Digitální nástroje pomáhají v boji proti pandemii COVID-19, ukazuje analýza

Krize kolem pandemie nemoci COVID-19, kterou šíří koronavirus SARS-CoV-2, ukazuje velký potenciál digitálních nástrojů pro zachování běžných činností, ale i pro pomoc nyní přetíženým zdravotnickým systémům, úsporu peněz a času. Poukazuje na to studie českého Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).

Důležitost digitalizace společnosti studie dokumentuje na 11 úspěšných příkladech z Číny, Jižní Koreje, Izraele a USA, kde nejnovější technologie významně pomáhají v boji proti šíření nového typu koronaviru. Krize vyvolaná pandemií umožnila pochopení významu využití takových digitálních nástrojů, jako jsou on-line výuka, videokonference nebo práce z domova, které přitom už známé jsou.

Jedním z příkladů využití digitalizace je možnost on-line konzultací s lékaři. Podle již vypracovaných analýz tímto způsobem v Číně na sto tisíc lékařů zodpovědělo přes 15 milionů dotazů pacientů.

Značnou pomoc zde skýtá i možnost konzultace prostřednictvím automatizovaných chatovacích aplikací, díky nimž lze poskytovat stručné a jasné odpovědi na základní otázky. To snižuje přetíženost telefonních linek ve zdravotnických zařízeních a hygienických stanicích.

Dalším významným využitím je monitoring pohybu nakažených lidí pomocí geolokačních údajů. Lze tak zpětně zjistit, kde všude byli během uplynulých dvou týdnů a zároveň identifikovat osoby, se kterými přišli do kontaktu.

Počítačové systémy také umějí v časovém předstihu rozpoznat ohnisko nákazy nebo krizové oblasti. Dokážou to na základě neustálého zpracovávání a vyhodnocování nejnovějších informací ze sociálních sítí, ze zpráv médií i z vyjádření vlád a úřadů.

Umělá inteligence dokáže díky množství pozorování a informací s velkou pravděpodobností předpovídat reakci virů a bakterií na dostupné léky. Na základě toho pak také může navrhovat účinný způsob boje s viry.

Oblastí, kde se digitální nástroje dají velmi dobře využít, je i doručování léků a zdravotnických pomůcek. "Automatizovaný proces zásobování pomocí dronů zrychlil distribuci potřebného materiálu v porovnání s běžnou silniční dopravou až o 50 procent a zároveň minimalizoval nezbytný lidský kontakt na nejnižší možnou hranici," uvádí mimo jiné studie CETA.

Zajímavé využití podle analýz skýtají robotické sterilizátory. Umějí rozpoznat překážky v cestě, samy se navigují a pomocí ultrafialového záření rozkládají veškeré viry a bakterie v místnosti, přičemž zároveň dokážou spolehlivě detekovat jejich výskyt.

Související

Jakub Kulhánek

Evropa by měla být lídrem v nastavení standardů nových technologií, míní Kulhánek

Evropa by se měla stát globálním lídrem v nastavování mezinárodních standardů pro regulaci nových digitálních technologií. V úvodním projevu na dvoudenním Černínském bezpečnostním fóru to dnes řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Zároveň by Evropa podle něj měla prosazovat přístup k novým technologiím založený na lidských právech.
Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Čína potlačuje demokracii a centralizuje moc. Profesor naznačil, jak budou reagovat Spojené státy

NÁZOR - Napříč politickým spektrem ve Spojených státech se šíří znepokojení ze současného čínského režimu, konstatuje profesor E. J. Doinne v komentáři pro server Washington Post. Sociolog a politolog z Georgetown University poukazuje, že čínský prezident Si Ťin-pching centralizoval moc, potlačil demokratické svobody v Hongkongu a dává najevo ochotu mnohem agresivněji se postavit americké ekonomické prosperitě a americkému vlivu ve světě.

Více souvisejících

technologie počítače Drony mobilní aplikace Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy