Tsunami ve vnitrozemí? Švýcarská jezera mohou zabíjet

Bern - Když se řekne tsunami, většina lidí si představí vysoké vlny někde v jihovýchodní Asii. Jenže opak je někdy pravdou, tsunami často najdeme i tady v Evropě, tvrdí vědci. Švýcarsko sice vlastní přístup k moři nemá, zato se na jeho území nachází několik velikých jezer. A pokud dojde k zemětřesení, zdejší vlny mohou obyvatele pořádně potrápit.

Vědci teď začnou prozkoumávat jezerní dno v projektu, který vyjde v přepočtu na více než 440 milionů korun. Cílem je zjistit, jak velké nebezpečí hrozí Švýcarsku, pokud se v oblasti objeví zemětřesení, které by mohlo následně vyvolat vlnu tsunami.

Tým povedou představitelé seismologie z Univerzity v Bernu, kteří budou během následujících 22 měsíců zkoumat usedliny na dně Lucernského jezera. První vrt na dně jezera by se měl uskutečnit do konci roku, příští rok jich plánují dalších osm.

Podle geologa Flavio Anselmetti z Univerzity v Bernu už několikrát v minulosti došlo na území Švýcarska k tsunami, které si vyžádalo několik lidských životů. "Naším cílem je poznat lépe planetu a v žádném případě nechceme podcenit schopnosti přírody," uvedl vědec před novináři.

V roce 1601 mělo v oblasti Lucernského jezera dojít k zemětřesení o síle 5,9 magnituda, což vyvolalo sesuv půdy, ale i čtyřmetrové vlny, které zabily 8 lidí. V roce 563 došlo kolem Ženevského jezera k takovým otřesům, které vyvolaly obrovské vlny tsunami. Ty zničily blízké osady a vesnice a zabily nespočet obyvatel i chovaných zvířat na farmách.

Podle vědců největší vlny z minulosti dosahovaly osmi až dvanácti metrů, i když se to dnes nezdá, hrozba je pořád reálná. "Dnes si na tyto katastrofy nikdo nepamatuje, v kronikách máme o nich jen málo zmínek. Pravdou však je, že se v minulosti staly a hrozí, že ke katastrofě dojde i v budoucnu," varoval výzkumník Stéphanie Girardclos s tím, že jezera nejsou zdaleka tak klidná, jak se na první pohled zdá.

Ve všech případech bylo tsunami vyvolané zemětřesením, které není v oblasti zas tak vzácné. Odborníci se domnívají, že každých 50 až 150 let dojde ve Švýcarsku k ničivým otřesům nad magnitudem 6 stupňů, zemětřesení v Sierre z roku 1941 dosahovalo síle 6,2 Richterovy stupnice.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

Tsunami Švýcarsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

Zelenskyj a Biden podepsali desetiletou bezpečnostní dohodu o posílení obranyschopnosti Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký prezident Joe Biden ve čtvrtek podepsali desetiletou bilaterální bezpečnostní dohodu zaměřenou na posílení obranyschopnosti Ukrajiny. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy