Potřebují lidé skutečně používat deodorant?

Stejně jako čištění zubů nebo mytí obličeje se může zdát, že i každodenní používání deodorantu je jedním z rituálů nezbytných pro základní hygienu. Podle odborníků na dermatologii, které oslovil server CNN, je ale takové rozhodnutí pravděpodobně založeno spíše na osobních a kulturních preferencích než na případné zdravotní nutnosti.

"Lidé mají silnou citlivost na pachy. Už od pradávna používají parfémy nebo kolínské k zamaskování zápachu," uvedla dermatoložka Nina Bottová z Kalifornské univerzity v San Francisku. "Ale není to jako s čištěním zubů zubní nití, v jejichž případě existují data, že bude skutečně žít déle, pokud to pravidelně děláte," dodala.

"Žijeme ve společnosti, kde tělesný zápach není všeobecně přijímaný, takže deodorant je součástí našich denních hygienických návyků," uvedl dermatolog Joshua Zeichner z newyorské nemocnice Mount Sinai. "Je tu také stigma spojené s propoceným oblečením, které zařadilo antiperspiranty do každodenní péče o pokožku," dodal.

Deodoranty neutralizují tělesný zápach, zatímco antiperspiranty snižují vlhkost pokožky, uvedl Zeichner. Oboje je často nabízeno v jednom výrobku. Navzdory všeobecně přijímaným důvodům, proč je lidé používají, nemusí být přirozený tělesný pach nutně považován za nepříjemný.

Před návratem z válečného tažení Napoleon údajně nechvalně proslul tím, že napsal své ženě Joséphine, že se za tři dny vrátí domu a že by se do té doby neměla mýt. V podcastu stanice CNN to uvedl biolog Tristram Wyatt z Oxfordské univerzity. Stejně jako mnoho dnešních lidí byl i Napoleon "nadšencem" vůní - kolínských i přírodních - alespoň od své ženy.

Jedním z důvodů, proč se někomu může zdát přirozená vůně určitého člověka přitažlivější než ostatních, je podle Wyatta rozdílný imunitní systém, protože nás obvykle více přitahují lidé, kteří jsou imunologicky odlišní.

Neexistuje žádná správná nebo špatná odpověď, pokud jde o osobní preference a o to, jaké - pokud vůbec nějaké - produkty můžete používat k maskování tělesného pachu.

"Potíme se, abychom mohli regulovat tělesnou teplotu," řekl Zeichner. "V některých případech se ale potíme více, než je nutné. To je známé jako patologické pocení neboli hyperhidróza. Pot je sám o sobě bez zápachu. Bakterie na kůži však pot rozkládají a vytvářejí nepříjemný zápach," dodal.

Někteří lidí upřednostňují používání deodorantu, aby lépe voněli, nebo pokud se potýkají s určitými kožními problémy, jako je podráždění pod prsy nebo mezi kožními záhyby na břiše, uvedla dermatoložka Julie Russaková

Zápach potu může být ovlivněn i stravou, uvedl Zeichner. Pot lidí, kteří jedí hodně brukvovité zeleniny - například brokolice, kapusty a květáku - může mít výrazný sirně zapáchat.

Pokud zvažujete, že se vzdáte deodorantů nebo antiperspirantů kvůli obavám z potenciálně škodlivých složek nebo kvůli fámám, že používání těchto přípravků způsobuje rakovinu, vězte, že tato tvrzení nebyla vědecky prokázána, řekli oslovení odborníci CNN. Výzkum, zda existuje příčinná souvislost mezi rakovinou a používáním výrobků z mastku, které neobsahují azbest, také nebyl jednoznačný.

"Používání anorganických složek, jako jsou hliníkové soli, v kosmetice a výrobcích pro osobní hygienu vyvolává obavy výrobců i spotřebitelů," uvedla dermatoložka Amanda Doyleová. "Přestože se hliník používá k léčbě hyperhidrózy, objevily se obavy z jeho role při vzniku rakoviny prsu, cyst na prsou a Alzheimerovy choroby. Absorpce hliníku kůží není dosud zcela objasněna, ale karcinogenita hliníku nebyla prokázána," dodala.

Nepoužívání deodorantů nebo antiperspirantů může mít výhody i nevýhody závisející na tom, jak se vy i ostatní cítíte ve vztahu k vašemu přirozenému tělesnému pachu.

"Pokud přestanete používat deodorant nebo antiperspirant, časem se u vás může vyvinout silnější zápach," řekla Doyleová. Podle dermatoložky to může způsobit zvýšené pocení a následné přemnožení bakterií a plísní.

Nejvýznamnějším způsobem, jak se vyhnout tělesnému zápachu, je důkladné každodenní koupání, tvrdí odborníci. Lidé by se podle nich měli zaměřit především na mytí obličeje, podpaží a genitálií - ty se obvykle potí víc než jiné části těla, což může usnadnit přemnožení mikroorganismů, jako jsou kvasinky a bakterie, poznamenal Zeichner. Neobvykle nepříjemný tělesný zápach může naznačovat, že si pokožku nečistíte tak, jak byste měli, dodal.

Mezi další způsoby, jak snížit riziko zápachu tím, že zabráníte většímu pocení či přemnožení bakterií, patří nošení volného, prodyšného, bavlněného oblečení a používání lokálních antibakteriálních přípravků na mytí, uvedla Doyleová.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé deodorant

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy