Budoucnost světa? Umělá inteligence usoudí, že je čas na válku, a odpálí nukleární zbraně

Podle analýzy prestižní agentury RAND hrozí s nástupem umělé inteligence zvýšené riziko atomové války. Umělá inteligence může zvrátit rovnováhu panující mezi nukleárními mocnostmi a malé mocnosti mohou získat zkreslené představy o své síle.

Nové, rychlejší, na více datech založené analýzy zpracované umělou inteligencí mohou státy přesvědčit, že jejich nukleární arzenál zastarává, je malý a k ničemu, což může vést k novým zbrojním závodům, varuje na základě výsledků analýzy server defenseone. Vedle toho by velitelé, kteří by v budoucnu využívali analýz a doporučení zpracovaných umělou inteligencí, která postrádá city a zkušenosti, mohli zahájit nukleární útok.

Po sérii válečných her a workshopů uspořádaných organizací RAND v loňském červnu přichází s tímto varováním. Při scénáři, kdy za silnou zemí A bude země B zaostávat, byť i v drobnostech, umělá inteligence doporučí zvýšit vlastní kapacity nebo dokonce zahájit preventivní úder na zemi A. Vzhledem k dostupnosti informací z otevřených zdrojů, pak vybere nejzranitelnější místa.

 Již dnes, varuje náčelník generálního štábu armády USA Paul Selva, má Rusko, Čína a KLDR pohyblivá zařízení na odpalování mezikontinentálních střel. Pokud by umělá inteligence vyhodnotila dobu jako vhodnou k útoku, minimálně u KLDR lze předpokládat, že by takový úder provedla. Spojené státy by poté měly 15 minut na spuštění obraných a odvetných opatření.

Pokud by americká umělá inteligence dokázala odhadnout pozice pohyblivých nosičů střel, KLDR by odpověděla výrobou dalších střel. Nebo by se jako Rusko mohla uchýlit k výrobě netradičních bojových prostředků, jako je nukleární torpédo Status 6. Nová ruská zbraň může zasáhnout nukleární zbraní města na pobřeží, přičemž je její úder stejně drtivý, jako mezikontinentální střelou.

Dnes je zatím podle RANDu nesmírně složité zjistit postavení protivníkových nosičů atomových zbraní. S nástupem nových technologií jako jsou rychle pracující umělé inteligence, satelitů s novou generací senzorů nebo nové generaci neviditelných dronů, které budou moci bez zpozorování pracovat nad územím protivníka, se toto může změnit. Leckterý stát by to poté mohlo napadnout provést preventivní úder. Pokud by se do analýz přístrojů vedle reálných dat ještě dostaly fake news a dezinformace protivníka, a umělá inteligence by je vyhodnotila jako reálné, je nebezpečí nukleární války. Proto je důležité více než kdy předtím jednat a udržovat světovou nukleární rovnováhu, uzavírá defenseone.    

Související

Více souvisejících

Atomová bomba USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 21 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Čtvrteční nehodu vlaku bez strojvedoucího šetří i policie

Policie vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který odjel bez strojvedoucího a po několika kilometrech vykolejil mezi Čisovicemi a Měchenicemi. Případem se zároveň zabývá i Drážní inspekce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy