Skutečně Američané přistáli na Měsící? Malý krok pro člověka je zábavou pro konspirátory

Na dnešek připadlo významné výročí - uplynulo přesně 48 let od přistání Američanů na měsíci. Nebo jak by mnozí řekli "přistání" *mrk mrk*. Tato významná událost je jedním z nejoblíbenějších cílů konspiračních teoretiků. Co je na teoriích pravdy?

Programy v 60. a 70. letech dostaly celkem 12 astronautů na měsíc v sérii úspěšných misí. Nebo ne? 

Ve skutečnosti ano. Ale nezastavilo to konspirační teoretiky, kteří jsou si dodneška naprosto jistí, že lidská noha na měsíc nikdy nevkročila a celé to byla jen velmi nákladně natočená propaganda. A mají pro to velmi mnoho neprůstřelných důkazů. 

Tvrzení: Americká vlajka na obrázcích vlaje. Na měsíci ale žádný vítr není.Realita: Ve skutečnosti je vlajka propletená dráty a její tvar bylo možné formovat. Astronauti poté tvar na místě postavili tak, aby to dobře vypadalo. Kdyby tam byla postavena jen tak, byla by svěšená a ani by nebylo poznat, jak vlastně vypadá

Tvrzení: Astronauti by museli umřít na radiaci po opuštění Van Allenových pásů.Realita: Van Allenovy pásy jsou magnetické pole tvořené planetou Zemí, které sbírá okolní radiaci a chrání nás. Úroveň radiace je tam však tak nízká, že by se loď mnoho dní a hodin musela vznášet přímo v zóně, aby to astronauty nějak ovlivnilo. Průlet, který vesmírní cestovatelé zažili, se rovnal zhruba ozáření, které dostanete při rentgenu žeber.

Tvrzení: Různé úhly stínů na fotografiích dokazují, že na místě bylo více zdrojů světla, například studiové lampy.Realita: Astronauti fotili na kopcovité a ostře osvícené krajině, přičemž slunce bylo velmi blízko horizontu. Různé tvary země produkovaly stíny rozmanitých délek právě z tohoto důvodu.

Tvrzení: Na ostrých slunečních paprscích a vysoké teplotě měsíce by se musel fotografický film rozpustit.Realita: Samotný film se nikde nepovaloval, vše bylo v ochranných nádobách. Mise Apollo navíc přistávaly vždy v době lunárního rozbřesku či západu. teploty tak rozhodně nebyly tak vysoké.

Tvrzení: Stopy na měsíci nemohly vzniknout, protože zanechání stopy vyžaduje vlhkost, která na měsíci není. Realita: Vlhkost není vždy potřeba. Jemný suchý prach perfektně drží tvar. Částice drží v jednom tvaru díky tomu, že je mezi nimi velké tření.

Tvrzení: Ve vesmíru je hrozně moc mikro-meteorů, které lítají šílenou rychlostí. Trefily by loď a zabily astronauty.Realita:  Vesmír je úžasně veliký. Ano, nachází se v něm bezpočet malých úštěpků hornin. Samotná velikost vesmíru však udržuje jejich hustotu minimální. Šance na setkání se s takovým úlomkem je ve skutečnosti blízká nule a loď byla navíc pokrytá vrstvou Kevlaru, který by proti případnému střetnutí pomohl.

Tvrzení: Při startu z měsíce nevznikl žádný kráter na povrchu.Realita: Pod vrstvou prachu je Měsíc tvořen velmi "zahuštěnou" vrstvou kamene. Volný prach byl podle astronautů nadzvednut, což je zachyceno i na filmu. Prach se poté zase usadil.

Tvrzení: To obrovské vozítko na kterém se návštěvníci Měsíce proháněli by se v životě nemohlo vejít do malinkého přistávacího modulu.Realita: Ve skutečnosti bylo udělané velmi chytře z extrémně lehkých materiálů a designované tak, aby se nechalo kompaktně složit.

Tvrzení: A kde jsou jako hvězdy?!Realita: Zkuste vyfotit něco ve tmě a zjistíte, že nevýrazné objekty v dálce nejsou vidět. To proto, že jasnost blízkých objektů je zastíní. Na světlé straně měsíce by jste hvězdy nezachytily ani pouhým okem.

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.

Více souvisejících

Konspirační teorie vesmír, Měsíc měsíc USA (Spojené státy americké) astronauti

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy