Spojené státy se připravují na válku. Hodlají k tomu využít vesmír. Mají nějakou slabinu?

Washington - Americká armáda začíná čím dál více se svým vojenským arzenálem, který zahrnuje bomby naváděné GPS signálem, ozbrojené drony nebo špionážní kamery, které získávají informace z velké výšky, spoléhat na vesmírnou technologii. Co by se však stalo, kdyby se nepřítel zaměřil na vojenské satelity nebo jednoduše rušil GPS signál? O scénáři informoval australský server News.

Takového katastrofálního scénáře si je Pentagon vědom a aktivně se připravuje na to, kdyby na něj mělo dojít. "Naše struktura sil je dnes postavena na předpokladu, že máme GPS a satelitní komunikaci. Jsme s těmito systémy velmi nebezpeční," řekl pro News plukovník Richard Zellmann, velitel 1. kosmické brigády v Coloradu.

"Když byste si však odmyslíte všechny ty bojové nástroje a vrátili byste se do průmyslového věku, museli byste mít trojnásobnou početní převahu nad protivníkem. Přibližně 70 procent hlavních bojových systémů armády závisí na signálech vysílaných z vesmíru," řekl Zellmann, což je skutečnost, které si jiné země nevšimly.

"Vojska na celém světě začala chápat výhody, kterým se Spojené státy mohly těšit díky bezkonkurenčnímu přístupu do vesmírné oblasti," vysvětlil Zellmann nedávno novinářům.

Rusko a Čína vyvíjejí družice schopné manévrovat ve vesmíru, což jim může teoreticky umožnit zničení jiného obíhajícího tělesa. USA rovněž získaly satelity, které se mohou pohybovat na oběžné dráze a kontrolují nebo monitorují jiné vesmírné objekty.

Zellman však poznamenal, že je mnohem levnější a jednodušší, aby nepřítel narušoval nebo poškodil americké vojenské satelity, než aby vyvinul vlastní orbitální platformy. Jako příklad uvádí nízkonákladové rušičky, které, pokud jsou umístěné na správném místě, mohou způsobit zmatek s příchozími signály GPS, jež jsou často poměrně slabé.

Proto armáda opět začala vojáky trénovat, jak číst v papírové mapě, a námořnictvo je poučováno o tom, jak se orientovat podle hvězd s pomocí sextantu, který se poprvé používal v 18. století.

Američané se také snaží vyvinout nový systém navigace, který by byl nezávislý na GPS. Jeden z nich funguje na bázi tzv. "pseudolitů" - pozemní zařízení, která přenášejí signály podobné signálu GPS a jsou již používána v komerčním sektoru.

Další technologií, která se používá v letectví, je tzv. "inerciální navigační systém", který využívá řadu senzorů a gyroskopů pro výpočet polohy letadla nebo rakety. Přesnost těchto systémů však nejsou bez kalibrace, která je prováděna GPS, tolik přesné, což chce armáda změnit.

"Musíme být schopni v této oblasti pracovat," řekl v pondělí americký prezident Donald Trump při příležitosti odhalení nové národní bezpečnostní strategie, ve které dával důraz na vojenský význam vesmíru.

"Spojené státy soudí, že volný a svobodný přístup k práci ve vesmíru je neoddiskutovatelný. Jakýkoli škodlivý zásah nebo útok na kritické součásti naší vesmírné architektury, které přímo ovlivní naše zájmy, budou následovány odvetnou reakcí v době, místě a způsobem, který si vybereme," píše se v dokumentu popisujícím novou strategii.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump válka zbraně vesmir Satelity Navigace Pentagon

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy