USA se po 50 letech vrátily na Měsíc. Soukromý modul Odysseus úspěšně přistál

Komerční lunární modul Odysseus třídy Nova-C americké soukromé společnosti Intuitive Machines (IM) přistál na povrchu Měsíce a je ve spojení se Zemí. Spojené státy se tak po 50 letech vrátily na Měsíc a Odysseus se zároveň stal prvním soukromým kosmickým plavidlem v dějinách, které na jeho povrch dosedlo.

"Naše zařízení je bezpochyby na povrchu Měsíce a my od něj dostáváme signál," řekl Tim Crain ze společnosti Intuitive Machines. "Gratuluji týmu IM. Uvidíme, kolik toho ještě dokážeme získat," dodal Crain.

Nova-C je třída lunárních přistávacích modulů navržených pro dopravu malého užitečného nákladu na povrch Měsíce. Jedná se o součást programu Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s názvem Komerční lunární nákladní služby (CLPS).

Šestinohý robotický přistávací modul dosáhl podle Intuitive Machines povrchu v 0:23 SEČ, přičemž první spojení se podařilo navázat zhruba po 15 minutách. Společnost ale zatím neposkytla podrobnosti o stavu modulu, o průběhu přistání ani o tom, zda kosmická loď dosedla na vytyčené místo.

Modul odstartoval 15. února na palubě středně těžké nosné rakety Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Samotný CLPS je součástí programu NASA s označením Artemis. Jedním z dlouhodobých cílů programu Artemis je zřízení stálé základny s posádkou na Měsíci.

Loni v prosinci byla úspěšně dokončena mise Artemis I, kdy modul Orion obletěl Měsíc a dostal se dál od Země, než kterékoli jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku.

Mise Artemis II, při které modul obkrouží přirozenou zemskou družici s posádkou, je v plánu na konec roku 2024. Cesta by měla trvat zhruba deset dní. Přistání na Měsíci, pro které by měla připravit čtveřice astronautů, je naplánované na rok 2025..

Posádce bude velet Wiseman. Sedmačtyřicetiletý pilot se podíval do vesmíru v roce 2015, zúčastnil se mise na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Připojí se k němu stejně starý pilot Hansen, který Zemi opustí poprvé.

O něco zkušenější je 44letá Kochová, která je držitelkou rekordu v délce nepřetržitého pobytu ženy ve vesmíru, který činí 328 dní. Spolu s astronautkou Jessicou Meirovou se v říjnu 2019 zúčastnila prvního čistě ženského výstupu do vesmíru. Posádku doplní Glover, který se stal prvním Afroameričanem, jenž pobýval na ISS po dobu šesti měsíců.

Misí Artemis 3, původně plánovanou na prosinec 2025, NASA plánuje návrat lidí na Měsíc, tentokrát s přistáním na jižním pólu Měsíce, kde je možné těžit led. Tato voda by mohla sloužit nejen k podpoře přežití astronautů, ale i jako základ pro raketové palivo pro vesmírné lety přímo z povrchu Měsíce. 

NASA v rámci programu Artemis přitom spoléhá právě na soukromé společnosti. Lunární přistávací modul byl objednán u firmy SpaceX, která loni provedla dva testovací lety s kosmickou lodí Starship a nosnou raketou Super Heavy. Modifikovaná verze Starship má dopravit dva astronauty na povrch Měsíce, ale oba testy skončily explozí.

Další překážkou může být vývoj lunárních skafandrů, které připravuje společnost Axiom Space. Podle agentury Reuters jsou mezi důvody odkladu misí problémy s tepelným štítem a elektrickými systémy modulu Orion.

Po startu bude muset Starship doplnit palivo na oběžné dráze Země před cestou k Měsíci, což SpaceX plánuje pomocí orbitálního skladu. Tato operace je klíčovým prvkem programu, který je v současné době ve fázi vývoje. Představitelka NASA však odmítla, že by se jednalo o překážku, tvrdíce, že SpaceX již podobné dokovací operace v kosmu úspěšně předvedla s kosmickou lodí Crew Dragon.

Související

Více souvisejících

vesmir měsíc Odysseus

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 11 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

Maďarsko převezme otěže EU. Szijjártó řekl, na co se během předsednictví zaměří

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy