Ekologická katastrofa na obzoru? Globální oteplování zvyšuje radioaktivitu v Severním ledovém oceánu

Koncentrace radioaktivního izotopu radie-228 v arktické oblasti mezi roky 2007 a 2015 razantně vzrostly. Samotné záření je sice příliš slabé, ale mohlo by vést ke znepokojivým důsledkům. Dobrou zprávou je fakt, že budoucí měření radia by mohlo napovědět, jakým tempem globální oteplování postupuje a které aspekty změny změny klimatu jsou znepokojivé. Zprávu přinesl vědecký server IFL Science.

Různá média přinášejí mnoho zpráv, které jsou často zveličené, o tom, jak reaktory jaderné elektrárny Fukušima přilévají do Tichého oceánu radioaktivní vodu. To, co se však děje v polárních oblastech, může být mnohem důležitější pro životní prostředí.

Jak řekl pro magazín Science Advances Lauren Kipp z oceánografické výzkumné instituce, změna klimatu velmi silně ovlivňuje oblast Arktidy, a to především "táním permafrostu na pevnině a na kontinentálním šelfu, zvýšeným průtokem řek a zmenšením zaledněné oblasti".

Právě poslední jmenovaný jev byl často důkladně zkoumán, protože první dva bylo velmi obtížné analyzovat. To by se nyní mělo změnit.

Usazeniny na kontinentálních šelfech, které tvoří polovinu území Severního ledového oceánu, obsahují izotopy thoria, které se radioaktivně rozpadají na radium. "Na rozdíl od thoria je radium poměrně snadno rozpustné ve vodě," konstatuje studie.

Právě díky tomu se podařilo zjistit, jak rychle permafrost, neboli "věčně zmrzlá půda" taje a jaké další látky vypouští do oceánu. Zároveň se také dá změřit, jak rychle tato ledová vrstva taje.

Systematické záznamy o koncentracích radia v Arktidě sice neexistují, alespoň ne do roku 2015, ale měření provedená v letech 1994, 2002 a 2007 ukázala Kippovi neradostný závěr. Od roku 2007 do roku 2015 koncentrace radia 228 prudce vzrostla. Studie dochází k závěru, že izotop musí pocházet z usazenin na kontinentálním okraji.

Permafrost, jenž dříve zabraňoval úniku usazeného radia do oceánu, však obsahuje něco mnohem nebezpečnějšího, než je stále relativně drobné množství radioaktivního prvku. Tou věcí je metan. Pokud by se měl uvolnit i ten, znamenalo by to dramatické zrychlení globálního oteplování.

Jak slavně napsal klimatolog profesor Jason Box na Twitteru, "pokud se byť malá část uhlíku usazeného na dně Severního ledového oceánu dostane do atmosféry, jsme v p*deli".

Avšak odhady o tom, kolik metanu se v současnosti uvolňuje, natož kolik ho máme očekávat v budoucnu, se velmi liší.

Přestože ještě nemáme dostatek informací pro výpočet rychlosti uvolňování metanu nebo organického uhlíku z taveniny permafrostu založeného na měřeních radia, práce Kippa a jeho kolegů poskytuje základ pro budoucí výzkum.

Poznatky, se kterými jsme obeznámeni, jsou dostačující, aby vědci měli jistotu, že kromě radia se dostává z arktického permafrostu ještě něco jiného. Pokud ledová plocha jednou roztaje, mohlo by to znamenat, společně se silnějším slunečním zářením, značnou proměnu ekosystému Arktidy.

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

Více souvisejících

věda globální oteplování Ledovec arktida

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy