Ateisté jsou milejší než křesťané. Ale není to tak jednoduché

Ateisté se ke křesťanům chovají mileji, než se křesťané chovají k ateistům. Tvrdí to nová studie, která analyzovala vztahy mezi těmito skupinami. Ale prý to neznamená, že jsou lepší. Jak to?

Výzkumníci z Ohio University chtěli zkoumat skupinové předsudky a tendenci skupin chovat se příjemněji ke členům vlastní skupiny. Někdy se pak lidé ze skupiny chovají jinak ve skupině a jinak vůči lidem, kteří do skupiny nepatří.

„Často vidíme, že negativní stereotypy o určité skupině mohou přimět členy této skupiny, aby se chovali ve stylu, který tyto stereotypy popírá. Něco jako když se američtí imigranti snaží ukázat svoji americkou identitu, když je ohrožena,“ uvedla Colleen Cowgill pro Psypost. Tato myšlenka ji vedle k hypotéze, že se ateisté ke křesťanům chovají jinak, než se křesťané chovají k ateistům.

Studie byla rozdělena na tři části. V první bylo užito 297 účastníků. 150 z nich byli křesťané, 147 ateisté. Tito účastníci dostali za úkol zahrát si hru, v níž má jeden hráč dát druhému určité množství peněz. Říká se tomu „Diktátorská hra“ a má ukázat ekonomické smýšlení člověka.

Diktátorská hra má za úkol ukázat, jak moc se lidé zajímají jen o sebe. Všeobecný předpoklad je, že většina lidí se rozhodne svému protějšku nedat peníze, protože tato akce nemá ani pozitivní ani negativní následky.

Výzkumníci hru pro svoje účely upravili tak, že hráčům řekli, že se bude této hry hrát několik kol a druhý hráč je bude hodnotit. Toto hodnocení pak mají vidět i ostatní lidé. Pak ještě řekli, že druhý hráč ví, že proti němu sedí křesťan nebo ateista.

Kromě toho jim bylo řečeno, že jsou spárováni s ateistou nebo křesťanem. Každý z nich měl rozdělit peníze, které na hru dostal, mezi sebe a partnera. Ve skutečnosti se s partnerem nikdy nesetkali a ve své podstatě byl fiktivní, což také věděli.

Druhé části se účastnilo 233 odlišných účastníků, z nichž bylo 151 křesťanů a 82 ateistů. Test byl téměř stejný, ovšem tato skupina nevěděla, že proti nim nehraje člověk a museli vyplnit dotazník, který hodnotil moralitu jejich partnera

Tyto dvě části zjistily, že křesťané dávali více peněz křesťanům než ateistům. Ateisté však dávali stejné množství křesťanům i ateistům, bez ohledu na jejich vyznání.

Třetí část studie obsahovala 524 účastníků, z nichž bylo 384 křesťanů. Ta ukázala, že tato štědrost ateistů není motivovaná pouze čistým altruismem. Tito účastníci byli rozděleni do dvou skupin. Jedné skupině řekli, že o jejich přesvědčení lidé budou informováni. Oproti tomu druhá si myslela, že se jejich přesvědčení nedozví.

Když ateisté mysleli, že se o nich křesťané jejich vyznání nedozví, dávali více peněz ateistům než křesťanům. Chovali se tedy stejně jako křesťané, projevovali stejné předsudky. „Naše výsledky ukazují, že ateisté se bojí názorů ostatních skupin. Nechtějí být vnímání jako nemorální, protože nevěří v Boha. Proto se jejich strachy alespoň částečně projevují v jejich chování vůči křesťanům v těchto hrách,“ uvedli výzkumníci ve své zprávě.

Tyto dvě skupiny výzkumníky zajímají dlouhodobě. Ain Simpson a Kimberly Rios vloni publikovaly studii, v níž zjistily, že si tyto dvě skupiny vzájemně nerozumí. A ateisté se o křesťanech vyjadřují neslušněji, než je tomu naopak.

„Myslím si, že si ateisté jsou velmi vědomí negativních stereotypů, které o nich panují, takže lze zaznamenat jiné chování vůči křesťanům a v porovnání s křesťany,“ uvedla Cowgill. „Tyto výzkumy ukazují, že stereotypy mají následky, o kterých jsme dodnes netušili.“

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda Náboženství křesťanství ateismus

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy