K ISS odstartovala nákladní loď Cygnus, veze jídlo i červy

Na oběžnou dráhu dnes úspěšně odstartovala nákladní loď Cygnus, která na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) veze zásoby potravin či vybavení pro vědecké experimenty. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Součástí nákladu vážícího čtyři tuny jsou například přístroje včetně nového systému určeného pro recyklaci moči astronautů na pitnou vodu nebo zásilka 120.000 hlístů, na nichž budou vědci zkoumat úbytek svalové hmoty ve stavu beztíže.

Nákladní loď soukromé společnosti Northrop Grumman vynesla do vesmíru raketa Antares z kosmodromu Wallops v americké Virginii. K ISS má kapsle dorazit v pondělí.

Loď Cygnus je tentokrát pojmenovaná S.S. Katherine Johnson na počest černošské matematičky, která se významně podílela na vesmírném programu NASA. Johnsonová zemřela loni ve věku 101 let a její osud inspiroval filmaře k natočení snímku Skrytá čísla (2016).

"Paní Johnsonovou jsme vybrali díky jejím ručním výpočtům, které pomohly dostat první Američany do vesmíru, a také proto, s jakým úspěchem dokázala jako černošská žena prorážet jeden skleněný strop za druhým," uvedl viceprezident firmy Northrop Grumman Frank DeMauro.

Zásoby obyvatelé ISS tento týden doplnili i díky ruské nákladní lodi Progres, která u stanice zakotvila ve středu. Dovezla naléhavě potřebný kyslík, který ze stanice uniká netěsností, ale také palivo, pitnou vodu, potraviny a oblečení.

Další zásoby čerstvých potravin včetně rajčat, oříšků, parmezánu, uzeného lososa či karamel veze astronautům Cygnus. Ten na ISS dopraví i radiační detektory, nové součásti počítačového systému nebo laboratorní červy. Háďátka obecná, asi jeden milimetr dlouzí hlísti, na oběžnou dráhu putují proto, že stejně jako lidé mají svaly. Vědci na nich budou zkoumat úbytek svalové hmoty a vymýšlet, jak tomuto riziku předejít.

Posádku ISS, která obíhá ve výšce zhruba 400 kilometrů nad Zemí, nyní tvoří dva Rusové, čtyři Američané a jeden Japonec.

Související

Axiom Mission 2 (Ax-2), druhá čistě soukromá mise astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, odstartovala v neděli 21. května v 17:37 EDT ze startovacího komplexu 39A v Kennedyho vesmírném středisku NASA na Floridě.

K ISS dorazila čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2

Čtveřice členů soukromé mise Axiom Mission 2 (Ax-2) úspěšně dosáhla Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) po úspěšném nedělním startu z Mysu Canaveral na Floridě. Tato mezinárodní posádka složená ze dvou Američanů a dvou občanů Saúdské Arábie plánuje strávit na ISS více než týden. Rajána Barnávíová se tak stane první astronautkou z arabského světa, která navštíví Mezinárodní vesmírnou stanici, informuje americká veřejnoprávní stanice PBS s odkazem na AP.

Více souvisejících

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) NASA Cygnus (soukromá zásobovací loď)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy