Noční můra NATO? Ruské rakety Iskander-M jsou děsivé, žádná země by jim nebyla schopná čelit

Kaliningrad - Jak se zdá, tak baltské země Litva, Lotyšsko a Estonsko nikdy nebudou moct být zcela v klidu. Od jejich vstupu do NATO se totiž staly trnem v oku sousedního Ruska, s nímž byly po léta v jednom státním celku. Předmětem největších obav je Kaliningradská oblast, ruská exkláva obklopená Polskem a Litvou, a její vojenské vybavení. Informoval o tom server Nationalinterest.org.

Důvod takhle kvalitního zabezpečení Kaliningradské oblasti však není stejný, jako tomu bylo například v případě Západního Berlína, jehož obyvatelstvo sužoval strach z okupace ze strany NDR. Zde hraje roli hlavně strach o ztrátu jednoho z nejvýznamnějších geopolitických bodů, díky němuž má Moskva přístup k Baltskému moři, prostřednictvím nichž může výrazně omezovat některé operace NATO.  

Ruské vojenské jednotky rozmístěné v Kaliningradu mají ve srovnání se svými polskými a baltskými protějšky mnohem kvalitnější obranný systém, díky němuž jsou schopny odvrátit téměř jakýkoli útok, jemuž by tato oblast mohla kvůli své poloze čelit. Ani další země NATO nemají tak dobré vybavení, aby se mohli pokusit o úspěšné obsazení Kaliningradské oblasti.

Pokud jde o kaliningradské obranné jednotky, tak za nejkvalitnější lze označit rakety Iskander-M. Země NATO, mezi nimiž je ruská exkláva včleněná, nemají dostatečnou vojenskou kapacitu, aby se jim mohli vyrovnat. Na Iskander-M se však není třeba dívat z hlediska ohrožení případných plánů NATO na invazi do Kaliningradu, nýbrž z pohledu zachování bezpečnosti a autonomie postsovětských republik. Je třeba říci, že se zatím do NATO podařilo vstoupit pouze baltským republikám, zatímco u zbývajících zemí to vždy skončilo neúspěchem.

Rakety Iskander-M jsou schopny urazit 400 až 500 km, což je činí způsobilými zaútočit na polské námořnictvo, jakož i vojenské základny v baltských zemích. Pokud tedy skutečně dojde na lámání chleba, lze Rusko považovat téměř za jasného vítěze případné války v Pobaltí, kde znovu upevní svůj vliv.

Lze sice spekulovat, že by polské rakety PAC-3 Patriot dokázaly alespoň zčásti konkurovat ruským raketám Iskander-M, ale zároveň je třeba připomenout, že není zcela jasné, zda to byl jejich původní účel. Ruská vojenská intervence by v takovém případě otestovala jejich skutečnou schopnost vypořádat se s Iskanderem-M. Starší polské rakety jsou schopné, co se týče rychlosti, konkurovat pouze vojenským letadlům a pomalejším střelám.

Související

Více souvisejících

Kaliningrad Rakety Iskander-M (ruské raktey) rakety Patriot

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy