Nové odhalení o Neandrtálcích: Na Zemi jich žilo mnohem víc, než se dosud předpokládalo

O neandrtálcích toho opět víme o něco více. Podle nejnovější studie jich na Zemi žilo mnohem víc, než se původně předpokládalo. Zakládali prý menší izolované komunity, kterých však bylo velké množství.

Ačkoliv jsme si mohli myslet, že o neandrtálcích už víme vše, opak je pravdou. Tato předvěká forma člověka řazená buď do druhu Homo sapiens, nebo poddruhu Homo sapiens sapiens byla totiž na Zemi možná v mnohem větším počtu, než se doteď myslelo. Pravděpodobně se tu tito "lidé" pohybovali mnohem dříve, než se předpokládalo. 

Se zjištěními přišla nová vědecká studie, která se zaměřila na genetickou stránku neandrtálců, ale také tajemných Denisovanů (blízký druh neandrtálců) a lidí. Vědci tak chtěli zjistit, co tyto tři druhy spojuje. Zjistili, že navzdory nízké genetické rozmanitosti, z níž se usuzovalo, že žilo jen několik tisíců neandrtálců v lesích Eurasie, jich žilo mnohem více. Pravděpodobně žili v  mnoha malých fragmentovaných skupinkách.

Výzkum, který studuje neandrtálce v časovém rozmezí milionu let, zveřejnila Národní akademie věd (National Academy of Science).Původně předpokládaná rodová linie, která by zajistila přechod od neandrtálců a denisovanů k lidem, se ale rozdělila. Dojít k tomu mělo v době, kdy se Homo erectus (člověk vzpřímený) vydal z afrického kontinentu a dál migroval. 

Kdyby se to nestalo, neandrtálci by pravděpodobně nikdy nepřišli do Evropy, kde by dominovali. A kdyby se pak lidé vydali z Afriky do Evropy, zažili by úplně jinou krajinu a strukturu druhů, než jakou známe dnes. 

K rozdělení rodů neandrtálců a denisovanů pravděpodobně došlo mnohem dříve, než se myslelo. Mělo se tomu stát před 744 tisíci lety. Po tomto bodu se zdá, že jeden druh zůstal převážně v Evropě a na Blízkém východě (neandrtálci), zatímco denisované se odebrali do horských oblastí Sibiře.

Vědci jsou také schopni vysvětlit, proč se minulé odhady velikosti populace neandertálců tak mýlily. Naznačují, že sice žili v jednotkách tisíců, ale v rámci několika uzavřených skupinek. Dohromady tak na Zemi žily desetitisíce neandrtálců s téměř totožnou genovou výbavou. 

"Předpoklad je, že tyto malé, geograficky izolované skupiny tvořily jakési ostrůvky, které spolu někdy i spolupracovaly, ale přesuny z ostrova na ostrov byly náročné. Mívali tedy tendenci zůstat u svých obyvatel," uvádí Ryan Bohlender, jeden z autorů studie. Studie nám může pomoci v budoucímu pochopení jejich chování, kultury a identity. 

Související

Více souvisejících

Neandrtálci pravěk Příroda věda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy