Americké firmy plánují na Měsíci základnu. Tentokrát i s Ruskem a bez NASA

Washington – Bude to už téměř 50 let, kdy NASA vyhrála vesmírný závod proti Sovětskému svazu. V roce 1969 lidé poprvé stanuli na povrchu Měsíce, americké společnosti by se tam rádi vrátily a tentokrát po boku Rusů a možná i bez NASA.

Spolupráce mezi Ruskem a USA není zase tak překvapivá, od roku 1993 spolupracují na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). V roce 2024 se ale plánuje, že ISS nechají pohřbít a americká kosmický agentura se chce soustředit na jiné projekty.

Hlavní cíl NASA je dostat na Mars do roku 2040 lidi, tím dali jasně najevo, že nemají v dohledné době vrátit se na Měsíc. Takže je to na ruské vesmírné agentuře Roskosmos nebo na Evropské kosmické agentuře.

Ale i když NASA neplánuje vrátit se na Měsíc, v oblasti kolem budou hodně aktivní. Například jeden z plánů je zachytit asteroid a dostat ho na oběžnou dráhu Měsíce, aby je tak mohla posádka kosmické lodi Orion zkoumat. A pokud se má zkoumat na oběžné dráze Měsíce, je mnohem lepší mít základnu přímo na něm.

Dva velcí američtí letečtí giganti Boeing a Lockheed Martin by v blízké budoucnosti rádi zřídily lunární základnu. Začaly už nadhazovat nápady pro NASA. A aby měly větší šanci na úspěch, domluvily se s ruskými firmami v kosmickém průmyslu jako RKK Energia a GKNPTs Khrunichev, aby se podílely na projektu. Mohla by tak po ISS vzniknout i společná lunární základna.

Argumentují tím, že by se jejich základna mohla stát zastávkou na cestě na Mars. Anatoly Zak vysvětlil, že by to mohlo fungovat následovně. Rusové zajistí techniku a potřebné know how k vybudování vesmírných modulů.

Američané naopak budou mít na základně svůj Space Launch System (SLS). Neskutečně drahé zařízení, které NASA vyvíjí pro svou misi na Mars. Jedná se o technologii, kterou Rusko potřebuje, pokud chtějí mít vesmírnou základnu mimo Zemi.

Na základně by se mohla také simulovat výprava na Mars, kdy by byli astronauti 400 dní na povrchu Měsíce. NASA momentálně návrhy zkoumá, ale William Gerstenmaier dal jasně najevo, že NASA tento projekt nezadala, takže není vůbec jisté, že se do toho pustí. „Mohl by to být začátek cestování na Mars," dodal ale Gerstenmaier z NASA.

Související

Více souvisejících

měsíc vesmír, Měsíc vesmír, Mars

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy