Mimozemšťané by nás mohli poznat podle rádiových signálů, říká nová studie

Vědci z University of Manchester a University of Mauritius provedli nový výzkum, jehož cílem bylo zjistit, zda by potenciální život na planetách v blízkosti Země mohl zachytit naše rádiové signály.

Nová studie zjistila, že potenciální mimozemský život může použít naše rádiové signály k identifikaci života na Zemi. Vědci z univerzit v Manchesteru a Mauriciu využili data simulující rádiové signály z věží mobilních telefonů na Zemi, aby prozkoumali celkový příspěvek těchto signálů k zemskému "radio leakage budget". Tento koncept označuje množství radiace, která uniká z naší planety do vesmíru a je pozorovatelná z pohledu různých hvězdných systémů relativně blízkých Zemi, uvedl server Euronews.

V našem moderním technologickém světě je generování rádiových signálů běžnou praxí. V počátcích technologie konkurovaly hlavně rozhlasové a televizní vysílání.

Nicméně dnes se používají mnohem více funkcí, které generují rádiové vlny, jako jsou například WiFi, mobilní data a komunikace s astronauty ve vesmíru.

Rádiové signály jsou elektromagnetickými vlnami s nízkou frekvencí v porovnání s gama zářením, ale mohou proniknout do zemské atmosféry, pokud jsou dostatečně silné.

Jakmile se signály dostanou do ionosféry, tedy kde se atmosféra setkává s vesmírem, mohou některé vlny pokračovat v cestě do vesmíru, zatímco jiné jsou absorbovány nebo odraženy a obíhají kolem Země.

Dlouho se spekulovalo o možnosti, že tyto vysílané rádiové signály by se mohly dostat k našim blízkým planetám.

Kompletní studie byla publikována v odborném časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Autoři studie vytvořili model úniku na základě veřejně dostupných dat o umístění mobilních telefonních věží. Výsledný příspěvek obsahuje podrobné shrnutí, na němž tým pracoval. Základem byly modely, které umožňují identifikovat rádiový podpis Země a nabízejí informace o tom, jaké signály mohou být viditelné pro mimozemské civilizace v okolí různých blízkých hvězd, včetně Barnardovy hvězdy, která se nachází šest světelných let od Země.

Ředitel Jodrell Bank Center for Astrophysics na University of Manchester a vedoucí týmu projektu profesor Mike Garrett se na webových stránkách své univerzity vyjádřil k tvrzením kolegů o ztichnutí Země. "I když je pravda, že dnes nemáme tak silné televizní a rozhlasové stanice, šíření celulárních systémů po celém světě je enormní. Zatímco každý systém má sám o sobě relativně nízký bezdrátový výkon, integrované spektrum miliard těchto zařízení je významný," vysvětluje Garrett.

Podle něj existuje možnost, že jiné civilizace by mohly pomocí správné technologie objevit lidský život. "Současné odhady naznačují, že do konce dekády budeme mít více než sto tisíc satelitů na nízké oběžné dráze Země i mimo ni. Země je již anomálně jasná v rádiové části spektra; pokud bude trend pokračovat, mohli bychom být vyspělou civilizací snadno objeveni správnou technologií," upozorňuje Garrett.

Podle profesorky na Mauricijské univerzitě Dr. Nalini Heeralall-Issur, existují velmi pravděpodobně pokročilé civilizace, které jsou schopny pozorovat umělé rádiové vlny. "V tuto chvíli by se našim rádiovým vlnám měly přizpůsobit pouze formy života s vyšší inteligencí, než je ta naše. Ale jak instalujeme na Zemi stále výkonnější širokopásmové systémy, pravděpodobnost, že jiné bytosti objeví lidský život, se může zvýšit," uzavírá Heeralall-Issur.

Související

Více souvisejících

vesmir mimozemšťané / ufo mimozemský život Země

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 16 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy