Falešné osoby a otisky prstů. Umělá inteligence umí ukrást identitu

Umělá inteligence (AI) umí vytvářet falešné osoby a otisky prstů. Pro finanční transakce může představovat nebezpečí, ale také ochranu, řekl dnes na konferenci Singular University zakladatel a generální ředitel společnosti Bulletproof AI Martin Rehák. Jeho firma odhaluje podvody ve finančních transakcích způsobené roboty a hledá pro tyto hrozby řešení. On-line útoky na počítačové a internetové uživatele jsou podle něj dnes větší hrozbou než útoky fyzické.

Takzvané generativní sporné sítě (GAN) dokážou vytvářet falešné osoby a účty. AI se dokázala v tomto systému vycvičit, stejně jako člověk, pomocí zkušeností a chyb. "V roce 2016 vytvořil GAN sérii obrázků, které vypadají zvláštně, ale nerozpoznáte je od těch vytvořených člověkem. Generátor je vytvoří a diskriminátor rozhodne, jestli jsou rozpoznatelné od lidských, nebo ne," popsal Rehák. Generátor pozná, kde udělal chybu, poučí se z ní a opraví ji. Společně se tyto dva algoritmy vylepšily.

Po dvou letech vznikly obrázky neexistujících lidí díky obrázkům a informacím na facebooku. S těmito falešnými identitami je v některých zemích možné obelhat bezpečnostní princip Poznej svého klienta, na základě kterého společnost shromažďuje relevantní informace o klientech. Podle takto složeného profilu klienta podnikatel pozná, zda uskutečněné obchody odpovídají majetkovým poměrům klienta jeho podnikatelské činnosti.

Bezpečné podle Reháka není ani nastavit zamykání a odemykání mobilního telefonu na otisky prstů. "Loni v listopadu skupina výzkumníků použila AI a GAN k vytvoření falešných otisků prstů. Nikomu nepatří. Byly vytvořeny jen proto, aby odemykaly telefony a databáze," vysvětlil.

AI a GAN umí také generovat videa a fotky. Není tedy bezpečné přijímat nového zaměstnance nebo klienta například přes Skype.

"A to je jen začátek. GAN jsou velmi mladé. Od roku 2015 většina zločinů ve Velké Británii byla spáchána on-line. A většina z nich byly finanční podvody. Zapomeňme na útočníka, kterého potkáme na ulici," doplnil Rehák. Je ale možné podle něj pomocí AI vytvořit také bezpečnostní systémy, které mohou lidi ochránit a je možné je využít jako výhodu před konkurencí.

Mezinárodní konference Singular University podruhé v pražském Paláci Žofín představila celosvětově uznávané experty na technologie, podnikatele, vědce a inovátory, aby diskutovali o budoucnosti technologií. První konference se v Praze konala v roce 2018. Sešlo se přes 800 odborníků ze soukromého, veřejného i akademického sektoru.

Související

OSN, ilustrační foto

Valné shromáždění OSN schválilo historicky první rezoluci o umělé inteligenci

Valné shromáždění OSN ve čtvrtek schválilo historicky první rezoluci týkající se umělé inteligence. Ta zdůrazňuje potřebu, aby umělá inteligence přinášela prospěch všem zemím, respektovala lidská práva a byla považována za "bezpečnou a důvěryhodnou". Bez hlasování ji jednomyslně přijalo všech 193 členských zemí OSN.  

Více souvisejících

umělá inteligence (AI) Roboti

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Aktualizováno před 21 minutami

Aktualizováno před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 8 hodinami

Havárie v Praze. Neteče voda ve čtyřech čtvrtích na severu města

Více než 50 tisíc odběratelů v Praze se ve středu ocitlo bez vody. Důvodem je havárie na vodovodním řadu, ke které došlo při napouštění po plánované výluce. K opravě by mělo dojít ještě dnes. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy