Unikátní lidský výtvor: Člun vyrazil na šestiletou cestu, nepotřebuje žádné palivo

O víkendu vyplul z Paříže unikátní člun. Vrátí se až za celých šest let a za tu dobu navštíví mnohé. Přitom nepotřebuje ani kapku paliva. Pojede jen na solární a větrnou energii, kterou doplní elektřina generovaná pomocí mořské vody. Autoři chtějí dokázat, že taková cesta jde podniknout i bez znečišťování planety.

Úžasná cesta kolem světa právě odstartovala z Paříže. Unikátní francouzský člun jménem The Energy Observer stál v přepočtu téměř 120 milionů korun a po dobu své šestileté výpravy udělá přesně 101 zastávek v 50 zemích celého světa. Ne však, aby doplnil palivo.

Moderní loď totiž po celou dobu doplnění paliva potřebovat nebude. Pojede na větrnou a solární energii. Navíc bude pomocí elektrolýzy generovat vodík mořské vody a ten jí tak bude také k dispozici. Cestě se přezdívá "Solární impuls moří", což odkaz k "Solárnímu impulsu", prvnímu letadlu na sluneční pohon, které obletělo zeměkouli.

Solární panely pokrývají úctyhodnou plochu 130 m2 a jsou doplněny dvěma větrnými turbínami. Když je noc či bezvětří, spoléhá se loď na inovativní technologii: elektrolytický systém, který vytahuje vodík ze slané vody. Ten je poté skladován v nádržích na palubě.

Způsob ukládání energie

„Za celým nápadem stojí to, že občas máte příliš větru či slunce a produkuje se víc energie, než loď spotřebuje. A protože energii nechceme plýtvat, používáme produkci vodíku jako způsob jejího uchování,“ vysvětlil vedoucí expedice Jérôme Delafosse v rozhovoru pro server Wired.

„Vodík je nejlepším řešením. Zejména proto, že je velmi lehký a jeho efektivita je trojnásobná ve srovnání s klasickým palivem,“ doplnil Delafosse. K tomu všemu je loď také vybavena plachtou, která slouží jako další způsob pohonu a navíc generování energie.

„Když je plachta vztyčená, pohyb dopředu způsobuje, že vrtule tvořící větrnou energii se točí,“ popsal jeden ze stavitelů lodi Didier Bouix pro portál Discover. 

Stará loď na nové cestě

Ačkoliv to vše zní jako nejmodernější technologie, unikátní energetické systémy pouze maskují fakt, že na cestu se vydává 34 let stará bývalá závodní loď. Pouze rozsáhlé modifikace jí umožnily být tím energeticky nezávislým plavidlem, kterým je teď.

Cesty s podobným záměrem (využití obnovitelné energie) byly uskutečněny již dříve, ale tato je unikátní svou délkou. Posádka si totiž dává na čas a své mnohé zastávky kolem světa chce využít k tomu, aby propagovala čistou energii. Kdysi závodní loď tak čeká pomalá cesta.

„Energy observer svou cestu koná především proto, aby zajistil do budoucna lepší kvalitu života,“ tvrdil minulý týden na křestu lodi Bertrand Piccard, prezident nadace Solar Impulse, která se na přestavbě a cestě lodi podílela. „Potřebujeme lidem ukázat řešení,“ byl přesvědčený Piccard.

Jakkoliv má však loď i její posádka vznešený cíl, vznáší se nad ní potencionální finanční problém. Každý rok provozu lodi vyjde v přepočtu zhruba na 105 milionů korun. Cestovatelé tak musí doufat, že se jim v průběhu výpravy podaří najít dostatek sponzorů, které jejich loď i celý projekt udrží nad vodou.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda Vědci Paříž životní prostředí Energy Observer (loď)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 11 hodinami

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy