Operace mozku nebo koncert? Muzikant si zahrál při vyndávání nádoru + VIDEO

Profesionální saxofonista a učitel hudby Dan Fabbio zjistil, že má na mozku poměrně velký nádor. Podrobil se tedy operaci. Nádor byl v oblasti, která je důležitá pro jeho hudební talent. Doktoři ho proto přímo na sále nechali hrát, aby ověřili, že neztratil nic ze svého talentu.

Není neobvyklé, že pacient zůstává vzhůru v průběhu operace mozku. Pomáhá to chirurgům monitorovat efekty operace v reálném čase. Běžně to však probíhá tím způsobem, že lékaři pacientovi například kladou otázky, aby ověřili nenarušenou funkci řeči. Dan Fabbio se rozhodl přímo na sále hrát na svůj milovaný saxofon.

Muzikantovi bylo pouhých 25 let, když zjistil, že má nádor na mozku. To bylo v roce 2015. Nádor nebyl zhoubný, ale přece velkým problémem. Masa tlačila přímo na část mozku, která je zodpovědná za hudbu a hudební nadání. 

Na snaze vyoperovat mladíkovi nádor bezpečně se podílel tým z univerzity v Rochesteru, profesor neuromedicíny Web Pilcher a také šéf oddělení neurochirurgie místní nemocnice. Společně vyvinuli program, který mapuje činnost mozku operovaných pacientů.

„Odstranění nádoru z mozku může mít vážné následky, hodně záleží na jeho lokaci,“ komentoval Pilcher. „Jak samotný nádor, tak i operace mohou poškodit tkáň a přerušit komunikaci mezi částmi mozku. Je proto důležité o každém pacientovi vědět co nejvíce, než je přivedete na sál,“ vysvětlil profesor a doplnil, že za tím stojí snaha neponičit části mozku, které jsou nejdůležitější pro život a fungování daného pacienta.

Jiný člověk, jiný mozek

Mozek každého pacienta musí být individuálně mapován, protože každý mozek je trochu jiný. Obyčejně toto mapování zahrnuje pouze řečové a motorické testy. Při mapování mozku profesionálního muzikanta však může velmi pomoci právě i hudba. I díky tomu se podařilo sestavit trojrozměrnou mapu Fabbiova mozku.

Dalším oříškem bylo vymyslet, jak by mohl Fabbio během operace zahrát. Vzhledem k lokaci nádoru musel ležet na straně, což zmáčkne plíce a neumožní jim fungovat na plné kapacitě. Zároveň by bylo nebezpečné hrát dlouhé hluboké tóny. Vzhledem k tlaku vznikajícímu v lebce by hrozilo poškození mozku. Fabbio tak ve spolupráci se specialistkou na hudbu Elizabeth Marvin upravil jednu skladbu jen pro příležitost této operace.

„Bylo to celé neuvěřitelné. Jak může hudební teoretik stát v operačním sále a nějakým způsobem radit chirurgům?“ ptala se po operaci nevěřícně Marvin. Poté dodala, že to byl jeden z nejúžasnějších dnů jejího života, protože cítila, že její expertíza může zachránit a změnit něčí život k lepšímu.

Nebylo to poprvé

Jakkoliv byl procedura unikátní, Fabbio nebyl prvním muzikantem, který si na operační sál přinesl svůj nástroj. Profesionální houslista Roger Frisch hrál na housle v průběhu své operace, aby se zjistilo, která část jeho mozku je nemocná a ovlivňuje schopnost hrát na nástroj.

V roce 2015 se muž jménem Anthony Kulkamp Dias udržoval při operaci vzhůru tím, že hrál svojí oblíbenou píseň od Beatles. Doktoři díky tomu mohli lépe mapovat jeho mozek a ještě si užili dobré hudby. 

Podobný případ se objevil nedávno také v Indii. Muže zde lékaři požádali, aby zahrál pokaždé, když mu odstraní jedno nervové spojení. Ověřovali si tím, že nepřerušili nic, co by pro něj a jeho hraní bylo životně důležité.

Související

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.

Více souvisejících

operace mozek Surgery (chirurgie) lékaři Hudba

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy