Jak byla postavena Velká pyramida v Gíze? Starobylý papyrus odhaluje tajemství

V novém dokumentu, vyslaném britským Channel 4, představili archeologové nové důkazy o tom, jak byla postavena Velká pyramida v Egyptě. Nový pohled vychází z papyru objeveného ve starém přístavu Wadi al-Jarf, který leží na Rudém moři.

Mezi dokumenty, které byly během posledních šesti let objeveny, francouzsko-egyptský tým našel také deník muže jménem Merer, který se podílel na stavbě Velké pyramidy. Vědci byli díky němu schopni zrekonstruovat tři měsíce ze života tohoto starobylého Egypťana. Dokumenty jsou staré více než 4500 let a některé papyry patří mezi ty nejstarší, které kdy byly nalezeny. „Dávají nám vhled do egyptského života pod faraonem Chufuem, který je spíše znám jako Cheops, a jsou jediným očitým svědectvím výstavby Velké pyramidy,'" píše server IFL Science.

Velká pyramida je nejstarší ze sedmi divů starověkého světa a jako poslední zůstává stále výrazněji nedotčená. Její výstavba na rovině Gíze trvala 20 let a skončilo kolem roku 2560 př.n.l. V současné době je vysoká 139 metrů a je postavena z vápence lámaného v Toře ležící přes řeku od Gízy a žuly z Asuánu, který se nachází přes 800 kilometrů jižně. Jak byl kámen transportován na místo, bylo už dlouho sporným bodem. Alespoň dokud nebyl nalezen tento papyrus. 

Merer popsal, jak byl vápenec loděmi přivážen z Tory. Kamenné bloky byly dopravovány přes Nil pomocí řady speciálně vybudovaných kanálů, které je dopravovaly co nejblíže stavbě. Pak byly vláčeny po speciálních tratích. Stejný typ lodí také mohl být použit pro přepravu žuly z Asuánu.

Výzkumníci také zjistili, že přístav Wadi al-Jarf hrál v celém procesu důležitou roli. Například měď byla těžena přes za mořem a dopravována do Gízy právě přes tento přístav ležící na břehu Rudého moře. Kov byl poté použit k vyrábění kamenických nástrojů.

Egyptský archeolog a bývalý ministr starožitností Zahi Hawass uvedl ve svém prohlášení, že je to „největší objev v Egyptě v 21. století". Velká pyramida byla nejvyšší budova na světě po více než 3 800 let. Neuvěřitelná struktura už dlouhá léta fascinuje, ale také velmi mate odborníky. Ale zdá se, že konečně získávají lepší obraz o tom, jak byla vlastně postavena.

Související

Více souvisejících

Pyramidy Egypt Vědci historie

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 36 minutami

Aktualizováno před 45 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy