Kulomet. Za smrtící zbraní stojí vynálezce pastičky na myši, Edison ho vypekl

Vynález automatického kulometu způsobil revoluci ve válečnictví a byl jedním z příčin rozmachu britského koloniálního impéria v 19. století. Autor neobvykle brutální zbraně byl typickým vynálezce-podivín a jednalo se o jeden z řady pozoruhodných objevů.

Hiram Maxim nebyl žádným specialistou ve zbrojním průmyslu a k sestrojení prvního plně automatického kulometu se dostal až po dlouholeté snaze prorazit ve světě technických vynálezů. Slavný vynálezce v mládí neměl zrovna na růžích ustláno. Začínal ve čtrnácti letech jako učedník v dílně na výrobu autobusů. Postupně ho vzal do své strojařské firmy jeho strýc. Zkušenost ho poznamenala i v dobách, kdy sám vlastnil několik výroben, ovšem s dělníky nesoucítil, naopak měl pocit, že on za mlada pracoval mnohem tvrději.

Předobraz Járy Cimrmana?

Další věc, která významně Hirama poznamenala v jeho životě, bylo celoživotní soupeření s bratrem Hudsonem – vynálezcem bezkouřového střelného prachu. Nejprve se Hiram pokoušel prosadit v jiném sektoru než bratr, který se specializoval na zbrojní průmysl v USA. Hiram naopak zaměřil svou pozornost především na evropský trh a zkoušel to nejrůznějšími cestami. Například přišel s vynálezem parního inhalátoru, jelikož sám trpěl bronchitidou. Ale Hiram Maxim nežil v dnešní době a zdravotnické patenty v 19. století příliš nefrčely. Inhalátory se dodnes využívají v moderní medicíně, ovšem Hiramův vynález byl doceněn až po jeho smrti.

Podobně (ne)úspěšným vynálezem byl požární hlásič umožňující automatické hašení. V podnicích Hirama Maxima našel široké uplatnění, ale jinak o vynález nebyl zájem, dokud nevyprchala patentová ochrana a pak se rozšířil celosvětově. Podobně cimrmanovský osud měl Hiramův pokus o patentování žárovky. Dnes se ve školách všichni učíme, že vynálezcem žárovky je Thomas Alva Edison, nicméně na vynálezu elektrických světelných zdrojů se podílela celá řada vynálezců. Edison využil především nejkvalitnější znalosti patentového zákona a vyhrál klíčová soudní stání. Jedním z poražených v závodu o vynález žárovky byl i Hiram Maxim.

Nápad na kulomet

Zlomová byla návštěva Vídně v roce 1882. Nápad na sestrojení kulometu popsal Hiram pro dobový tisk slovy, která se tradují dodnes:  „Byl jsem ve Vídni, kde jsem potkal známého z Ameriky, řekl mi: Pověs tu svou chemii a elektřinu na hřebík! Jestli chceš vydělat opravdový balík peněz, vymysli radši něco, co umožní těmhle Evropan jít si po krku mnohem snáz než doposud.“ Vynálezce si vzpomněl na pohmožděné rameno od zpětného rázu pušky, z níž v dětství vystřelil. To ho údajně inspirovalo k nápadu, využít energie zpětného rázu při výstřelu k vyhození nábojnice a nabití další. Nápad se mu podařilo zrealizovat a na světě byl první mechanický kulomet pálící více než 600 střel za minutu.

O zbraň byl obrovský zájem, nicméně v Británii, kam se z Ameriky přestěhoval, byl zpočátku zájem spíše zdrženlivý. A to i přes to, s jakou efektivitou byl kulomet využit v koloniích. V roce 1892 se střetla jednotka padesáti britských koloniálních vojáku s pěti tisícovkami Zulů v jižní Africe. Na straně Britů však byly čtyři Maximovy kulomety. Výsledkem bitvy byly tři tisíce mrtvých útočníků zatímco na britské straně bylo jen několik zraněných.

I přes tuto revoluci ve válečnictví, kterou vynález Hirama Maxima způsobil, zůstal jeho autor ve stínu mnohem slavnějších současníků, jako byl Edison, Tesla, Bell a další. S počtem 271 patentů v dějinách zůstává Hiram Maxim spíše Járou Cimrmanem historie vědy

 

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie objev technologie věda zbraně

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

Užitečný idiot, ruská onuce. Morawiecki to schytal za slova pro maďarský týdeník

Bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki označil Brusel v rozhovoru pro maďarský týdeník Mandiner za hrozbu pro evropskou demokracii. EU podle něj zadržením fondů ovlivnila výsledek polských parlamentních voleb. Představitelé současné polské vlády jej za tyto výroky ostře zkritizovali. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy