Evoluce mezi zvířaty: Člověk není jediný tvor na planetě, který se vylepšuje

Člověk se neustále mění a nejsou to jen výkyvy civilizace, kterými prochází. Evoluce nám pomáhá zbavit se nepotřebných prvků a naopak posílit to, co nám pomáhá k adaptaci měnícím se prostředím. Jenže člověk není jediný, který v průběhu let přichází k lepšímu genetickému materiálu. rapidní změny lze vysledovat i ve světě zvířat.

Není ovšem jasné, do jaké míry se jedná o přirozený proces, a co už je ovlivněné lidskou činností. K některým změnám tak dochází v důsledky změny klimatu, zastavování a kácení lesů, industrializace či třeba rozšíření nočního osvětlení v rostoucích městech, což ovlivňuje zejména noční tvory.

Podle vědců je typickým případem rapidní evoluce například komár, který nyní žije v podzemí Londýna. Před více než 150 lety zde začaly práce, při kterých se snažili lidští pracovníci vykopat tunel, který bude sloužit budoucímu metru. Během této doby se do podzemí dostal i komár, který byl zvyklý na odlišné životní podmínky.

Malý hmyz se ovšem přizpůsobil a dnes je už unikátním druhem, který se nedokáže spářit s těmi na povrchu. I když se vědci nedokážou shodnout na tom, jak je biologicky rozřadit, jisté je, že je to ukázkový příklad evoluce. nejen, že se komár přizpůsobil novému prostředí bez sluneční světla, musel také změnit způsob obživy, protože v podzemí nenacházíme příliš mnoho zvířat.

Komáři jsou drobní tvorové, u kterých se evoluce neznalý člověk nejspíš ani nevšimne. Ale jak je to s většími druhy? Další příklad můžeme naleznou u mořských ježků z australských břehů, kde také došlo k tomu, že postupně vznikly dva druhy, které už se nedokážou vzájemně mezi sebou rozmnožovat.

Během tří desítek let se také rozmnožila a přizpůsobila skupinka deseti ještěrek, které byly vypuštěny do neznámého prostředí. Za krátkou dobu jim zesílila čelist a mají mnohem silnější kousnutí, větší hlavu a odlišný zažívací trakt přizpůsobený místním podmínkám. Pod vlivem klimatických změn také častěji vídáme společně některé druhy velryb, což může v budoucnu vést ke spáření a vytvoření nového druhu.

Mezi savci najdeme taky jeden unikátní případ. Kam podle vás zmizely sloní kly? Možná zde sehrála roli příroda, ale pravděpodobně zde má úlohu i člověk. Tato majestátní zvířata bývala často obětí pytláků, kteří je lovili právě kvůli klům. V roce 1969 bylo zhruba 10 procent samic bez klů, o dvacet let později už jich bylo 38 procent.

Podle vědců za to může vzácná genetická mutace, kterou původně mělo jen několik afrických slonů. Jenže ti bez mutace byli v průběhu let hojně loveni a nemohli se proto rozmnožovat, proto v dnešní době máme více těch, kteří se už narodili klů. Geny neošálíte ani u zvířat.

Související

Neandrtálci

Záhadní předchůdci člověka: Nález čelisti v Tibetu mění fakta o evoluci

Dávno vyhynulí předchůdci moderních lidí denisované žili ve velké nadmořské výšce v Tibetu. Zjistili to vědci, kteří zkoumali čelist nalezenou na Tibetské náhorní plošině ve výšce 3280 metrů nad mořem. Schopnost žít v tak extrémních podmínkách se dříve připisovala pouze druhu Homo sapiens, uvedl zpravodajský server BBC News. Podle vědců denisované pravděpodobně předali moderním lidem gen, který jim pomáhá zvládat život ve vysokých nadmořských výškách.

Více souvisejících

Evoluce Zvířata Příroda

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 4 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

Náhle zemřela herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let

Českou hereckou obec zasáhla během prvního květnového víkendu velmi smutná zpráva. Ve věku 59 let zemřela známá herečka Simona Postlerová. O jejím úmrtí informoval Nadační fond Dvojka srdcem na sociální síti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy