Masivní vulkanické erupce ohrožují svět. Ale díky jedné z nich jsme dneska naživu

Sopkám v Yellowstonu se poslední dobou dostává nesmírné pozornosti, přitom nejsou jediné, které by mohly zapřičinit zkázu světa. Hned několik vulkánů po celém světě by dnes svým výbuchem mohly změnit vše, na co jsme jako moderní civilizace zvyklí. A vědci jsou vždy dychtiví po důkazech dávných erupcí, které už svět nevratně proměnily.

Nyní se zdá, že konečně objevili historický výbuch, o kterém neměli doposud zdání. Odehrál se přibližně v oblastí dnešního severovýchodního Pacifiku. Vědci z Washingtonské státní univerzity tvrdí, že i když mnoho poznatků z minulých let poukazovalo na erupci, teprve nyní se jim proces podařil dokázat a navíc získali informace o tom, že musela být skutečně obrovská.

Nejedná se přitom o nejmodernější záležitost v lidských dějinách, k super-erupci došlo asi před 16,8 miliony lety. Co je však na něm výjimečného je, že sopka byla činná po stovky tisíc let. Za tu dobu vychrlila do atmosféry kolem 276 miliard tun oxidu siřičitého, který se na povrch vrátil ve formě bouří s kyselým deštěm.

Oxid siřičitý je také velmi výkonnou látkou na odrážení slunečních paprsků, když stratovulkán Tambora vybouchl v roce 1815, vypustil tolik oxidu, že celá severní koule měla nedostatek slunce ještě následující rok. Vědci pak vypočítali, že v případě Tambory by stačilo 11 dní aktivních erupcí na to, aby ovlivnila severní polokouli na dalších 11 až 16 let.

Na počátku 19. století procházela planeta Země fází oteplování, takže Tambora zapříčinila jeho ochlazení. Dnes máme sice informace o nepřirozených změnách klimatu a přehřívání, přesto bych super-erupci rozhodně nechtěli zažít. Vědci varují, že by to taky mohlo znamenat konec dnešní civilizace.

Ve spojení k super-erupcím se často používá "horko", které bychom si spíš měli představit jako peklo. Ať už se jedná o rychlé exploze nebo pomalé vytékání lávy, vždycky po nich zůstanou jen spáleniště. A přesto celosvětově kvůli oxidu siřičitému vytvoří z planety spíš velkou sněhovou kouli.

Jisté je, že ať už se jedná o vážně ochlazování nebo oteplování, v obou případech se jedná o extrém, který je pro planetu devastující. Podle vědců tak super-erupce před více než 16 miliony lety měla dvojí účinek. Kdyby nebyla aktivní tak dlouho a nezahřívala svou planetu masivními proudy lávy, nejspíš by život na Zemi už dávno umrzl.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

sopky Globální ochlazování globální oteplování

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

před 4 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 8 hodinami

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 8 hodinami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Počasí bude na druhý květnový svátek chladnější, ukazuje předpověď

Druhý květnový svátek se ponese v mírně chladnějších teplotách. Podle ČHMÚ.cz se ochladí pod hranici 20 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy