Ohrožení Země? Vědci objevili obří lagunu roztaveného uhlíku pod povrchem naší planety

Britští vědci v USA objevili obří lagunu plnou roztaveného uhlíku. Varují, že pokud by se plyn z ní dostal na povrch, mohl by způsobit bezprecedentní katastrofu. Uvádí se to v novém průzkumu o kterém informoval vědecký magazín Earth and Planetary Science Letters.

Studie popisuje, jak vědci použili dosud největší řadu seismických senzorů ke zmapování k hlubinné oblasti Země plné roztaveného uhlíku pokrývající 1,8 milionu kilometrů čtverečních. Nachází se asi 350 km pod zemským povrchem na západě USA.

Geologové z Royal Holloway University v Londýně pracovali s celkem 583 seismickými senzory, které měřily zemské vibrace a které díky tomu vytvořily obraz toho, co leží pod povrchem. „Bylo by pro nás nemožné vrtat dostatečně hluboko, abychom fyzicky viděli zemský plášť, takže s použitím této velké skupiny senzorů a za pomocí pomocí matematických rovnic jsme namalovali jasný obrázek. Tak jsme mohli interpretovat to, co je pod námi,“ cituje doktora Sashe Hier-Majumdera z Royal Holloway server Science Daily.

Uvedl také, že pod západní částí USA se nachází obrovská nádrž částečně roztaveného kapalného uhlíku, který kvůli vysoké teplotě produkuje oxid uhličitý a další plyny. Toto „podzemí jezero“ podle něj vniklo díky jedné z tektonických desek ležících v Tichém oceánu. Experti se domnívají, že množství oxidu uhličitého ve vrchním plášti dosahuje až 100 bilionů tun, což dalece převyšuje dosavadní odhady Agentury pro ochranu životního prostředí. Ta v roce 2011 mluvila o množství pouze asi 10 miliard tun.

Hluboký rezervoár, respektive uhlík z něj, si podle doktora Hier-Majumder postupně najde cestu na povrch díky sopečným výbuchům a velmi pomalu také přispívá ke změně klimatu. „Možná si většina z nás neuvědomuje, že hluboké struktury Země jsou spojeny se změnou klimatu, ale tento objev má důsledky nejen pro mapování podzemí, ale i pro budoucnost naší atmosféry," varuje vědec.

Náhlé uvolnění tohoto plynu by mohlo mít katastrofální následky. Doktor Hier-Majumder uvedl, uvedl, že toto jezero nepředstavuje bezprostřední hrozbu. Pokud by se ale uvolnilo jen jedno procento tohoto nahromaděného oxidu uhličitého, byl by to ekvivalent spálení 2,3 bilionů barelů ropy.

Tato podzemní plocha zkoumaná vědci zahrnuje také známý Yellowstonský národní park, kde již dřívější výzkum odhalil důkazy o existenci supervulkánu. Sopka v národním parku, která naposledy vybuchla před 640 tisíci lety, leží na vrcholu obrovského rezervoáru plného roztavené horniny. Každý den uvolňuje asi 45 tisíc metrických tun oxidu uhličitého.

Odborníci již dříve varovali, že by v případě výbuchu mohla způsobit „nukleární zimu“. Podle zprávy zveřejněné v roce 2015 by tato katastrofa mohla okamžitě zabít asi jako 90 tisíc lidí. Erupce by také rozšířila asi třímetrovou vrstvu roztaveného popela na vzdálenost asi 1600 kilometrů od parku, připomíná v souvislosti s novou studií server Express. 

Související

Více souvisejících

Yellowstone National Park Vědci sopky

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy