Z tokijské čtvrti se stává inteligentní město. Panasonic vyzkouší rozvážku pomocí robotů

Japonská společnost Panasonic v únoru zahájí zkušební rozvážky zboží, které budou zajišťovat samořiditelní roboti. Testovaný autonomní robot má maximální rychlost čtyři kilometry za hodinu, zboží bude uložené přímo v jeho vnitřku.

Testy se konají v rezidenční čtvrti poblíž Tokia a podílí se na nich i státní správa a další firmy, informovala agentura Kjódó.

Poptávka po dodávkách zboží, které by se obešly bez lidského kontaktu, vzrostla s epidemií covidu-19. Roboti by mohli v této oblasti nahradit chybějící pracovní sílu.

První fáze testování právě probíhá ve Fudžisawě na předměstí Tokia. Fudžisawa je projekt inovativního ekologického bydlení, takzvaného inteligentního města. Spolu s dalšími partnerskými společnostmi zde Panasonic zajišťuje základní funkce městečka: energetiku, bezpečnost, mobilitu, zdravotnictví a veřejný život, napsal v roce 2014 web Smart city v praxi.

Druhá fáze proběhne v únoru a v březnu, roboti budou rozvážet jídlo a další zásilky z internetových obchodů. Robot se umí vyhnout překážkám, ale v případech, kdy to nebude zvládat sám, může řízení na dálku převzít dispečer, uvedla společnost Panasonic. Pohyb samořiditelných objektů po veřejných komunikacích je podmíněn souhlasem místní policie.

Podobné testování v říjnu v Tokiu zahájila také japonská pošta, píše agentura Kkódó.

Související

Ilustrační foto

Jak umělá inteligence změní svět? Personalisté popsali, které pozice nahradí

Umělá inteligence může zefektivnit práci lidí, ale plně ji nenahradí. Vystřídat lidskou činnost může v případě opakovaných, rutinních úkolů. Shodli se na tom personalisté, které oslovila ČTK. Přestože podle nich některé pracovní pozice v důsledku využití umělé inteligence postupem času vymizí, řada jiných vznikne. V příštích letech umělá inteligence podle personalistů zjednoduší některé úkony a bude práci lidí více doplňovat.

Více souvisejících

Roboti Tokio města Japonsko Panasonic

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

Slovák, který donášel Rusům, míří za mříže. Neplatil udělenou pokutu

Specializovaný trestní soud na Slovensku poslal Bohuše Garbára do vězení za vyzvědačství pro Rusko a braní úplatků. Soud nevyhověl žádosti odsouzeného o odpuštění zbytku dříve uloženého finančního trestu. Garbár si má nově odsedět přes rok a půl, proti rozsudku podal stížnost.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy