Jedna z největších záhad světa vysvětlena: Spadlo v Roswellu UFO? Ano, jen nepatřilo mimozemšťanům

Píše se 2. červenec roku 1947. Poklidný den se ve Spojených státech nese v duchu nedávného konce druhé světové války a nic nenasvědčuje tomu, že by právě dnes měla odstartovat jedna z největších kauz a konspiračních teorií, která bude celosvětově známá i po sedmi desítkách let. Zhruba 127 kilometrů od amerického města Roswell ve státě Nové Mexiko ale farmář William Brazel najde něco, s čím se doposud nesetkal. Zbytky létajícího talíře, o kterém se dozví nejprve šerif, posléze i média a skrze ně doslova celý svět.

Mimozemské civilizace jsou pozorovány odnepaměti a v dávné minulosti byli údajní mimozemšťané považováni hlavně za bohy či jejich posly. Novodobá historie pozorování neidentifikovaných létajících objektů známých pod zkratkou UFO (Unidentified Flying Objects) se začala psát ve 40. letech minulého století.

Několik dní před incidentem v Roswellu, 24. června 1947, spatřil americký pilot Kenneth Arnold nad Kaskádovým pohořím devět podivných letících objektů, jež popsal jako "talířky, které hodíte přes vodní hladinu". Ani Arnold tehdy netušil, že se právě zrodil výraz létající talíř.

Příběh létajícího talíře začal při pátrání po zmizelém vojenském nákladním letounu, za jehož nalezení byla vypsána odměna 5000 dolarů. Zkušený dvaatřicetiletý pilot Arnold, který byl v té době šéfem firmy prodávající hasicí přístroje a systémy, odstartoval v osudný den z Chehalisu ve státě Washington.

Byl jasný a slunečný den a v blízkosti hory Mount Rainier ve výšce asi tři kilometry nad zemí Arnold spatřil devět zářivých objektů, které směřovaly obrovskou rychlostí, kterou odhadl na minimálně 1700 kilometrů za hodinu, k hoře Mount Adams. Pozorování trvalo přibližně tři a půl minuty.

Arnoldův nákres podivných objektů připomínal něco mezi srpem a bumerangem s jakousi kabinkou uprostřed a výraz 'talíř' Arnold použil hlavně pro popis způsobu pohybu těles. Tisk se však hned chopil označení "létající talíř" a zpráva se stala senzací.

Neměla ale takový dopad jako události, které se odehrály o týden později.  2. července roku 1947 si někteří obyvatelé Roswellu všimli přeletu meteoru nebo objektu vejcovitého tvaru směrem na severozápad. Farmář William Brazel následně uslyšel výbuch po něm objevil a na svém ranči 127 kilometrů od Roswellu podivné trosky.

Na nález upozornil místního šerifa, který se spolu s majorem Jessem A. Marcelem z letecké základny v Roswellu ocitl po zajištění místa události na několik dní ve vězení. Důvod sdělen nebyl, úřady ale oběma nařídili, aby o celé události s nikým nemluvili.

Armáda převzala vyšetřování incidentu a místo zajistila. K její smůle se ale o všem dozvěděl tisk, který napsal, že v Roswellské oblasti havaroval létající talíř. To donutilo vojenské představitele reagovat a v oficiální zprávě uvedli, že na místě pouze havaroval meteorologický balón.

V následujících měsících byla pozorována celá řada dalších obdobných exemplářů a po nedávných objevech vyvolala největší rozruch zpráva leteckého personálu společnosti United Airlines, který údajně spatřil 4. července téhož roku rovněž devět podivných předmětů ve státě Idaho. Nejznámějším "setkáním" s UFO z té doby bylo údajné přistání mimozemšťanů v Roswellu. Všechny tyto události, které se udály v rozmezí několika dní, se staly počátkem kultu UFO.

Počátkem července zahájila zpravodajská služba vojenského letectva ve spolupráci s FBI vyšetřování Arnoldovy zprávy a současně se také začala zabývat svědectvím zaměstnanců United Airlines. Ve svých závěrech občas úřady připustily, že na úkazech by mohlo být něco skutečného, nakonec ale údajné létající talíře označily za přelud.

Jako reakce na množící se hlášení o UFO však státní orgány postupně spustily několik programů jejich vyhodnocování, z nichž nejznámější a nejrozsáhlejší byl Project Blue Book (Projekt Modrá kniha), jehož první ředitel Edward J. Ruppelt použil v roce 1952 poprvé výraz Unidentified Flying Objects, tedy UFO.

Výzkum zahrnul v letech 1952-1970 celkem 12.618 případů výskytu domnělých UFO. Velitelství leteckých sil zastavilo rozsáhlou operaci s tím, že vyšetřování neprokázalo přítomnost techniky, která by převyšovala úroveň pozemských znalostí.

Přestože odborníci vysvětlili většinu případů klimatickými poruchami nebo přítomností letadel, bylo asi sedm stovek případů zařazeno do kategorie neidentifikovaná pozorování. Internetová stránka www.ufoevidence.org takových případů eviduje 565, včetně případů z dávné minulosti.

Také úřady dalších zemí se problematikou UFO zabývaly. Například první výskyt "létajícího talíře" na francouzském území byl zaznamenán již v roce 1937. Francie je také jedinou zemí v Evropě, která udržuje na plný úvazek pracující státní úřad pro výzkum UFO. Jeden takový býval v Británii a další v Dánsku, ale už před lety byly zrušené kvůli rozpočtovým škrtům.

Co přesně se ale stalo v Roswellu zůstává dodnes záhadou. Jedním z vodítek může být nedávno odhalený dokument z Německa, který tvrdí, že v oblasti havaroval nacistický Zvon, tři metry dlouhá stíhačka, předchůdce dnešních stealth letounů.

Po válce ji mělo dokončit několik nacistických expertů, kteří se dohodli se spojenci. USA jim zajistily svobodu výměnou za odhalení tajných nacistických zbraní. A není tajemstvím, že na podobných strojích Hitlerovi inženýři intenzivně pracovali.

Jeden z nacistů, který na zvonu pracoval, byl údajně i nechvalně proslulý stavební inženýr a důstojník SS Hans Kammler, který v Německu řídil továrny na nacistické tajné zbraně. Stál také u myšlenky využívání koncentračních táborů jako továren na zbraně. Během druhé světové války navíc uvedly posádky bombardérů USA a Velké Británie, že viděly zvláštní stroj ve tvaru zvonu. To by vysvětlovalo, proč byla na místo incidentu povolána armáda a proč se Spojené státy odmítaly k celé věci blíže vyjadřovat.

Související

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) mimozemšťané / ufo

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 48 minutami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 1 hodinou

před 8 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

UNRWA po žhářských útocích zavírá pobočku v Jeruzalémě

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) oznámil, že dočasně uzavřel svou pobočku ve východním Jeruzalémě kvůli sérii útoků židovských osadníků. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy