Největší exploze na světě: Jak mocnosti zkoušely atomové zbraně a co se jim katastrofálně nepovedlo?

Do tzv. nukleárního klubu patří na světě pět státlů. USA, Rusko, Velká Británie, Francie a Čína. Všechny tyto státy své zbraně intenzivně testovaly a každá z nich vyzkoušela své zbraně na maximum. Pojďme se nyní podívat na největší jaderné výbuchy, které jednotlivé země provedly.

USA

Spojené státy provedly první atomový výbuch o síle 20 kilotun (tedy ekvivalent 20000 tun TNT) 16. července 1945. O měsíc později byly atomové zbraně poprvé a naposledy bojově nasazeny a vymazaly ze světa Nagasaki a Hirošimu.

Ani jeden však ani zdaleka nebyl největší jaderný výbuch, který Spojené státy provedly.

Ten vůbec největší nukleární test v amerických dějinách se udál až v roce 1 března 1954. Při testu Bravo Američané nad atolem Bikiny odpálili svojí první mobilní termonukleární hlavici.

Předpokládalo se, že výbuch bude mít pouze 5-6 megatun. Bomba však své tvůrce překvapila. Díky chybě ve výpočtech vybuchla silou 15 megatun! Byla tedy tisíckrát silnější než hirošimská bomba.

Bylo zamořeno na 18000 kilometrů čtverečních oceánu. Protože s takovou silou nikdo nepočítal, byli zasaženi i civilisté. Na japonské rybářské lodi Lucky Dragon No.5 zahynulo po dávce radiace 23 námořníků. Spojené státy mezi léty 1945-1996, kdy byly jaderné testy, zastaveny provedly celkem 1053 testů.  

SSSR

První jaderný test RDS-1, na západě překřtěny podle Josifa Vissarionoviče Stalin na Joe-1, provedl 29. srpna 1949. Sovětská atomová bomba byla stejného typu jako Tlouštík použitý nad Nagasaki. Byla také do značné míry vyrobená díky špionáži. 

Největší jaderný test a největší výbuch provedený člověkem však Sověti provedli o 12 let později. Car-bomba měla neskutečných 50 megatun. Po jejím odpálení na ostrově Nová země 12. října 1961 dosáhl atomový hřib do výše 94 kilometrů.

Ještě 100 kilometrů od epicentra výbuchu lidé utrpěli popáleniny 3. stupně. Na 900 kilometrů od výbuchu nezůstala jediná okenní tabulka celá. Seismická vlna, kterou výbuch vyvolal, byla měřitelná i po třetím oběhu planety.

Sověti celkem provedli 715 testovacích výbuchů, ale opakovat test typu Car bomba se již nikdy neodvážili.

Velká Británie

Třetím v klubu je Velká Británie. Ta provedla svůj první nukleární test 10. října 1952.

Největší jí způsobený výbuch byl test Grapple Y o síle tři megatuny na Vánočním ostrově provedený 28. dubna 1958. Britové provedli celkem 45 atomových testů.

Francie  

Pokud měla Anglie atomovou zbraň, Francie ji samozřejmě musela mít také. První test provedli Francouzi na Sahaře 13. února 1960.

Svoji největší termonukleární zbraň Francouzi otestovali jen 3 dny po invazi do Československa. Někdy je to bráno jako odpověď na sovětskou „bratrskou pomoc“. Během operace Canopus, Francouzi odpálili na atolu Mururoa 3 megatunovou atomovou nálož.  Celkem pak mezi léty 1960 a 1996 provedla Francie 226 nukleárních výbuchů.

Čína

Čína se do klubu nukleárních mocností dostala 16. října 1964, kdy provedla odpal své první nukleární zbraně na polygonu Lop Nur.

Již o 3 roky - 17. června později na stejném místě provedla test termovodíkové bomby o síle 3 megatuny. Na rozdíl od jiných mocností, Čína nikdy své nukleární zbraně moc netestovala a zůstala jen u 45 jaderných testů.

Související

Více souvisejících

Atomová bomba USA (Spojené státy americké) Rusko Velká Británie Francie

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 47 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

Princezna Kate si prochází peklem, tvrdí osoba blízká manželce prince Williama

Princ William se již vrátil k povinnostem člena britské královské rodiny, ale jeho žena zůstává v ústraní. Princezna Kate bojuje s blíže nespecifikovaným typem rakoviny. Podle osoby blízké princi a princezně si pár prochází těžkým obdobím. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy