovolenou - a přidala i část peněz určených její dceři. Té nejprve lhala, aby se nemusela přiznat.

"Nakonec už jsem věděla, že své dceři nemůžu dál lhát," řekla. "Nejtěžší na tom všem jsou pocity, se kterými se musíte vyrovnat. Nedokážu už vůbec nikomu věřit a cítím obrovský smutek. Ve světě fantazie jsem si dovolila uvěřit, že se někdo objeví, a že bude skutečný. Nesmíte se do toho nechat příliš citově zatáhnout," dodala.

Jde o "závislost", kdy potřebujeme slyšet, jak nám někdo říká příjemné věci, a necháme se tím zaslepit před realitou, uvedla Lisa Millsová, manažerka charity Victim Support v Sussexu. Během nynějších koronavirových opatření mohou být tyto pocity osamění zahlcující - a riziko je tím vyšší, dodala.

Už před koronavirem byly případy romantických podvodů na vzestupu, řekla Millsová. Zločinecké gangy si své oběti vybírají na online seznamkách. Pak přesunou konverzaci na soukromé platformy, postupně skládají informace a střípky o své oběti, a pak využijí každou příležitost, aby z ní vymámily peníze.

Podle Millsové jsou oběti rovnoměrně rozdělené mezi muže a ženy; někteří přijdou o tolik peněz, že si musí vzít další hypotéku na dům. Většina z nich má problém uvěřit, že byli podvedeni, i když analýza vzkazů dokazuje, že je muselo psát více lidí - a ne jeden člověk. Z tohoto důvodu se také policie s největší pravděpodobností dozví jen o zlomku podobných podvodů.

Zločinci, kteří tuto činnost páchají, sbírají informace v profilech i dalších online zdrojích, aby zjistili, jaký majetek jejich potenciální oběť má a jaký je její životní styl. Díky tomu mohou s obětí lépe manipulovat. Důležité proto je nikdy neposílat peníze někomu, s kým se člověk nesetkal jinak než online. A dvakrát si rozmyslet, jaké osobní informace o sobě dává na síť.

Související

Více souvisejících

internet podvod Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy