Mikrovlnná trouba, glutamát sodný, antibakteriální gely. Víte, jak opravdu ovlivňují vaše zdraví?

Správné hygienické návyky jsou zcela jistě správné a často mohou chránit naše zdraví. Jenže ne vše, co považujeme za dobré, nám opravdu prospívá.

Jak poukazuje server Business Insider, některé populární praktiky, které jsou považovány za „zdravé návyky", jsou prostě nepravdivé nebo jsou založeny jen na velmi skromných důkazech.

Papírový záchodový sedák

Na některých veřejných toaletách je možná najít papírovou vložku, která se pokládá na záchodové prkénko. A pokud tam není, možná si prkénko obkládáte toaletním papírem. Jak ale poukazuje server, je velice nepravděpodobné, že byste ze záchodového prkénka chytili nějakou infekci. Například virus HIV nebo herpes nepřežije příliš dlouhou dobu mimo vhodné a teplé prostředí – jakým je třeba lidské tělo. Lidská kůže navíc dokáže efektivně blokovat potenciálně škodlivé patogeny.

Glutaman sodný

Celá řada z nás už jistě slyšela, že glutaman sodný, který se používá se v potravinářském průmyslu jako přídavná látka pro zvýšení intenzity chuti pokrmu, má na lidské tělo nežádoucí účinky. Řada z nás se mu proto snaží vyhýbat. Pravdou ale je, že žádná studie je nedokázala nesporně prokázat.

Nežádoucí účinky spojované s glutamanem - jako je zvracení, studený pot, ztuhlé svaly, migréna, bušení srdce či závratě - byly shrnuty pod název „Syndrom čínské restaurace“ anebo Kwokova nemoc, avšak není příliš jasné, zda za potíže Roberta Ho Man Kwoka, podle kterého je tento syndrom pojmenován, a ostatních návštěvníků čínských restaurací, může opravdu glutamát anebo jiné exotické přísady.

Při běžné konzumaci je glutamát sodný pravděpodobně bezpečný, tělo jej dokáže bez problémů metabolizovat. Zcela bezproblémová hranice je podle expertů 120 mg/kg hmotnosti člověka. Smrtelná dávka pro krysu je 16,6 g/kg orálně. Kupříkladu u kuchyňské soli jsou to 3 g/kg. Glutamát je tedy pro krysu podstatně méně toxický než běžná kuchyňská sůl. Glutamát se účastní činnosti centrálního nervového systému jako neurotransmiter, existuje proto spekulace, že vysoké a časté dávky v krevní plazmě mohou poškozovat mozek.

Mikrovlnné trouby

Ohřívání jídla může zcela jistě zničit nutriční hodnotu pokrmu. Přesto není použití mikrovlnky více škodlivé než jakákoliv jiná metoda vaření jídla – a to navzdory tomu, že celá řada lidí věří, že není dobré v ní připravovat jídlo. Navíc také panuje pověra, že ozařování paprskem mikrovlnného záření způsobuje nesnesitelné bolesti a další zdravotní problémy. Pravdou ale je, že zatím nikdo definitivně neprokázal, že mikrovlnné trouby škodí zdraví.

Mazání rukou antibakteriálním gelem

I když se tyto gely jmenují antibakteriální, nemají lepší účinnost při zabíjení bakterií, než tradiční voda a mýdlo. Naopak existují patogeny, jako je škodlivý norovirus či bakterie Clostridium difficile, které jsou vůči těmto gelům imunní.

Norovirus přitom způsobuje epidemickou akutní virovou gastroenteritidu. Způsobuje jedno z nejčetnějších virových onemocnění z vody a potravin vůbec, ale přenáší se i přímým kontaktem. Clostridium difficile bakterie, která způsobuje průjem nebo jiná onemocnění trávicího traktu v situacích, kdy je běžná střevní mikroflóra potlačena antibiotiky.

Užívání multivitamínů

Bez vitamínů, jako jsou A, C a E lidé nemohou žít. Ovoce a zelenina je však plná těchto vitamínů a tak je užívání populárních multivitamínů ve většině případů zbytečné – tedy pokud člověk netrpí určitými problémy. Většinu vitamínů tělo prostě vyloučí například v moči.

Nízkokalorická jídla

Vyřadit z jídelníčku tučná jídla vám může pomoci snížit váhu. Výzkum, který trval celkem 8 let a do kterého se zapojilo 50 tisíc žen však ukázal, že nízkokalorická dieta nesníží riziko rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva či nemocí srdce. Navíc strava bohatá na zdravé tuky může snížit riziko vzniku srdečních chorob.

Práce ve stoje

Moderní jsou dnes počítačové stolky, u kterých lidé stojí. Když člověk stojí, spálí více kalorií než při sezení, to je známá věc. Zároveň však neexistuje důkaz, že celodenní stání je z dlouhodobého hlediska zdravější než sezení.

Související

Více souvisejících

Záchody zdraví vitamíny viry a bakterie Mikrovlnné trouby potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 5 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 5 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 5 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 10 hodinami

Policejní těžkooděnci vstoupili do Kolumbijské univerzity, rozehnali demonstranty

Policejní těžkooděnci newyorské policie vstoupili v noci na středu na půdu kampusu Kolumbijské univerzity v New Yorku, aby rozehnali demonstranty, kteří v rámci propalestinského protestu obsadili univerzitní budovu Hamilton Hall. Demonstranti se v budově zabarikádovali a vyvěsili vlajky, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy