Záhadná říše starověku? Její tajemství poodhalil český Champollion

Jednu z významných a vyspělých starověkých říší vytvořili Chetité. Byli to obávaní válečníci i mistři kovoliteckého řemesla. Tajemství Chetitské říše pomohl odhalit Bedřich Hrozný, přezdívaný jako „český Champollion“.

Vyspělá a respektovaná Chetitská říše se rozprostírala v oblasti dnešní Malé Asie, Sýrie, Libanonu a Palestiny. Chetité byli především výborní a obávaní válečníci, a to díky svým skvělým válečným vozům i zbraním. Jako vůbec první vzali do rukou železné zbraně! Chetitů se báli i starověcí Egypťané, kteří s nimi bojovali například v bitvě u Kadeše. Kromě toho patřil tento indoevropský národ k mistrům kovoliteckého řemesla – archeologové objevili celou řadu nádherně zpracovaných kovových nádob či sošek. Náhlý konec této významné starověké říše kolem roku 1200 př. n. l. zřejmě souvisí s invazí tzv. mořských národ, kteří stáli za rozpadem hned několika starověkých civilizací.

Jazykem Chetitů byla chetitština, který řadíme do anatolské skupiny indoevropských jazyků. Zároveň je vůbec nejstarším zaznamenaným indoevropským jazykem! Mezi lety 1916 až 1917 tajemství chetitštiny poodhalil český vědec Bedřich Hrozný, který tak dal základ oboru zvaného chetitologie.

Bedřich Hrozný (1879-1952) byl přední český i světový orientalista, jazykovědec a archeolog. Ovládal desítku orientálních jazyků, například assyrštinu, aramejštinu, etiopštinu, sumerštinu nebo sanskrt. Ve své disertační práci, kterou obhajoval roku 1901, se věnoval sabejským skalním nápisům. Později, po studijním pobytu v Berlíně, vydal knihu s názvem „Peníze u Babyloňanů“. V letech 1904 až 1905 pracovně procestoval Sýrii, Palestinu, Egypt a Turecko. Po návratu z cest ho vídeňská univerzita jmenovala docentem pro semitské jazyky se zaměřením na studium klínového písma.

Profesor Bedřich Hrozný, přezdívaný jako „český Champollion“, vešel do všeobecného povědomí jako badatel, který rozluštil klínové písmo. Ovšem to je omyl! Jak to tedy celé bylo?

Bedřich Hrozný se v roce 1914 stal členem týmu několika odborníků, kteří měli za úkol připravit edici maloasijských klínopisných textů. Hrozný tehdy odcestoval do Istanbulu, kde se věnoval studiu textů z lokality Bogazkale, někdejšího hlavního města starověké Chetitské říše – Chattušaš. Jak badatel rozpoznal, jazyk těchto textů nebyl odborníkům doposud známý. Na konci roku 1915 přišel s předběžnou studií, kde uvedl, že tímto neznámým jazykem je chetitština, kterou zároveň zařadit do skupiny indoevropských jazyků. O dva roky později vyšla Hrozného první gramatika chetitštiny a její stručný slovník. Bedřich Hrozný byl tedy prvním badatelem, který v klínových textech nalezl jazyk nový, tedy chetitštinu.

Chetitské klínopisné texty pak Bedřich Hrozný luštil podle pravidla gramatické podobnosti, což ho dovedlo až k poznání struktury chetitského jazyka. Již před samotným luštěním správně předpokládal, že se jedná o indoevropský jazyk. První rozluštěnou větou, díky které Hrozný identifikoval chetitštinu, byla: „nu ninda-an e-iz-za-at-te-ni ua-a-tar-ma e-ku-ut-teni“, tedy v překladu „a nyní chléb budete jíst, poté vodu budete pít“.

Vědecká obec nepřijímala Hrozného poznatky s nadšením, objevila se dokonce velmi ostrá kritika. Až v roce 1921 byly uznány na konferenci v Jeně. Poznání a rozšifrování chetitského jazyka je jedním z nejvýznamnějších objevů na poli orientalistiky a jazykovědy 20. století. Díky českému badateli tak mohou orientalisté a jazykovědci po celém světě číst, studovat a interpretovat chetitské texty.

Související

Australští vědci vyvinuli písmo, které pomáhá učení

Vědci vyvinuli písmo, které pomáhá učení

Australští vědci uvádějí, že vytvořili nový nástroj, který může studentům pomoci napěchovat si do hlavy učivo před zkouškami. Nejde přitom o žádnou technologicky vyspělou pomůcku, ale "obyčejné" písmo v podobě, která má pomáhat zapamatovat si informace, napsal zpravodajský server The Guardian.

Více souvisejících

abeceda/písmo historie jazyky

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy