NASA ukončila po čtyřech letech misi sondy InSight

Americká vesmírná agentura NASA ukončila po čtyřech letech misi sondy InSight, která zkoumala zejména nitro Marsu a tamní seizmickou aktivitu. Informovala o tom NASA na svých internetových stránkách.

Vědci z NASA se několikrát neúspěšně pokoušeli navázat spojení, ale nepovedlo se to. Už v říjnu informovali, že sonda kvůli množství prachu na solárních panelech vyrábí jen zlomek elektrické energie, která by byla potřeba na provoz všech jejích přístrojů. NASA bude nicméně dál "poslouchat", zda se signál ze sondy neozve, obnovení spojení ale považuje za nepravděpodobné. Naposledy sonda se Zemí komunikovala v polovině prosince.

Sonda InSight na Marsu přistála v listopadu 2018 a původně NASA očekávala, že bude fungovat dva roky. Výrazně tedy překonala odhadovanou délku působení.

Součástí sondy byl i seizmograf, který zaznamenával seizmické vlny způsobené dopadem cizích těles. Letos v říjnu vědci oznámili, že díky němu a díky sondě MRO obíhající kolem Marsu zaznamenali obří kráter a velké kusy ledu v jeho okolí, což je důležité pro budoucí misi člověka na Mars.

"Byl jsem u vyslání sondy, sledoval jsem její přistání. A ačkoliv říkat sbohem je vždy těžké, fascinující poznatky, které InSight přinesla, jsou důvodem k oslavě," řekl Thomas Zurbuchen z vedení NASA ve Washingtonu.

Americká NASA má nyní na Marsu ještě robotické vozítko Curiosity (od roku 2012) a rover Perseverance (Vytrvalost), který je zatím největším a nejsofistikovanějším vozítkem k průzkumu Marsu. Perseverance je na Marsu od loňského února a spolu s ním mapuje tuto planetu i minivrtulník Ingenuity (Vynalézavost).

Jako první na povrch Marsu dopadla v roce 1971 sonda tehdejšího Sovětského svazu Mars 2, s níž se ale nepodařilo navázat kontakt. Prvním úspěšným přistáním na Marsu se v roce 1976 stala americká sonda Viking 1, která tam pak šest let mapovala povrch rudé planety a délkou pobytu vytvořila na dlouho rekord, překonaný až v roce 2010 vozítkem Opportunity. To fungovalo na Marsu od roku 2004 14 let. Sonda Viking 1 na Zem odeslala mimo jiné první barevnou fotografii povrchu Marsu.

Prvním robotickým vozítkem, které na Marsu úspěšně působilo, se stal v roce 1997 rover Sojourner. Kromě Spojených států dostala na Mars funkční robotické vozítko zatím jen Čína, která tam má od loňska vozítko Ču-žung.

Související

Ilustrační foto

Valící se kámen na Marsu dostal jméno po Rolling Stones

Kámen odvalený při loňském přistání sondy InSight na Marsu americká vesmírná agentura NASA pojmenovala po legendární rockové kapele Rolling Stones, jejíž název v českém překladu zní Valící se kameny. Rozhodnutí oznámil divákům herec Robert Downey Jr. před koncertem skupiny v Kalifornii.
Přistání InSight

Na Mars poputují další jména pozemšťanů, NASA nabízí palubní lístky

Lidem, kteří loni propásli šanci poslat své jméno na Mars se sondou InSight, nabízí americká vesmírná agentura NASA novou příležitost. Na twitterudnes oznámila, že se nyní mohou přihlásit o "palubní letenku" na misi jejího nového robotického roveru Mars 2000, který se na rudou planetu vydá v příštím roce.

Více souvisejících

InSight (robot na Mars) NASA Mars

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimír Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku

Rusko se připravuje na válku s NATO? Odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje, co Kreml chystá, tvrdí ISW

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

před 4 hodinami

MS v hokeji

Navzdory bojovnému srdci Poláci nestačili na zkušenější Švédy, alpské derby nabídlo jedenáct branek

Po vyrovnané boji s Lotyši narazili Poláci ve svém druhém zápase na letošním MS na daleko těžšího soupeře a to Švédy. Přestože ani tentokrát našim severním sousedům nechybělo vedle hlasité podpory z hlediště Ostravar Areny podobě nadšení jako proti pobaltskému soupeři, kvalita v jednotlivých hokejových dovednostech byla znát. Seveřané rozhodně nehráli na plný plyn, ale i v poněkud utlumeném režimu si dokráčeli za pohodovou výhrou 5:1 a k dosavadním třem bodům si tak připsali další tři. To v Praze se favorizovaným Švýcarům nerodilo očekávané vítězství vůbec lehce. Alpské derby nabídlo jedenáct branek, přičemž tu rozhodující vstřelili Švýcaři až v poslední minutě základní hrací doby. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy