Proč nemůžeme na Marsu najít mimozemský život? Před 50 lety jsme ho možná omylem zabili, tvrdí vědci

Život na jiných planetách, zejména na Marsu, lidstvo fascinuje odnepaměti. Nenajde se snad nikdo, kdo nepřemýšlel o zelených mužíčcích nebo jen primitivním životě podobném bakteriím či prvokům. Vědci nyní přišli s teorií, že jsme možná už na jeden takový život narazili. A zabili jej.

S tvrzením o tom, že jsme „možná zabili život na Marsu“, přišel server IFL Science. Během 70. let NASA vyslala na rudou planetu sondu Viking, která vypustila dva přistávací moduly. Sebraly vzorky půdy a provedly biologické testy za účelem hledání života na naší nejbližší planetě.

Jeden z experimentů zjistil stopy chlorovaných organických látek, u nichž se předpokládalo, že jde o kontaminanty přivezené ze Země. „V jedné části experimentu byla do marťanské půdy přidána voda obsahující živiny a radioaktivní uhlík. V případě přítomnosti života se předpokládalo, že mikroorganismy spotřebují živiny a uvolní radioaktivní uhlík jako plyn,“ vysvětluje server.

První pokus radioaktivní plyn skutečně odhalil. „Pokud byli v půdě přítomni mikrobi, mělo by se při podávání většího množství radioaktivních živin a delší inkubaci vytvořit více radioaktivního plynu. Druhá a třetí injekce směsi však k produkci většího množství plynu nevedla,“ pokračuje server v líčení jednotlivých pokusů.

Vědci tak první pozitivní výsledek připsali petrachlorátu, sloučenině, která se používá v ohňostrojích a raketovém palivu a mohla živiny metabolizovat. Existují ale trochu exotičtější a zároveň zneklidňující tvrzení. „Přidání vody do experimentu bylo chybou a mohlo zahubit mikroby, které jsme se snažili najít,“ míní profesor pro planetární obyvatelnost a astrobiologii Dirk Schulze-Makuch z Technické univerzity v Berlíně.

Jeho argumenty zní poměrně logicky. „Když vás právě utopil mimozemský robot, nemáte zrovna tendenci mít hlad,“ podotkl. Podle něj se i na Zemi nacházejí v těch nejextrémnějších prostředích organismy, které vodu čerpají výhradně z vlhkosti. „Zalití těchto mikrobů vodou by je zabilo, což by možná vysvětlovalo, proč další injekce živin nevedly k detekci radioaktivního plynu,“ uvedl vědec.

Makuch navíc dodal, že mikroby na Marsu mohou mít ve svých buňkách peroxid vodíku. „Tato adaptace by měla v marťanském prostředí zvláštní výhody, protože by poskytovala nízký bod mrznutí, zdroj kyslíku a hygroskopičnost,“ upřesnil. „Pokud předpokládáme, že původní marťanský život se mohl přizpůsobit svému prostředí tím, že do svých buněk zabudoval peroxid vodíku, mohlo by to vysvětlit výsledky z Viking.“

Sonda Viking tak při pokusu mohla mikroby nejen utopit, ale i přehřát. „Pokud by marťanské buňky obsahovaly peroxid vodíku, zabilo by je to. Navíc by to způsobilo, že by peroxid vodíku reagoval s jakýmikoliv organickými molekulami v okolí za vzniku velkého množství oxidu uhličitého – což je přesně to, co přístroj detekoval,“ doplnil německý profesor.

Související

Více souvisejících

vesmir Mars vesmír, Mars

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy