Jak žije civilizace, o které jsme 26 tisíc let nevěděli, že existuje?

Svět je dnes propojenější než kdy dříve. Jedním kliknutím můžete zavolat příteli z druhé strany planety, prstem na mapě procestovat Afriku a satelity nám dávají náhled i do tak izolovaných míst, jako je Severní Korea. Přesto žijí na Zemi stovky kmenů, o kterých ani nevíme, nejsme s nimi v kontaktu a nemají podvědomí o tom, co se na světě děje.

Neví kdo je Michael Jackson. Neví, že lidé přistáli na Měsíci. Nikdy neslyšeli o automobilech, letadlech ani jaderných zbraních. Žijí v naprosté izolaci od okolního světa a řada z nich ani neví, že nějaký existuje. Neznají lékaře, neumí léčit nemoci, ale sami si obstarávají potravu a staví obydlí. Řeč o několika stovkách domorodých kmenů, s nimiž nejsme v kontaktu.

Podle vědců o řadě z nich ani nevíme. Ne všechna místa na Zemi jsou prozkoumaná a na řadu z nich moderní člověk zatím nevkročil. To ale neznamená, že jsou neobydlená, a příkladem může být souostroví Andamanského ostrova.

To leží stovky kilometrů východně od Indie a lidé, nebo spíše jejich předchůdci, se na něj dostali před 26 tisíci lety, kdy pozemský most mezi Indií a těmito ostrovy vyčníval z mělkého moře. Lidé se jej rozhodli překročit předtím, než most zmizel pod stoupající hladinou moří a oceánů. A na ostrovech zůstali dodnes.

Po tisíce let žili tito lidé nerušeně svým způsobem života nezávisle na vnějším světě. Ten o nich totiž nevěděl, stejně jako oni o něm. Vzhledem k malému počtu se u nich nikdy nerozvinul průmysl ani žádná technická revoluce, vyvinuli se sice do podoby dnešního člověka, ale tím jakákoliv spojitost končí. 

O těchto kmenech by se nikdo nedozvěděl, nebýt nečekaného kontaktu s vnějším světem v 18. století. Jen těžko odhadovat, jaké musely být reakce domorodců, když se jim u pobřeží zjevily obrovské galeony, co ale s jistotou víme je to, co následovalo. 

Andamanské národy byly téměř zničeny. Zahubily je nemoce, násilí námořníků i invaze na jejich obydlí. Dnes už o nich lidé vědí a nechávají je žít si svým životem, přesto bylo několik kmenů na ostrovech vyhlazeno. Nyní jich zbývá jen asi 500.

Přesto o nich nevíme prakticky vůbec nic. Jeden z kmenů žije na severním Sentinelském ostrově a jejich jazyk je pro nás nesrozumitelný a nepochopitelný. Na rozdíl od nás se tito lidé neustále zmenšují jediné, co je o nich známo, je, že umí rozdělat oheň a pěstovat plodiny. Živí se lovem, rybařením a shromažďováním jedlých rostlin.

Není známo, kolik lidí na těchto ostrovech žije, může jich být několik stovek, ale jen několik desítek. Co je však zajímavé je, že na ně neměla žádný vliv vlna tsunami v roce 2004, která zabila asi čtvrt milionu lidí. Ačkoliv zasáhla i tyto ostrovy, domorodci ji přežili.

Andamanské souostroví ale není jediným místem na Zemi, kde žijí lidé, o nichž prakticky nic nevíme. Může se to vypadat jen těžko představitelné, ale na planetě s námi stále žijí kmeny, o kterých vůbec nevíme, že existují. Ještě těžší je představit si celou situaci z jejich pohledu. Svět učinil za poslední tisíce let obrovské pokroky, a oni nikdy neviděli jak mobilní telefon, tak mnohdy ani keramickou vázu.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé Země Domorodci

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

před 9 minutami

před 10 minutami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajina odpálila na Krym rakety ATACMS. Americká munice už pomáhá

Ruská protivzdušná obrana zničila čtyři rakety dlouhého doletu, které ukrajinské síly odpálily na poloostrov Krym. Oznámilo to v sobotu ráno ruské ministerstvo obrany, podle něhož šlo o střely ATACMS dodané Spojenými státy.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy