Klesající porodnost dělá vědcům starosti. Zjistili, co se do konce století stane

Podle nové studie zveřejněné ve vědeckém časopise The Lancet bude míra porodnosti v téměř všech zemích příliš nízká na to, aby do konce tohoto století udržela úroveň populace, a většina nově narozených dětí bude pocházet z chudších zemí. Uvedla to agentura Reuters.

Podle výzkumu, který vedl Stein Emil Vollset z Institutu pro měření a hodnocení zdraví (IHME) na Washingtonské univerzitě v Seattlu, bude tento trend vést k rozdělení na „baby boom“ a „baby bust“ po celém světě, přičemž boom bude koncentrován v zemích s nízkými příjmy, které jsou náchylné k hospodářské a politické nestabilitě.

Podle studie, která využila široké množství dat shromážděných od roku 1950 do roku 2021, se očekává, že do roku 2050 bude mít 155 z 204 zemí a území na světě - tedy 76 procent - míru plodnosti nižší než úroveň reprodukce obyvatelstva. Tento počet by se do roku 2100 měl zvýšit na 198 zemí, což představuje 97 procent.

Vědci zjistili, že více než tři čtvrtiny nově narozených dětí se do konce století narodí v zemích s nízkými a nižšími středními příjmy, přičemž více než polovina těchto narození se očekává v subsaharské Africe.

Celosvětová míra plodnosti, průměrný počet porodů na jednu ženu, klesla z přibližně pěti dětí v roce 1950 na 2,2 dítěte v roce 2021. V roce 2021 mělo 110 zemí a území (54 procent) míru porodnosti pod úrovní 2,1 dítěte na ženu, což znamená, že populace těchto zemí ani nerostla, ani neklesala.

Studie zdůrazňuje obzvláště znepokojující trend v zemích jako Jižní Korea a Srbsko, kde je míra porodnosti nižší než 1,1 dítěte na ženu, což může vést k demografickým problémům v budoucnosti.

Klesající míra porodnosti v zemích s vysokými příjmy odráží rostoucí možnosti vzdělání a zaměstnání pro ženy. Tento trend také signalizuje naléhavou potřebu zlepšit přístup k moderní antikoncepci a poskytnout lepší vzdělání ženám v jiných regionech.

Podle autorky zprávy Natalie Bhattacharjeeové jsou předpovědi limitovány množstvím a kvalitou dostupných dat, zejména v období pandemie covidu-19 v letech 2020-2021. Autoři studie také zdůrazňují, že s klesajícím počtem obyvatel téměř všech zemí bude pro udržení ekonomického růstu nezbytné spoléhat se na otevřené přistěhovalectví. 

Související

Více souvisejících

Vědci děti

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí narušilo lodní dopravu v Panamském průplavu, zjistili vědci. Region postihlo rekordní sucho

Klimatický fenomén známý jako El Niňo byl klíčovou příčinou nízkých srážek a rekordního sucha, které loni narušily lodní dopravu v Panamském průplavu. Ve středu to uvedli vědci, informuje agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy