Meta hrozí odstraněním zpravodajství, pokud v USA projde mediální zákon

Americká internetová společnost Meta Platforms pohrozila, že pokud ve Spojených státech projde nový mediální zákon posilující vyjednávací schopnost zpravodajských organizací, mohla by ze své platformy v USA odstranit kanál zpravodajských příspěvků. V pondělí o tom informovaly tiskové agentury. Meta je vlastníkem sociální sítě Facebook a dalších projektů.

Firmě vadí, že nový zákon byl dal mediálním společnostem více možností při vyjednávání o poplatcích za využívání zpravodajství na platformách, jako je právě Facebook. Podobný zákon, který už dříve schválila Austrálie, vedl k tomu, že zprávy tam z Facebooku na nějaký čas zmizely.

Meta je přesvědčena, že její platforma ve skutečnosti mediálním společnostem pomáhá, protože zvyšuje návštěvnost jejich vlastních internetových stránek. Mediální firmy se podle Mety samy rozhodly dávat svůj zpravodajský obsah na facebook, protože je to přínosné pro jejich hospodaření.

Příslušnou legislativu, v USA známou pod zkratkou JCPA (Journalism Competition and Preservation Act), v Kongresu předložila senátorka za stát Minnesota Amy Klobucharová z Demokratické strany prezidenta Joea Bidena. Má ale podporu v obou hlavních stranách, tedy i mezi republikány.

Pokud návrh projde, budou mít vydavatelé a vysílací společnosti větší sílu kolektivně vyjednávat s provozovateli sociálních sítí o vyšším podílu na příjmech. Mediální firmy tvrdí, že Meta generuje obrovské sumy peněz ze zpravodajství sdíleného na své platformě.

Zejména regionální zpravodajství se za pandemie potýkalo s problémy, zatímco Meta vytvářela vysoké zisky, píše server stanice BBC. Meta se ale brání a říká, že takový výklad není správný. Z jejího pohledu je to právě Meta, kdo mediálním společnostem pomáhá, a to tím, že provoz na síti směruje na zpravodajské weby, tedy ke zdroji článků, které se objevují na její platformě.

"Pokud Kongres schválí nepromyšlený mediální zákon jako součást legislativy o národní bezpečnosti, pak budeme nuceni zvážit i tu možnost, že zprávy ze své platformy odstraníme úplně," řekl mluvčí Mety Andy Stone. Meta Platforms také uvádí, že sdílení zpráv na facebooku jí přináší jen zlomek z celkových tržeb.

Zdroje agentury Reuters uvádějí, že právě o to se zákonodárci snaží - tedy zařadit legislativu JCPA k návrhům zákonů obranného charakteru, které je nutné schválit. Je to podle nich způsob, jak zajistit, že se dostane pomoci místním zpravodajským společnostem, které se potýkají s problémy. Podle obchodní skupiny The News Media Alliance, která zastupuje vydavatele tisku, už místní noviny další roky zneužívání ze strany velkých technologických firem nepřežijí.

Podobný zákon schválený v Austrálii, který tam začal platit loni v březnu, vedl k tomu, že zpravodajství tam z facebooku přechodně zmizelo. Když se ale proti Metě následně v Austrálii zvedla vlna kritiky, firma od svého rozhodnutí rychle ustoupila a nakonec se s australskou vládou dohodla. Ve sdělení k návrhu zákona v Austrálii Meta loni uvedla, že pro síť Facebook je obchodní přínos ze zpravodajství minimální. "Zpravodajství tvoří méně než čtyři procenta obsahu, který lidé ve své službě News Feed vidí," uvedla tehdy firma.

Americká legislativa je součástí většího souboru zákonů, jejichž cílem je omezit sílu velkých technologických společností. Stoupenci legislativy JCPA říkají, že sociální média se v Americe stanou "de facto místními novinami", pokud návrh nebude schválen.

"Snaha společnosti Meta vydírat Kongres znovu dokazuje, proč je tento monopol hrozbou pro demokracii na celém světě," řekl šéf výzkumu v organizaci American Economic Liberties Project Matt Stoller. Meta podle něj mediální firmy "žere zaživa".

Související

Více souvisejících

Meta Platforms Facebook

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 8 hodinami

před 14 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

Ukrajina by mohla dostat první stíhačky F-16 už v červnu a červenci

Ukrajina očekává, že první stíhačky F-16 jí budou dodány v červnu a červenci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vysoce postavený zdroj z ukrajinské armády. Zdroj však nekonkretizoval, které země letadla poskytnou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy