Co ukrývá tahle Velká modrá jáma? I pro vědce je záhadou

Belmopan (Belize, poloostrov Yucatán) – Vědci a historikové vědí prakticky vše o velmi sofistikované mayské kultuře, ale jedna věc zůstává záhadou. Proč tak rozvinutá civilizace najednou kolem roku 900 n.l. zkolabovala? Odpověď na tuto otázku možná ukrývá tzv. „Velká modrá jáma“.

"Velká modrá jáma" se nachází v Honduraském zálivu zhruba 72 km od Belize City. Má téměř dokonalý kruhový půdorys o průměru 300 metrů a hloubce 124 metrů. Vznikla během minulých dob ledových, kdy hladina moře byla výrazně nižší než v současnosti. Jde o závrt krasového původu, který byl vytvořen rozpouštěním vápenaté horniny. Takto se utvořila jeskyně, u které se následně probořil strop. Později se formace ocitla pod hladinou moře a vnitřní prostor byl vyplněn vodou. Jedinečný útvar v roce 1971 zpopularizoval Jacques Cousteau, když prohlásil, že jde o nejkrásnější místo na světě pro potápění.

Místo v lednu 2014 probádali vědci z texaské Rice University a louisianské State University. Z jámy odebrali vzorky sedimentů, přičemž se zaměřili na jejich velikost a barvu. V prosinci 2014 odborníci dále vzali vzorky z centrální šelfové laguny, která přiléhá k pobřeží Belize. U nich se zaměřili na poměr titanu a hliníku, což umožní zjistit objem dešťových srážek v oblasti.

A výsledek? Podle vědců je evidentní, že se na Yucatánském poloostrově mezi lety 800 – 900 n. l. prudce snížilo množství srážek a ubylo hurikánů. Z toho lze dovodit, že se mayská civilizace na sklonku svého klasického období (250 př.n.l. - 900 n.l.) potýkala se suchem a hladomory. Další vlna sucha pak oblast postihla v poklasickém období (900 - 1521) mezi roky 1000 – 1100 n.l. Tehdy došlo k úpadku mayského „velkoměsta" Chichén Itzá, informuje huffingtonpost.com.

Teorie o změnách klimatu jako příčině úpadku mayské civilizace není úplně nová. Už v roce 2012 speleologové prozkoumali jeskyně na území Belize a dospěli k závěru, že velký úbytek populace mezi lety 600 – 1000 n.l. byl zaviněn „vysychajícím trendem".

Související

Mayové

Mayové se nejspíš sami podíleli na konci své civilizace, zjistili vědci

Město Tikal ležící na severu dnešní Guatemaly bylo v minulosti centrem největší a nejdéle existující civilizace středoamerických Mayů. K jeho založení došlo v 6. století před Kristem, aby pak následných 1600 let prosperovalo. Během svého největšího rozmachu mělo přes 50 tisíc obyvatel. I v současné době zůstávají pozůstatky města největšími ruinami, které zbyly po mayské civilizaci.

Více souvisejících

Mayové tajemství záhady historie Velká modrá jáma (Belize)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

ANO lže, jako když Rudé právo tiskne. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 15 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

Zdroj: David Holub

Další zprávy