Svět mohou zaplavit prastaré viry, které způsobí obří epidemie. Nejsme na to připraveni, varují odborníci

Globální oteplování přináší celou řadu rizik, podle vědců může negativně ovlivnit zemědělství, životní prostředí i zdraví lidí. Navíc způsobuje tání ledovců a tím i zvyšování hladiny moří a okyselování oceánů. Vědci ale upozorňují, že z permafrostu mohou být uvolněny prastaré viry, které mohou představovat velký problém.

Permafrost, tedy trvale zmrzlá půda, je dobrý ochránce, který uchovává mikroby a viry. Kvůli nízkým teplotám, tmě a nedostatku kyslíku mohly v ledu přežít stovky let. Evoluční biolog Jean-Michael Claverie z univerzity v Marseille studuje vzorky v permafrostu už od roku 2014, uvádí server IFL Science.

Právě on objevil důkaz, že takto uchované bakterie mohou být pro lidi velmi nebezpečné. Jeho výzkum naznačuje, že globální oteplování a vrtné práce mohou z permafrostu osvobodit některé typy virů, které v minulosti na Zemi způsobily epidemie.

Poukazuje například na to, že na Sibiři byly v roce 2016 hospitalizovány desítky lidí a jeden chlapec dokonce zemřel kvůli antraxu. Nákaza se rozšířila z těla dlouho mrtvého soba, jehož tělo bylo z ledu rozmrazeno kvůli vlně horka.

Před nedávnem vědci také objevili prehistorický virus, který se 30 tisíc let ukrýval v trvale zmrzlé půdě na Sibiři. Mikroorganismus nazvaný Mollivirus sibericum, v překladu znamená měkký virus ze Sibiře, měří 0,6 mikrometru a je viditelný i pouhým optickým mikroskopem. Vědci hodlají nejprve zjistit, zda virus nemůže způsobit lidské či zvířecí nemoci, a pak jej chtějí znovu přivést k životu. Jde už o čtvrtý obří virus, který byl objeven od roku 2003. V Rusku se přitom otepluje 2,5krát rychleji než ve zbytku světa.

Experti se obávají, že by svět mohly například znovu zasáhnout pravé neštovice. Právě viry, se kterými lidstvo už dlouhou dobu nebylo v kontaktu, mohou představovat největší nebezpečí. Znamená to totiž, že náš imunitní systém není na boj s nimi připraven.

Související

Více souvisejících

Vědci Ledovec sibiř globální oteplování nemoci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy