Z Ruska odstartoval let na Měsíc, zatím simulovaně

Moskva - Tři muži a tři ženy se dnes v Moskvě nechali zavřít do speciálního modulu, aby příštích 17 dnů prožili v izolaci při simulovaném vesmírném letu na Měsíc a zpět na Zemi.

Experiment se odehrává v režii moskevského ústavu lékařsko-biologických problémů (IMBP) Ruské akademie věd, který o události informoval. Jde o první z experimentů v rámci rusko-amerického projektu Sirius (Scientific International Research In Unique terrestrial Station).

Výzkumníkům půjde především o zkoumání psychologické atmosféry v posádce téměř úplně odříznuté od spojení se Zemí, stejně jako o otázky "osobního" prostoru či imunity. Zkoumat se má i schopnost rychlé adaptace posádky na nové podmínky za pomoci nástrojů paralelní psychologické podpory.

"Dřív šlo o dobývání vesmíru, teď se musíme naučit žít a pracovat ve vesmíru, abychom ho učinili využitelným," řekl agentuře AFP ředitel ústavu Oleg Orlov. "Je to metodická práce na vývoji technologií umožňujících zajistit lidský život ve vesmíru," zdůraznil Orlov smysl programu Sirius. Tak se nazývá i "nejjasnější hvězda na obloze, vyjadřující touhu zdolávat další horizonty", poznamenal Orlov.

Program Sirius má pokračovat až do roku 2021. Příští experimenty počítají s izolací trvající čtyři a osm měsíců a nakonec celý rok. Cílem je prostudovat psychologické i fyziologické aspekty a přispět k vypracování modelu lékařské péče při meziplanetárních letech.

"Jedním z klíčových problémů lékařů na palubě vesmírné lodi je to, že musejí být naprosto soběstační. Musejí se naučit vše zvládat sami," řekl Orlov s připomínkou, že i signály vysílané z vesmírné lodi jsou na Zemi přijímány s jistým zpožděním.

Při experimentu hraje roli i zastoupení mužů a žen v posádce. V té je nyní bývalý člen oddílu ruských kosmonautů Mark Serov, současná členka tohoto oddílu Anna Kukinová či německý výzkumník ruského původu Viktor Fetter. Tým doplňují výzkumnice Jelena Lučická a Natalja Lysovová a lékař Ilja Rukavišnikov jako odborník na vesmírnou medicínu, všichni tři z ústavu.

"Je to poprvé v ruské i sovětské historii, že posádka čítá více než jednu ženu. Se smíšenou posádkou chceme studovat, co se stane, když počet žen vzroste," řekl psycholog Vadim Guščin ze zmíněného moskevského ústavu. Guščin také připomněl experiment Sfinx, který se v moskevském ústavu odehrával v roce 1999 a při kterém si účastnice z Kanady stěžovala na problémy s mužskými kolegy. Tato zkušenost podle něj vedla ke vzniku "pravidel chování" na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Související

Více souvisejících

vesmir měsíc Rusko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy