Užíváte vitamínové doplňky? Podle vědců hazardujete se zdravím

Člověk by měl mít vyváženou stravu plnou vitamínů. Kvůli hektickému stylu života se to však podaří jen málokomu. Zdraví je však pro nás důležité, není proto nic jednoduššího, než si vzít zázračnou tabletu, která vám potřebné látky doplní. Podle vědců to však není tak přímočaré. Vitamínové doplňky nejenže nefungují, u některých lidí dokonce vyložení škodí zdraví.

Studie po studii prokázaly, že vitamínové doplňky jsou při nejlepších podmínkách naprosto k ničemu, přesto je lékárny nabízejí dál a mnoho lidí se domnívá, že se tak skutečně starají o svoje zdraví. Nyní však klinické testy přišly na to, že některé vitamíny skupiny B mohou narušit výsledky lékařských testů a ukázat jiné údaje, případně zakrývat naše skutečné zdravotní problémy.

Výbor pro léky a potraviny vydal prohlášení, kde varuje veřejnost před škodlivostí umělých vitamínů. „Varování je pro veřejnost, pracovníky ve zdravotnictví, nemocnice, lékárny a laboratoře, že vitamíny B7, též známé jako vitamín H, biotin nebo koenzym R, mohou výrazným způsobem ovlivnit výsledky některých laboratorních testů. To způsobuje chybnou analýzu a diagnostiku zdravotního stavu pacienta,“ tvrdí výbor.

Podle výboru došlo v minulých letech nejméně k jednomu identifikovanému úmrtí, ke kterému došlo právě kvůli chybné diagnostice kvůli biotinu. Další případy se nepodařilo potvrdit, protože lékaři mnohdy neví, že vitamín mohl ovlivnit výsledky testů. Skutečné nebezpečí biotinu ale je, že většinou se nenachází jen v jedné tabletce. Vitamín B7 je součástí mnoho multivitaminových přípravků, lidé by proto měli věnovat dostatek pozornosti při četbě příbalových letáků.

Většina lidí, kteří berou ve vodě rozpustný biotin, jsou naprosto zdraví. Vitamíny skupiny B je přisuzováno, že zlepšuje kvalitu pleti, vlasů a nehtů. Doporučená denní dávka pro biotin je kolem 0,03 miligramů, v tomto množství by neměl mít vliv na laboratorní testy. Nicméně jedna vitamínová tabletka obsahuje až 667 krát více biotinu.

Vědci dále nabádají lidi, aby byli opatrní před vitamínovými doplňky. Nejenže nefungují, ale jen v USA dochází každoročně k 23 tisíc hospitalizacím, které jsou způsobené vedlejšími účinky užívání potravinových doplňků. Většina přijatých vitamínů se navíc v těle ani nevstřebá, naopak odchází v moči zase ven z těla.

Související

Více souvisejících

vitamíny léky zdraví

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy