Jak rychlé internetové připojení existuje ve světě? Česko je nadprůměrné, přesto zaostává

V České republice je rychlost internetu poměrně normální a oproti globálnímu průměru vysoká. Přesto existují země, kde uživatelé surfují po internetu velice rychle, oproti českým uživatelům až čtyřnásobně. V jiných zemích ale je pro běžného uživatele byť jen napsat e-mail zdlouhavé. Nemluvě o pouštění videí, které je pro nás běžnou činností. 

Rychlost internetového připojení se dá jednoduše přirovnat k rychlosti, jakou se přesunují data po internetu. Můžeme si to představit jako rychlost, jakou přenášíme soubory nebo otevíráme webové stránky. Podobně jako když posíláme email, potřebujeme čas na to, aby se dostal do cílové schránky. Rychlost internetového připojení je jako rychlost, s jakou tento email dorazí k adresátovi.

Rychlost internetu se měří v jednotkách jako megabity za sekundu (Mbps) nebo gigabity za sekundu (Gbps). Čím vyšší je tato rychlost, tím rychleji se data dostanou z našeho počítače na internet a zpět. Pokud disponujeme rychlým připojení, webové stránky se načítají rychleji, videa se přehrávají bez zasekávání a stahování souborů trvá mnohem méně času. Na druhou stranu, pokud máme pomalé připojení, lze si všimnout, že všechno trvá déle.

Pro představu: video nižší kvality lze ještě spustit při rychlosti 5 Mbps, při rychlosti 1,5 Mbps, kterou některé země disponují, už je to velký oříšek. Důležitá je ale stabilita připojení, jeho rychlost už je v případě dosažení určitých hodnot podružná. Obecně dostačující bývá rychlost 10 Mbps.

Odeslání e-mailu nezabírá příliš dat a mělo by být rychlým procesem. V tomto ohledu je ale dobré si připomenout, že otevření aplikace, prostřednictvím které mail píšeme, zákonitě nějaká data stojí. Rychlost svého internetu si můžete vyzkoušet zde.

Mobilní připojení

V České republice máme podle dostupných informací 42. nejrychlejší mobilní internet na světě s rychlostí stahování 52,86 megabitů za sekundu, nahrávání dosahuje rychlosti 15,73 megabitů.

Čísla to nejsou vůbec špatná, většina obyvatel má normální přístup k internetu a v případě volby dobrého poskytovatele až na výpadky proudu či jiné okolnosti nezaznamenává fatální problémy. Oproti globálnímu průměru je rychlost stahování až o 10 megabitů za sekundu rychlejší, v případě nahrávání o 5.

Oproti nejrychlejšímu internetu je ale rychlost toho českého chabá. Nejsilnější připojení mají obyvatelé Spojených arabských emirátů – tedy až čtyřikrát rychlejší (200,24 Mbps). Druhý Katar zaostává o 18 Mbps, třetí Kuvajt má 152,95 Mbps. Čtvrtou příčku zastávají Norové se 143,83 Mbps.

Na druhé straně žebříčku měřených zemí se nachází Súdán (2,38 Mbps), Kuba (3,87 Mbps) a Afghánistán (5,21 Mbps). Do 10 Mbps se nevejdou ani Jemen, Haiti, Venezuela, Bolívie a Tádžikistán. Lehce přes desítku se dostává Bělorusko (10,33 Mbps). Před ním se nachází řada zemí mimo Evropu. Druhý nejslabší internet na tomto kontinentu má Rusko (24,32 Mbps) a o kousek před ním je Ukrajina (24,93 Mbps).

Poměrně překvapivě dobrou rychlost připojení má Írán (34,65 Mbps) – to znamená jen o pár desetin pomalejší než Irsko a o tři jednotky než Španělsko. Následná čísla už jsou na sobě poměrně těsně a bylo by velice komplikované je v celkovém kontextu srovnávat.

Pevný širokopásmový internet

Tento druh připojení je globálně rychlejší, stahování dosahuje 81,6 Mbps, nahrávání 36,4 Mbps a zpoždění 9 milisekund. Celosvětově je suverénně první Singapur s rychlostí stahování 247,29 Mbps, přes 200 se pohybují ještě Spojené arabské emiráty, Chile, Hongkong, Čína, Thajsko a Spojené státy.

Česká republika se v tomto ohledu pohybuje až na 75. místě po boku jihoamerické Guyany a Kypru. Rychlost stahování dosahuje 58,92 Mbps, nahrávání 23,75 Mbps a zpoždění je 10 milisekund. V rámci tohoto připojení za globálními průměry ČR zaostává. Připojení naší redakce je oproti českému průměru o něco rychlejší, dosahuje při stahování rychlosti 104,3 Mbps, nahrávání 25,61 Mbps a zpoždění je 12 milisekund.

Na druhé straně žebříčku se nachází opět Kuba (1,96 Mbps), Afghánistán (2,42 Mbps) a Turkmenistán (3,91 Mbps).

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.

Více souvisejících

internet

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy